Gospodarka

Pensje pójdą mocno w górę?

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2017 08:11
Dobrą sytuacje na rynku pracy coraz mocniej odczuwa w portfelu Kowalski - pisze "Puls Biznesu".
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/welcomia

Jak czytamy w gazecie, nominalne płace w ubiegłym miesiącu zwiększyły się o 4 procent. Bank centralny ocenia, że w sytuacji kurczącej się podaży pracy i rysującego się na horyzoncie hamowania zwyżek zatrudnienia podwyżki są nieuniknione.

- Dzisiaj płace rosną w tempie 4-4,5 procent, ale spodziewamy się, że w najbliższych trzech latach nominalnie będą się zwiększały o 6 procent - mówi Jacek Kotłowski, wicedyrektor Instytutu Ekonomicznego NBP.

Rosnące naciski płacowe w firmach

Jego zdaniem, taki scenariusz uwiarygadniają nie tylko rosnące naciski płacowe w firmach, nasilające się problemy ze znalezieniem rak do pracy, ale też pojawienie się inflacji. To - zdaniem Jacka Kotłowskiego - powoduje, że pracownicy będą się domagali wzrostu wynagrodzeń.

IAR, awi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dane GUS o rynku pracy: zatrudnienie i przeciętne wynagrodzenie w styczniu w górę. Lepiej od prognoz

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2017 20:42
Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w styczniu 2017 r. wzrosło o 4,3 proc. rdr, zaś zatrudnienie w przedsiębiorstwach zwiększyło się o 4,5 proc. rdr, podał Główny Urząd Statystyczny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

To będzie gorąca wiosna na rynku pracy, tak dobrych prognoz nie było od 6 lat

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2017 19:30
Na rynku pracy szykuje się gorąca wiosna. 91 proc. firm w kraju deklaruje albo wzrost zatrudnienia, albo przynajmniej stabilizację w liczbie etatów. To najlepsze prognozy dla Polski od 6 lat. Tym samym nasz kraj jest na 5. miejscu wśród krajów europejskich pod względem prognoz zatrudnienia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

GUS o wynagrodzeniu i zatrudnieniu w lutym. Średnia pensja wyniosła 4 tysiące 304 złote i 95 groszy

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2017 16:47
Główny Urząd Statystyczny poinformował, że przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w lutym wzrosło o 4,6 procent rok do roku. Natomiast przeciętne wynagrodzenie brutto było w ubiegłym miesiącu o 4 procent wyższe niż rok wcześniej i wyniosło 4 tysiące 304 złote i 95 groszy.
rozwiń zwiń