X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

"Dziewczyny na Politechniki!": dzień otwarty na uczelniach technicznych

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2017 12:34
Ruszyła ogólnopolska akcja "Dziewczyny na Politechniki!". Dni otwarte na uczelniach ścisłych mają zachęcić panie do studiowania kierunków inżynieryjnych. W akcji uczestniczą wykładowcy, pracodawcy oraz same studentki. Dziewczyny w kaskach i odblaskowych kamizelkach można spotkać między innymi na Politechnice Warszawskiej.
Audio
  • Studentka inżynierii chemicznej i procesowej Joanna Kobek: dziewczyny świetnie sobie radzą na kierunkach technicznych (IAR)
  • Ewa Wiązek z jednej z firm inżynieryjnych: na rynku jest zapotrzebowanie na absolwentki takich kierunków (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: flickr/Newman University

Studentka inżynierii chemicznej i procesowej Joanna Kobek zauważa, że na jej roku studiuje więcej kobiet niż panów. Dostrzega także, że ogólna liczba studentek na Politechnice Warszawskiej wzrasta.

- Wystarczy dobrze czuć się w przedmiotach ścisłych, mieć samozaparcie, determinację i chęci nauki. Dzięki tym cechom dziewczyny mogą sobie świetnie poradzić na kierunkach technicznych. Po nich jest więcej możliwości znalezienia pracy i w kraju i za granicą - mówi studentka.

Warto studiować nauki ścisłe

O tym, że warto studiować nauki ścisłe przekonują też przedsiębiorcy. Ewa Wiązek z jednej z firm inżynieryjnych wskazuje, że na rynku jest zapotrzebowanie na absolwentki kierunków ścisłych. - Przygotowałyśmy stanowisko, by pokazać dziewczynom, iż nasza firma jest zainteresowana przyjmowaniem nowych osób po studiach technicznych. Zależy nam na tym, aby były to też kobiety i aby w przyszłości mogły realizować się na stanowiskach menedżerskich. Chcemy także, by odpowiadały za realizowane zadania i strategie - dodaje.

W akcji promującej nauki ścisłe wśród dziewcząt bierze udział 15 polskich uczelni.

Liczba kobiet na kierunkach ścisłych wzrosła z 31 do 37 procent

W ciągu dziesięciu lat od rozpoczęcia akcji "Dziewczyny na Politechniki!" liczba kobiet na kierunkach ścisłych wzrosła z 31 do 37 procent. - Akcja przez dziesięć lat uzmysłowiła, że nie ma zawodów, w których panie nie mogą osiągnąć takich samych sukcesów jak mężczyźni - mówi Jan Szmidt, rektor Politechniki Warszawskiej.

W tym samym czasie o 3 procent wzrósł też udział kobiet w studiowaniu kierunków informatycznych. Rektor zwraca uwagę na to, że panie doskonale sprawdzają się w nowych technologiach. - W tych nowoczesnych technologiach, kiedy potrzeba nie tyle odtwórczych działań, ale kreatywności okazuje się, że umysł kobiet działa fantastycznie - mówi Jan Szmidt.

Przybywa też pań w kadrze naukowej

Rośnie także liczba pań w kadrze naukowej. Joanna Maraszek, studentka Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie podkreśla, że na jej uczelni jest coraz więcej kobiet wykładających przedmioty techniczne takie jak elektrotechnika, elektronika czy metody numeryczne.

W ramach Ogólnopolskiego Dnia Otwartego dla Dziewczyn organizowane są m.in. warsztaty i wykłady oraz bieg w kasku.

IAR, awi

Zobacz więcej na temat: studia studenci
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czy kobiety chętnie zajmują się naukami technicznymi?

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2017 14:20
W obchodzonym dopiero po raz 2. Międzynarodowym Dniu Kobiet i Dziewcząt w Nauce rozmawiamy o tym, dlaczego w naukach ścisłych, informatyce i nowych technologiach wciąż dają o sobie znać stereotypy związane z płcią.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dzień Kobiet: jak wyzwolić potencjał Polek na rynku pracy?

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2017 19:20
Sytuacja kobiet na rynku pracy się poprawia, jednak wciąż daleko jej do ideału. Zaledwie 50 proc. kobiet w wieku produkcyjnym jest aktywnych na rynku pracy, a jeżeli już pracują, to zarabiają mniej od mężczyzn i rzadziej zajmują prestiżowe stanowiska w firmach, czy zakładają własny biznes. W kobietach tkwi zatem niewykorzystany potencjał, którego uruchomienie przyniosłoby korzyści nie tylko rynkowi pracy, ale i całej polskiej gospodarce.
rozwiń zwiń