Gospodarka

ZUS zakwestionował 1300 zwolnień lekarskich

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2017 13:24
Zwolnienia lekarskie są niezmiennie nadużywane - wynika z kontroli przeprowadzonych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Tylko w pierwszym kwartale tego roku na 40 tysięcy przeprowadzonych kontroli ZUS zakwestionował 1300 zwolnień i wstrzymał zasiłki chorobowe.
Audio
  • Rzecznik ZUS Wojciech Andrusiewicz: w pierwszym kwartale tego roku na 40 tysięcy przeprowadzonych kontroli ZUS zakwestionował 1300 zwolnień (IAR)
  • Rzecznik ZUS Wojciech Andrusiewicz: są przypadki aktywnego uczestniczenia w rożnego rodzaju imprezach sportowych (IAR)
  • Rzecznik ZUS Wojciech Andrusiewicz: kontrole wszczynane są również w sytuacjach, gdy widać, że ktoś zbyt często korzysta ze zwolnień lekarskich albo, że sam lekarz bardzo często wypisuje zwolnienia (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Image Point Fr/Shutterstock.com

Najczęściej występujące nieprawidłowości przy wykorzystaniu zwolnienia lekarskiego to świadczenie pracy w innym zakładzie albo wykonywanie prac przydomowych jak remont domu, praca w ogródku czy w okresie żniw - pomoc rodzinie przy pracach polowych. Są również przypadki aktywnego uczestniczenia w różnego rodzaju imprezach sportowych czy wyjazdów na zagraniczne wakacje. Jak wyjaśnia Wojciech Andrusiewicz, do Zakładu docierają informacje od osób trzecich, że na przykład osoba przebywająca na zwolnieniu w rzeczywistości leży na plaży albo na koncie facebookowym jest informacja, że ktoś właśnie wyjeżdża na wakacje.

Kiedy wszczynane są kontrole?

Kontrole wszczynane są również w sytuacjach, gdy widać, że ktoś zbyt często korzysta ze zwolnień lekarskich albo, że sam lekarz bardzo często wypisuje zwolnienia. Jeśli ZUS stwierdzi, że jakiś lekarz nadużywa zwolnień wówczas Zakład może pozbawiać go prawa do wystawiania zwolnień lekarskich.

Zwolnienie może skontrolować zarówno ZUS, jak i sam pracodawca pod warunkiem, że zatrudnia co najmniej 20 osób.

Wojciech Andrusiewicz wyjaśnił też, iż na przestrzeni ostatnich lat liczba zakwestionowanych zwolnień lekarskich jest mniej więcej na tym samym poziomie. W ubiegłym roku na 570 tysięcy kontroli wstrzymano 5100 zasiłków chorobowych.

IAR, awi

Zobacz więcej na temat: zwolnienia ZUS choroba
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kontrola zwolnień lekarskich: aż 203,8 mln zł wstrzymanych lub cofniętych świadczeń przez ZUS

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2017 17:24
Aż 203,8 mln zł wstrzymanych lub cofniętych świadczeń – to efekt kontroli zwolnień lekarskich prowadzonej przez ZUS. Rok wcześniej była to kwota o 8 mln zł mniejsza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ponad 580 tysięcy e-zwolnień lekarskich wpłynęło do ZUS

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2017 07:57
Ponad 583 tysiące elektronicznych zwolnień lekarskich wpłynęło do tej pory do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bez pieniędzy za pierwsze trzy dni chorobowego? Związki zawodowe krytykują propozycję Konfederacji Lewiatan

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2017 09:32
Przedstawiciele związków zawodowych krytykują propozycje Konfederacji Lewiatan, by za pierwsze trzy dni chorobowego Polacy nie przyznawano pieniędzy.
rozwiń zwiń