Gospodarka

"Dziewczyny na Politechniki!": dzień otwarty na uczelniach technicznych

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2017 12:34
Ruszyła ogólnopolska akcja "Dziewczyny na Politechniki!". Dni otwarte na uczelniach ścisłych mają zachęcić panie do studiowania kierunków inżynieryjnych. W akcji uczestniczą wykładowcy, pracodawcy oraz same studentki. Dziewczyny w kaskach i odblaskowych kamizelkach można spotkać między innymi na Politechnice Warszawskiej.
Audio
  • Studentka inżynierii chemicznej i procesowej Joanna Kobek: dziewczyny świetnie sobie radzą na kierunkach technicznych (IAR)
  • Ewa Wiązek z jednej z firm inżynieryjnych: na rynku jest zapotrzebowanie na absolwentki takich kierunków (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: flickr/Newman University

Studentka inżynierii chemicznej i procesowej Joanna Kobek zauważa, że na jej roku studiuje więcej kobiet niż panów. Dostrzega także, że ogólna liczba studentek na Politechnice Warszawskiej wzrasta.

- Wystarczy dobrze czuć się w przedmiotach ścisłych, mieć samozaparcie, determinację i chęci nauki. Dzięki tym cechom dziewczyny mogą sobie świetnie poradzić na kierunkach technicznych. Po nich jest więcej możliwości znalezienia pracy i w kraju i za granicą - mówi studentka.

Warto studiować nauki ścisłe

O tym, że warto studiować nauki ścisłe przekonują też przedsiębiorcy. Ewa Wiązek z jednej z firm inżynieryjnych wskazuje, że na rynku jest zapotrzebowanie na absolwentki kierunków ścisłych. - Przygotowałyśmy stanowisko, by pokazać dziewczynom, iż nasza firma jest zainteresowana przyjmowaniem nowych osób po studiach technicznych. Zależy nam na tym, aby były to też kobiety i aby w przyszłości mogły realizować się na stanowiskach menedżerskich. Chcemy także, by odpowiadały za realizowane zadania i strategie - dodaje.

W akcji promującej nauki ścisłe wśród dziewcząt bierze udział 15 polskich uczelni.

Liczba kobiet na kierunkach ścisłych wzrosła z 31 do 37 procent

W ciągu dziesięciu lat od rozpoczęcia akcji "Dziewczyny na Politechniki!" liczba kobiet na kierunkach ścisłych wzrosła z 31 do 37 procent. - Akcja przez dziesięć lat uzmysłowiła, że nie ma zawodów, w których panie nie mogą osiągnąć takich samych sukcesów jak mężczyźni - mówi Jan Szmidt, rektor Politechniki Warszawskiej.

W tym samym czasie o 3 procent wzrósł też udział kobiet w studiowaniu kierunków informatycznych. Rektor zwraca uwagę na to, że panie doskonale sprawdzają się w nowych technologiach. - W tych nowoczesnych technologiach, kiedy potrzeba nie tyle odtwórczych działań, ale kreatywności okazuje się, że umysł kobiet działa fantastycznie - mówi Jan Szmidt.

Przybywa też pań w kadrze naukowej

Rośnie także liczba pań w kadrze naukowej. Joanna Maraszek, studentka Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie podkreśla, że na jej uczelni jest coraz więcej kobiet wykładających przedmioty techniczne takie jak elektrotechnika, elektronika czy metody numeryczne.

W ramach Ogólnopolskiego Dnia Otwartego dla Dziewczyn organizowane są m.in. warsztaty i wykłady oraz bieg w kasku.

IAR, awi

Zobacz więcej na temat: studia studenci
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Czy kobiety chętnie zajmują się naukami technicznymi?

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2017 14:20
W obchodzonym dopiero po raz 2. Międzynarodowym Dniu Kobiet i Dziewcząt w Nauce rozmawiamy o tym, dlaczego w naukach ścisłych, informatyce i nowych technologiach wciąż dają o sobie znać stereotypy związane z płcią.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dzień Kobiet: jak wyzwolić potencjał Polek na rynku pracy?

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2017 19:20
Sytuacja kobiet na rynku pracy się poprawia, jednak wciąż daleko jej do ideału. Zaledwie 50 proc. kobiet w wieku produkcyjnym jest aktywnych na rynku pracy, a jeżeli już pracują, to zarabiają mniej od mężczyzn i rzadziej zajmują prestiżowe stanowiska w firmach, czy zakładają własny biznes. W kobietach tkwi zatem niewykorzystany potencjał, którego uruchomienie przyniosłoby korzyści nie tylko rynkowi pracy, ale i całej polskiej gospodarce.
rozwiń zwiń