Gospodarka

Krajowy Fundusz Szkoleniowy: jest 200 mln zł dla firm na dokształcanie pracowników

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2017 20:47
W tym roku aż 200 milionów złotych mogą otrzymać właściciele firm na dokształcanie swoich pracowników z Krajowego Funduszu Szkoleniowego.
Audio
  • Na jakich zasadach można otrzymać środki z Krajowego Funduszu Szkoleniowego na dokształcenie pracowników w firmie, o tym w radiowej Jedynce./Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia./
W tym roku większość pieniędzy, bo 160 milionów złotych, została przeznaczona  na szkolenia osób, które wykonują zawody deficytowe.
W tym roku większość pieniędzy, bo 160 milionów złotych, została przeznaczona na szkolenia osób, które wykonują zawody deficytowe. Foto: Panthermedia

Pieniądze z Funduszu mają być przeznaczone na dofinansowanie kształcenia pracowników.

Szkolenia mają zapobiec zwolnieniom

─ Chodzi o dostosowanie umiejętności pracowników do aktualnych wymogów rynkowych - tłumaczy Grzegorz Tokarski, ekspert rynku pracy Pracodawców RP.

─ Dokształcanie ma sprawić, aby pracownicy byli przydatni w firmach i nie dochodziło do ich zwolnień, gdy ich kompetencje są zdazaktualizowane, mówi gość radiowej Jedynki.

 160 mln zł na doszkalanie w deficytowych zawodach

W tym roku większość pieniędzy, bo 160 milionów złotych, została przeznaczona  na szkolenia osób, które wykonują zawody deficytowe.

─ Wsparcie dotyczy więc sektora przetwórstwa przemysłowego, gospodarki magazynowej, transportu, opieki społecznej i pomocy społecznej, wymienia gość Polskiego Radia.

Dotacja zależy od wielkości firmy

A kwota dotacji zależy od wielkości firmy. Mikro przedsiębiorcy mogą otrzymać 100 proc. kosztów szkolenia - więksi - 80 proc.

─ Ale w obu przypadkach można otrzymać aż 12 tysięcy złotych - to bardzo potrzebne i spore wsparcie mówi Agnieszka Zielińska z Polskiego Forum HR.

Procedury przyznawania środków są bardzo proste

Jak podkreśla, dzięki temu wsparciu, pracodawca ma realną możliwości zainwestowania w kapitał ludzki 

Zainteresowanie wsparciem już jest bardzo duże ─ Informacji o dofinansowaniu warto szukać w powiatowych urzędach pracy - wyjaśnia Grzegorz Tokarski.

 ─ Te przyjmują wnioski od pracodawców, w których określają oni potrzeby szkoleniowe pracownika, mówi gość Polskiego Radia.

Jak dodaje, wnioski i procedury przyznawania środków są bardzo proste.

Zainteresowane powinny być przede wszystkim mniejsze firmy

─ Wsparciem zainteresowani  będą przede wszystkim ci mniejsi przedsiębiorcy, gdyż właśnie oni mają dosyć ograniczone budżety na szkolenia - dodaje Agnieszka Zielińska.

I dodaje, że wydaje jej się, że najbardziej będą potrzebne szkolenia narzędziowe, dotyczące konkretnych umiejętności – posługiwania się określonym narzędzie, programem, czy obsługą konkretnej maszyny.

Co ważne w tym roku wprowadzono zmiany, i już nie kolejność zgłoszeń jest  decydująca przy przyznawaniu środków na szkolenia.

Pieniądze z Krajowego Funduszu Szkoleniowego mogą być przeznaczone także na kursy i studia podyplomowe.

Justyna Golonko, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zmiany na rynku pracy: wymagania pracownika tak samo ważne, jak pracodawcy

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2015 22:21
W maju płace w przedsiębiorstwach wzrosły w ujęciu rocznym o 3,2 proc., a zatrudnienie o 1,1 proc., i tym samym mamy nowy rekord w firmach zatrudniających ponad 9 osób. Na rynku pracy mamy też dużo innych zmian, jak choćby coraz większą rotację pracowników i automatyzację w wielu branżach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rotacja pracowników coraz większym problemem w firmach. Jak pracodawcy próbują ich zatrzymać?

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2016 12:38
Sytuacja na rynku pracy jest coraz lepsza. Z miesiąca na miesiąc stopa bezrobocia spada, według wtorkowych danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, w październiku wyniosła 8,2 proc. i była najniższa od 25 lat. Eksperci podkreślają, że już mamy do czynienia z rynkiem pracownika, a oznacza to nowe wyzwania dla pracodawców, którzy muszą m.in. walczyć z nadmierną rotacją pracowników.
rozwiń zwiń