Gospodarka

Koniec "wiecznej" pracy tymczasowej. Zmiany weszły w życie

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2017 10:53
Pracownik tymczasowy będzie mógł zostać wysłany przez agencję pracy tymczasowej do jednej firmy na nie dłużej niż 18 miesięcy w ciągu trzech lat - zakłada rządowa nowelizacja ustawy dotyczącą pracowników tymczasowych, która weszła w życie w czwartek.
Przepisy nakładają na pracodawcę obowiązek prowadzenia ewidencji osób wykonujących pracę tymczasową na podstawie umów o pracę
Przepisy nakładają na pracodawcę obowiązek prowadzenia ewidencji osób wykonujących pracę tymczasową na podstawie umów o pracęFoto: Tsyhun/shutterstock

Pracodawcy nie będą mogli przekroczyć limitu 18 miesięcy niezależnie od typu podpisanej umowy – liczyć się będą zarówno umowy cywilnoprawne, jak i umowy o pracę tymczasową.

- Do tej pory zdarzało się, że pracodawcy, chcąc wydłużyć ustawowe 18 miesięcy, zatrudniali daną osobę za pośrednictwem innej agencji lub zatrudniali osoby w ramach umów cywilnoprawnych, a nie umów o pracę. Od 1 czerwca nie będzie to już możliwe. Aby zapobiec tego typu nadużyciom agencje pracy będą musiały wystawiać każdemu pracownikowi tymczasowemu, nawet temu zatrudnionemu w ramach umowy cywilnoprawnej, czyli umowy o dzieło lub zlecenie, zaświadczenie o długości pracy dla danego klienta – wyjaśnia w komentarzu przesłanym Natalia Bogdan z Agencji Rekrutacyjnej "Jobhouse".

Większa ochrona ciężarnych pracownic

Ustawa o zatrudnianiu pracowników tymczasowych wprowadza też większą ochronę ciężarnych wykonujących pracę tymczasową. Nowela zakłada, że ich umowy będą przedłużane przez daną agencję pracy tymczasowej do dnia porodu, jeżeli pracownica ma co najmniej dwumiesięczny łączny okres skierowania do wykonywania pracy tymczasowej. Dzięki temu taka pracownica otrzyma po porodzie zasiłek macierzyński.

W ustawie doprecyzowano przepisy dotyczące prac, których nie można powierzać pracownikom tymczasowym. Chodzi o ten sam rodzaj pracy, który wcześniej wykonywał pracownik zatrudniony na stałe przez ostatnie trzy miesiące, a który został zwolniony przez pracodawcę z przyczyn od pracownika niezależnych.

Przepisy nakładają na pracodawcę obowiązek prowadzenia ewidencji osób wykonujących pracę tymczasową na podstawie umów o pracę oraz na podstawie umów prawa cywilnego. - Rozwiązanie to istotnie ułatwi kontrolę przestrzegania przepisów dotyczących limitów czasowych korzystania z pracy tymczasowej przez pracodawcę użytkownika (pracodawcę zatrudniającego pracownika tymczasowego - przyp. red.) oraz podejmowanie skutecznych kontroli przez inspektorów pracy - zaznaczono w uzasadnieniu.

Obowiązek posiadania lokalu przez agencje zatrudnienia

Zmiana przywraca także obowiązek posiadania lokalu przez agencje zatrudnienia. Ma to ułatwić kontrolowanie agencji przez Państwową Inspekcję Pracy.

Nowelizacja zakłada, że za nieprzestrzeganie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę PIP może nałożyć mandat do 5 tys. zł; obecnie grzywna może wynosić do 2 tys. zł. Rozszerza też "ochronę procesową" pracowników tymczasowych - będą oni mogli, tak jak inni pracownicy, wybrać sąd pracy właściwy do rozpatrzenia ich roszczeń wobec agencji pracy tymczasowej.

Robert Stępień, radca prawny z Kancelarii Raczkowski Paruch:

Źródło: Newseria

PAP, awi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Praca tymczasowa: nadchodzi rewolucja na rynku agencji zatrudnienia?

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2017 08:35
1 czerwca 2017 roku w życie mają wejść nowe przepisy regulujące zatrudnienie pracowników tymczasowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ustawa ws. pracowników tymczasowych z podpisem prezydenta. Większa ochrona kobiet w ciąży

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2017 13:09
Prezydent Andrzej Duda podpisał rządową nowelizację ustawy dotyczącą pracowników tymczasowych - poinformowała w poniedziałek Kancelaria Prezydenta. Nowela zakłada m.in. większą ochronę pracownic w ciąży.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Od 1 czerwca zmiany w zatrudnianiu pracowników tymczasowych. Tylko czy wyjdą im i całemu rynkowi na dobre?

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2017 20:15
1 czerwca w życie wejdą nowe przepisy dotyczące pracowników tymczasowych. Mają one polepszyć warunki zatrudnienia i zabezpieczyć w większym stopniu prawa tych pracowników. Eksperci wskazują jednak również na dodatkowe obciążenia dla agencji pracy tymczasowej i pracodawców, które mogą doprowadzić do ograniczenia tej formy zatrudniania.
rozwiń zwiń