Gospodarka

Minimalna stawka godzinowa 13 zł: nie wszyscy ją stosują. Trwa akcja „13 zł i nie kombinuj”

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2017 13:43
Mimo że przepisy o minimalnej stawce godzinowej obowiązują od 1 stycznia, niektórzy pracodawcy wciąż nie dostosowali się do zmian. Trwa akcja NSZZ "Solidarność" i Państwowej Inspekcji Pracy pod hasłem "13 złotych i nie kombinuj".
Audio
  • Jak podkreślił w rozmowie z IAR rzecznik "Solidarności" Marek Lewandowski, kilkanaście procent pracodawców nie przestrzega nowych przepisów dotyczacych stawki minimalnej./IAR/.
  • Jak powiedziała IAR rzeczniczka Inspekcji Danuta Rutkowska, do tej pory do oddziałów wpłynęło kilkaset skarg. Inspekcja otrzymała też dotychczas 500 sygnałów od "Solidarności"./IAR/.
Wśród kreatywnych pomysłów na omijanie 13 zł za godzinę jest przykład sprzątaczki, która co prawda otrzymuje 13 złotych za godzinę pracy, ale musi zapłacić 500 złotych za wydzierżawienie odkurzacza czy pracownika ochrony, który płaci za wydzierżawienie munduru.
Wśród "kreatywnych" pomysłów" na omijanie 13 zł za godzinę jest przykład sprzątaczki, która co prawda otrzymuje 13 złotych za godzinę pracy, ale musi zapłacić 500 złotych za wydzierżawienie odkurzacza czy pracownika ochrony, który płaci za wydzierżawienie munduru.Foto: Pixabay

Jak podkreślił w rozmowie z IAR rzecznik "Solidarności" Marek Lewandowski, kilkanaście procent pracodawców nie przestrzega nowych przepisów. Jak wyjaśnił, 80-85 procent pracodawców postępuje uczciwie, płacąc za godzinę nie mniej niż 13 złotych brutto, czyli około 9,7 złotych netto.

− Te kilkanaście procent nieuczciwych stanowi bardzo poważny margines, czasami głęboko patologiczny - powiedział Marek Lewandowski.

Wysyp kreatywnych pomysłów pracodawców na 13 zł za godzinę

Według niego, kreatywność niektórych tak zwanych "biznesmenów" jest przerażająca. Od przykładu sprzątaczki, która co prawda otrzymuje 13 złotych za godzinę pracy, ale musi zapłacić 500 złotych za wydzierżawienie odkurzacza czy pracownika ochrony, który płaci za wydzierżawienie munduru poprzez fikcyjne kary aż po ordynarne oszukiwanie na godzinach i płacenie mniej niż 13 złotych za godzinę pracy.

−  Z czymś takim trzeba oczywiście bezwzględnie walczyć - zaznaczył Marek Lewandowski.

 Przypomniał, że przypadki zaniżania minimalnej stawki godzinowej można zgłaszać na stronie https://www.tysol.pl/. Można też składać skargi w oddziałach Państwowej Inspekcji Pracy.

Już kilkaset skarg do PIP na omijanie stawki 13 zł

Jak powiedziała IAR rzeczniczka Inspekcji Danuta Rutkowska, do tej pory do oddziałów wpłynęło kilkaset skarg. Inspekcja otrzymała też 500 sygnałów od "Solidarności".

 Danuta Rutkowska zaznaczyła, że wsparcie "Solidarności", która ma swoje struktury w całym kraju, jest Inspekcji bardzo potrzebne. Podkreśliła, że związkowcy najlepiej wiedzą, co dzieje się w zakładzie i w przypadkach łamania prawa można szybko i skutecznie podjąć interwencję. Dodała, że Inspekcja zawsze podkreśla, że tam gdzie są związki, tam pracuje się najlepiej.

PIP prowadzi kontrole ws. stawki 13 zł za godzinę

Rzeczniczka poinformowała, że Państwowa Inspekcja Pracy przeprowadziła 220 kontroli dotyczących wypłacania minimalnej stawki godzinowej. Do końca marca ma przeprowadzić w sumie 900 takich kontroli. Do końca tego roku planuje zaś przeprowadzić jeszcze 20 tysięcy kontroli prawidłowości stosowania minimalnej stawki godzinowej.

Za omijanie stawki grozi nawet 30 tys. zł grzywny

Mimo że pierwsza kontrola inspektora ma charakter przede wszystkim instruktażowy, to ponowna kontrola ujawniająca nieprawidłowości grozi karą nawet do 30 tysięcy złotych grzywny.

Są też wyłączenia ze stosowania stawki

Wyłączenia z zasady minimalnego godzinowego wynagrodzenia za pracę dotyczą między innymi rodzinnych domów pomocy i umów cywilnoprawnych przy opiece nad uczestnikami wycieczek. Minimalna stawka nie dotyczy też na przykład zleceniobiorców, którzy samodzielnie ustalają miejsce i czas realizacji zadania, a ich wynagrodzenie zależy wyłącznie od osiągniętego rezultatu.

IAR, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wyższa płaca minimalna i nowa stawka godzinowa zmniejszą różnice na rynku pracy

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2017 20:30
Od 1 stycznia w Polsce obowiązuje płaca minimalna w wysokości 2 tys. złotych brutto. Wprowadzona została też minimalna stawka godzinowa – 13 złotych.
rozwiń zwiń