Gospodarka

Wkraczamy w rynek pracownika. Jak to wykorzystać?

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2017 18:41
Rynek pracy w Polsce się zmienia. Powoli wkraczamy w etap „rynku pracownika”.
Audio
  • Polska wkracza w rynek pracownika. Co to oznacza dla szukających lub zmieniających pracę i dla pracodawców, mówią eksperci w Ekspressie Gospodarczym radiowej Jedynki. /Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Mamy najniższe bezrobocie od 26 lat i z punktu widzenia zwykłego człowieka wynika, że są większe szanse na lepszą, lepiej płatną pracę, a pracodawcy muszą się bardziej starać aby pracownika pozyskać, utrzymać i rozwijać.
Mamy najniższe bezrobocie od 26 lat i z punktu widzenia zwykłego człowieka wynika, że są większe szanse na lepszą, lepiej płatną pracę, a pracodawcy muszą się bardziej starać aby pracownika pozyskać, utrzymać i rozwijać.Foto: Glow Images/East News

− I to właśnie oni, a nie pracodawcy, zaczynają dyktować warunki - tłumaczy Jakub Gontarek, ekspert rynku pracy z Konfederacji Lewiatan.

Przed pracodawcami duże wyzwania

Wyjaśnia, że mamy najniższe bezrobocie od 26 lat i z punktu widzenia zwykłego człowieka wynika, że są większe szanse na lepszą, lepiej płatną pracę, a pracodawcy muszą się bardziej starać aby pracownika pozyskać, utrzymać i rozwijać.

Wakat – to słowo spędza sen z oczu pracodawców 

A w kraju już brakuje pracowników.

− Z problemem wakatów boryka się coraz większa grupa przedsiębiorców - dodaje Marcin Ganclerz z Work Service.

 I wylicza, że jedna na trzy firmy, ma problemy ze znalezieniem pracowników, a z nich największe mają przedsiębiorstwa działające w produkcji i handlu.

Gwałtownie rośnie liczba nieobsadzonych stanowisk w firmach

− Liczba nieobsadzonych stanowisk wzrosła, rok do roku, o ponad 20 procent, mówi gość Ekspressu Gospodarczego.

I dodaje, że najbardziej brakuje pracowników najniższego szczebla, na stanowiskach nie wymagających wyższego wykształcenia.

Najłatwiej znaleźć pracownika dzięki podwyżkom płacy

Rozwiązaniem na zdobycie i utrzymanie pracownika jest wzrost wynagrodzeń. Płace rosną od wielu miesięcy - tłumaczy ekspert.

Podkreśla, że z danych GUS wynika, że wzrost wynagrodzeń przekroczył magiczne 5 procent, znacznie powyżej oczekiwań rynkowych.

− To oznacza, że pracodawcy muszą podnosić płace, aby znaleźć i utrzymać pracowników. Widać to najbardziej w handlu, gdzie liderzy rynkowi podnosili płace w tym roku już parokrotnie, mówi gość Polskiego Radia. 

Na stole leżą nie tylko podwyżki…

−Ale pracodawcy walczą o pracownika nie tylko poprzez wynagrodzenie - dodaje Jakub Gontarek.

Jak wyjaśnia, to także warunki pracy i wszystko z nią związane – inwestycje podnoszenie kwalifikacje, ubezpieczenia, różnego rodzaju benefity.

Zgadza się z tym Marcin Ganclerz. Jak mówi, firmy już szukają skutecznych sposób na przyciągnięcie i zatrzymanie u siebie pracowników.

− I pracownicy patrzą czym są one obudowane, np. dodatkowym ubezpieczeniem na życie, kartą sportową, dodatkowa opieką medyczną, mówi gość Polskiego Radia.

Jest czas na poszukanie lepszej pracy

 I jak mówi Jakub Gontarek, nadchodzące miesiące to może być także dobry czas na zmianę pracy.

Dlatego, jak zaznacza, dobrze jest teraz chodzić na rozmowy o pracę, aby się zorientować jakie są trendy na rynku.

− Może się okazać, że pracownik przez kilka lat zdobył takie kwalifikacje i kompetencje, że jest lepszy od innych i może znaleźć łatwiej nowe zatrudnienie, mówi Jakub Gontarek.

 Bo jest w czym wybierać. Liczba ofert pracy dynamicznie rośnie - najwięcej przybywa ich na Mazowszu, Pomorzu i w Wielkopolsce.

Dynamicznie rosną również wynagrodzenia - przede wszystkim w dużych przedsiębiorstwach.  Wiele firm mniejszych aby sprostać oczekiwaniom pracowników coraz częściej decyduje się nawet na wprowadzenie elastycznych godzin pracy czy pracę zdalną.

Justyna Golonko, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Minimalna stawka godzinowa 13 zł: nie wszyscy ją stosują. Trwa akcja „13 zł i nie kombinuj”

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2017 13:43
Mimo że przepisy o minimalnej stawce godzinowej obowiązują od 1 stycznia, niektórzy pracodawcy wciąż nie dostosowali się do zmian. Trwa akcja NSZZ "Solidarność" i Państwowej Inspekcji Pracy pod hasłem "13 złotych i nie kombinuj".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak Brexit zmieni sytuację pracujących Polaków w Polsce i w Wielkiej Brytanii?

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2017 10:54
Brexit może być dużym wyzwaniem z perspektywy rynku pracy - mówi IAR Andrzej Kubisiak z Work Service.
rozwiń zwiń