Gospodarka

Minister Rafalska: proponujemy minimalne wynagrodzenie od 2018 r. na poziomie 2100 zł

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2017 13:11
Skierowaliśmy na Komitet Stały Rady Ministrów propozycję, która mówi o wynagrodzeniu minimalnym w 2018 r. na poziomie 2100 zł - powiedziała w piątek minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.
Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska
Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta RafalskaFoto: Kancelaria Premiera/flickr.com

- Byłby to 5 proc. wzrost minimalnego wynagrodzenia. Minimalne wynagrodzenie stanowiłoby 47,27 proc. przeciętnego wynagrodzenia, a więc relacja tych wynagrodzeń trochę by się poprawiła w stosunku do tego, co jest w 2017 r. Teraz 2000 zł minimalnego wynagrodzenia stanowi 47,14 przeciętnego wynagrodzenia - podkreśliła szefowa MRPiPS.

W górę również minimalna stawka godzinowa

Zwróciła uwagę, że wraz z podniesieniem minimalnego wynagrodzenia podniosłaby się także minimalna stawka godzinowa. - Nasza propozycja to jest w zaokrągleniu 13 zł 70 gr. To wzrost stawki godzinowej o 5 proc. - oświadczyła Rafalska.

Minister zaznaczyła jednak, że ostateczną decyzję ws. minimalnego wynagrodzenia podejmie Rada Ministrów. - To jest propozycja, która może ulec zmianie albo w jedną albo drugą stronę. To zależy od ostatecznej decyzji Rady Ministrów. W ubiegłym roku Rada Ministrów podniosła stawkę minimalnego wynagrodzenia w stosunku do tego, co zaproponował minister pracy - przypomniała.

"Wzrost minimalnego wynagrodzenia jest uzasadniony"

Zdaniem Rafalskiej wzrost minimalnego wynagrodzenia jest uzasadniony. - W takiej sytuacji na rynku pracy to jest dobra propozycja. Inna byłaby sytuacja, gdybyśmy mieli wysoką stopę bezrobocia, niski wzrost gospodarczy - stwierdziła.

Jak zaznaczyła, nie sprawdziły się obawy, że wprowadzenie stawki godzinowej negatywnie wpłynie na rynek pracy. - Wróżono, że stanowi to zagrożenie dla pracodawców. Ale w żaden sposób to się nie sprawdziło - oceniła minister.

Zgodnie z przepisami Rada Ministrów w terminie do 15 czerwca ma przedstawić Radzie Dialogu Społecznego propozycję wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę i minimalnej stawki godzinowej.

PAP, awi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

W 2017 r.wzrasta płaca minimalna i stawka godzinowa

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2017 14:50
Od dziś najniższe wynagrodzenie wynosi 2 tysiące złotych. Tym samym jest wyższe niż w ubiegłym roku o 150 złotych. Przepisy dotyczące płacy minimalnej obowiązują tylko w stosunku do osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, czyli na etat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stawka godzinowa płacy minimalnej

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2017 15:57
Od początku bieżącego roku w polskim prawie pracy oprócz miesięcznej płacy minimalnej mamy stawkę godzinową. Jak wyjaśnia Grzegorz Maliszewski, główny ekonomista Banku Millennium, dotyczy ona osób zatrudnionych na podstawie umów-zleceń oraz samodzielnie prowadzących działalność gospodarczą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wzrosło minimalne wynagrodzenie, wzrosły więc preferencyjne składki

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2017 14:23
Osiem procent więcej niż w 2016 r. zapłacą początkujący przedsiębiorcy, którzy opłacają składki na ubezpieczenie społeczne na preferencyjnych zasadach, tzn. od kwoty nie mniejszej niż 30 procent minimalnego wynagrodzenia. Od nowego roku kwota minimalnego wynagrodzenia wzrosła bowiem z 1860 do 2000 zł.
rozwiń zwiń