Gospodarka

Szkolnictwo zawodowe upada

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2017 07:50
Według Ministerstwa Edukacji Narodowej obecnie funkcjonujący system w szkołach zawodowych nie jest adekwatny do możliwości uczniów. Z badań wynika, że ponad 500 tys. absolwentów techników jest nieprzygotowanych do wejścia na rynek pracy - pisze w środę "Gazeta Polska Codziennie".
Zaledwie 8 proc. absolwentów techników odbywa zajęcia praktyczne u pracodawców.
Zaledwie 8 proc. absolwentów techników odbywa zajęcia praktyczne u pracodawców.Foto: Glow Images/East News

- Uwolnorynkowienie części zawodów, które jest charakterystycznym rozwiązaniem w państwach zachodnich, nie sprawdziło się w Polsce. Skuteczne byłoby kształcenie młodych osób przy określonym przedsiębiorstwie. Poza tym na początku lat. 90. edukacja zawodowa była nastawiona na marketing i zarządzanie. Zapomniano np. o branży energetycznej - mówi Roman Rutkowski, wiceprzewodniczący NSZZ "Solidarność" energetyków.

- Zaledwie 8 proc. absolwentów techników odbywa zajęcia praktyczne u pracodawców, a jedynie połowa zdaje egzamin zawodowy - powiedziała "Codziennej" Teresa Wargocka, wiceminister edukacji.

PAP, awi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Firmy potrzebują ponad 400 tys. absolwentów zawodówek i techników

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2015 08:55
Gdyby te osoby zostały zatrudnione, to – wg Łukasza Kozłowskiego, analityka organizacji Pracodawcy RP – polski PKB urósłby o dodatkowe 1,4 proc. - czytamy w „Gazecie Wyborczej”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Praca po zawodówce. Dobrze mieć fach w ręku?

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2016 19:02
Najnowsze badania rynku pracy pokazują, że powoli rośnie zaufanie do absolwentów szkół zawodowych i techników. Jednocześnie zmieniają się nieco stereotypy odnośnie zawodów męskich i kobiecych. Czy niedługo nie będą nas już dziwić mechaniczki i monterki?
rozwiń zwiń