Gospodarka

Pozwolenia na pracę dla cudzoziemców w jeden dzień. Ratunek dla naszego rynku?

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2017 07:26
Prawie 38 procent wszystkich pozwoleń dla cudzoziemców na pobyt czy pracę w Polsce wydaje się na Mazowszu. Od miesiąca zainteresowani mogą korzystać ze skróconej, jednodniowej procedury.
Audio
  • Zmienia się statystyka wyjazdów zagranicznych Białorusinów w poszukiwaniu pracy - relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR)
  • Pracodawcy zainteresowani zatrudnieniem na Mazowszu cudzoziemców mogą korzystać ze skróconej, jednodniowej procedury - relacja Anny Orzeł (IAR)
Rząd chce, aby Ukraińcy pracowali na polskich warunkach: z płacą godzinową i minimalną.
Rząd chce, aby Ukraińcy pracowali na polskich warunkach: z płacą godzinową i minimalną.Foto: Pixabay

Dotąd od momentu złożenia wniosku do uzyskania dokumentu mijał miesiąc, a w skomplikowanych przypadkach nawet dwa. Teraz - jak zapewnia wicewojewoda Artur Standowicz - wszystko odbywa się szybko, sprawnie i bez zbędnych formalności.

W radomskiej delegaturze Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego założono, że w lipcu wydanych zostanie obcokrajowcom około 400 pozwoleń na pracę. Jest ich więcej.

Aby uzyskać zezwolenie w jeden dzień należy złożyć komplet wymaganych dokumentów. Osobiste złożenie wniosku w delegaturze możliwe jest wyłącznie po wcześniejszym ustaleniu terminu spotkania - tłumaczy wicewojewoda Artur Standowicz. Należy wysłać e-mail na adres wniosek@mazowieckie.pl.

W ubiegłym roku, w całym kraju, wydano obcokrajowcom około 127 tysięcy pozwoleń na pracę. Przez pierwszy kwartał tego roku tylko na Mazowszu - 25 tysięcy. Cudzoziemcy zatrudniani są najczęściej jako pomocnicy w gospodarstwach sadowniczych, kierowcy, pomocnicy na budowie czy opiekunowie starszych osób.

Do pracy u nas coraz częściej przyjeżdżają Białorusini

Zmienia się statystyka wyjazdów zagranicznych Białorusinów w poszukiwaniu pracy. Jeszcze kilka lat temu najwięcej osób jechało pracować do Rosji. Teraz, coraz częściej jadą do Polski. Informują o tym mińskie media powołując się na słowa Jeleny Niestierczuk, szefowej programu „La Strada” na Białorusi - organizacji zajmującej się między innymi pomocą wyjeżdżającym za granicę.

Z danych wynika, że jeszcze 4 lata temu ponad połowa (53 procent) Białorusinów wyjeżdżała na zarobek do Rosji, a tylko 8 procent do Polski. W ubiegłym roku proporcje te niemal się wyrównały. Spośród tych, którzy zwracają się po informacje do organizacji „La Strada”, 22 procent wybrało pracę w Polsce, a 27 procent w Rosji.

Jeszcze ciekawiej wyglądają preferencje Białorusinów dotyczące kraju do wyjazdów zarobkowych. Najwięcej - ponad 12 procent mówi, że chciałoby pracować w Polsce, 9 procent w Rosji, a ponad 8 procent - w Niemczech.

Jelena Niestierczuk tłumaczy, że w Rosji nadal panuje kryzys i brakuje miejsc pracy. Zaś Polska stara się przyciągnąć specjalistów z pobliskich krajów, stwarzając im dogodne warunki. Dlatego - jak mówi - wielu Białorusinów chciałoby pracować właśnie w naszym kraju.

Będzie łatwiej zatrudniać cudzoziemców

Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów na ostatnim posiedzeniu w zeszłym tygodniu uzgodnił projekt ułatwiający zatrudnienie pracownikom sezonowym.

- Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów uzgodnił we wtorek projekt dotyczący ułatwienia pracy dla pracowników sezonowych. Nasza propozycja ma sprzyjać nie tylko np. Polakom chcącym pracować w sezonie, jak np. studenci, ale także napływowi pracowników z Białorusi i Ukrainy. Będzie on pozwalał na pracę w okresie 3 - 4 miesięcy, wraz ze składką zdrowotną, małym podatkiem, ale bez składki emerytalnej - mówił wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.

Jak podkreślił, "to działanie ma na celu zaradzenie wąskim gardłom na rynku pracy".

Jak zatrzymać w Polsce Ukraińców?

W jego ocenie, Ukraińcy, którzy do nas przyjeżdżają i ludzie, którzy wracają do Polski np. z Wielkiej Brytanii, są potrzebni na polskim rynku pracy. - Rozgrzany rynek pracy i rekordowo niskie bezrobocie z jednej strony cieszą, ale z drugiej strony są potencjalnie dużym problemem - ocenił.

- Jest ryzyko, że Ukraińcy skorzystają z luźniejszych przepisów dotyczących wjazdu do krajów Europy Zachodniej, ale trzeba pamiętać, że nie pozwalają one tam na legalną pracę. Zakładając nawet, że z 1 mln 200 tys. Ukraińców wyjedzie 10-20 proc., to nie stanie się nic wielkiego - dodał.

Pracownicy z Ukrainy coraz ważniejsi dla polskiego rynku pracy

Dziennie tylko przez Dworzec Zachodni przybywa do pracy w Polsce blisko 4 tys. Ukraińców. W 2016 roku pracowało ich w naszym kraju ponad 1,2 mln, a ich liczba wciąż dynamicznie rośnie. Z roku na rok pracownicy ze Wschodu stają się coraz istotniejszą grupą na rynku pracy, szczególnie w okresie prac sezonowych. Liberalizacja przepisów wizowych Unii Europejskiej dla Ukraińców sprawia jednak, że Polska może przestać być dla nich krajem docelowym. Z regionu szczecińskiego 90 proc. Ukraińców wyjechało do Niemiec.

– Zgodnie z raportem opublikowanym przez NBP w Polsce pracuje 1,2 mln pracowników ze Wschodu. Według danych naszego oddziału, który pracuje na Dworcu Zachodnim, tylko przez to miejsce do pracy do Polski dziennie przybywa 4 tys. osób – wskazywała natomiast w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Iwona Załuska, członek zarządu Upper Job, agencji pośrednictwa pracy, która specjalizuje się w pozyskiwaniu pracowników ze Wschodu.

Dane Straży Granicznej wskazują, że tylko przez pierwsze 3 dni obowiązywania bezwizowego ruchu między Polską a Ukrainą (od 11 czerwca) granicę przekroczyło 8 tys. Ukraińców. W ubiegłym roku zarejestrowano ponad 1,3 mln oświadczeń o zamiarze powierzenia wykonywania pracy dla cudzoziemców, z czego zdecydowanie najwięcej dla Ukraińców, których łącznie pracuje w Polsce 1,26 mln.

– Pracowników ze Wschodu szukają przede wszystkim branża budowlana, hotelarstwo, przemysł spożywczy, prace magazynowe. Duże zapotrzebowanie jest w logistyce, w szpitalach, w opiece paliatywnej. Każdy zawód, gdzie Polscy pracownicy wyjechali pracować za granicę, wypełniają pracownicy ukraińscy. Dodatkowo świetnie radzą sobie z językiem polskim, wybierają nasz kraj, ponieważ mają blisko do domu – tłumaczyła Załuska.

Ukraińcy zatrudniani są nie tylko w pracach sezonowych, jak prace w rolnictwie czy w produkcji, lecz także jako specjaliści, przede wszystkim w branży stoczniowej czy kierowcy z kategorią C+E.

– Poszukiwani są wszyscy: zarówno pracownicy niewykwalifikowani, jak i wykwalifikowani. Wśród wykwalifikowanych dużą popularnością cieszą się informatycy – oceniła ekspertka.

Przed Polską duże zmiany na rynku pracy?

Zniesienie przez UE wiz dla obywateli Ukrainy otworzyło naszym sąsiadom możliwość łatwiejszego podróżowania do krajów unijnych. Ci, którzy mają paszporty biometryczne, będą mogli wjechać do krajów członkowskich bez wizy na 90 dni w ciągu pół roku. Dla Polski może to oznaczać duże zmiany na rynku pracy.

– Liberalizacja przepisów wizowych to duży problem polskich pracodawców. Widzimy duże zapotrzebowanie strony ukraińskiej, jeżeli chodzi o pracę w Niemczech. Pytają, jaka jest procedura zatrudnienia, czy można tam pracować legalnie. Na razie na wizie turystycznej nie można pracować za granicą, ale myślę, że nasi sąsiedzi będą się starali o zliberalizowanie tego rynku jeszcze bardziej – analizowała przedstawicielka Upper Job.

Duża konkurencja płacowa ze strony krajów zachodnich sprawia, że polscy pracodawcy są zmuszeni podnosić wynagrodzenia. Z danych Upper Job wynika, że rosną oczekiwania płacowe Ukraińców – w ciągu miesiąca w zależności od branży nawet o 15–30 proc., przede wszystkim pracowników fizycznych (wzrost z 9 do 12 zł za godzinę).

– Obecnie ponad 90 proc. pracowników ukraińskich zostaje w Polsce. Na razie tylko dopytują o pracę za granicą, ale w regionie szczecińskim ponad 90 proc. Ukraińców wyjechało do Niemiec. Najprawdopodobniej mieli już tam rozpoznane prace przez znajomych. Za ok. 3 miesiące będziemy wiedzieć, jaki odsetek pracowników z Ukrainy wyjechał do Niemiec – podkreśliła Załuska.

Duże zapotrzebowanie na chętnych do pracy powoduje, że firmy podkupują sobie pracowników.

– Jeśli pracownik fizyczny u jednego pracodawcy dostaje 12 zł netto, to sąsiad zza płotu może mu zaproponować, że zapłaci 14 złotych. Przy 300 godzinach pracy to kilkaset złotych więcej, decydują się więc na pracę u sąsiada, mimo że pierwszy pracodawca załatwia całą dokumentację wizową – tłumaczyła Iwona Załuska.

IAR/PAP/Newseria


. .
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sejm za zmianami w przepisach o krótkoterminowym zatrudnianiu cudzoziemców

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2017 11:18
Sejm uchwalił w czwartek wraz z poprawkami przygotowaną przez rząd nowelizację ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Zakłada ona m.in. wprowadzenie 30 zł opłaty za rejestrację oświadczenia pracodawcy o potrzebie zatrudnienia cudzoziemców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ukraińcy coraz więcej zarabiają i wydają w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2017 08:10
Jak informuje "Puls Biznesu", obywatele Ukraińcy coraz więcej zarabiają i wydają w Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Będą nowe regulacje dotyczące zatrudniania cudzoziemców

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2017 10:30
Wdrożenie przepisów tak zwanej dyrektywy o pracownikach sezonowych i ograniczenie nadużyć w zakresie zatrudniania cudzoziemców - to główny cel zmian dotyczących zatrudniania cudzoziemców w Polsce. 
rozwiń zwiń