Gospodarka

Płaca minimalna w 2018 roku wzrośnie do 2100 zł?

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2017 13:44
Propozycja, aby w 2018 r. minimalne wynagrodzenie wynosiło 2100 zł, przy obecnych 2000 zł to kwota racjonalna i umiarkowana, oceniła minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.
Audio
  • Zbigniew Żurek z Business Centre Club: im niższa podwyżka płacy minimalnej tym lepiej (IAR)
Od przyszłego roku wzrośnie płaca minimalna
Od przyszłego roku wzrośnie płaca minimalnaFoto: Efetova Anna/Shutterstock.com

To 47 proc. przeciętnego wynagrodzenia i ta proporcja powinna pozostać - nie powinna być ograniczana, czy hamowana - podkreśliła w porannym wywiadzie dla TVP Info.

- Patrzymy, że wynagrodzenia wzrosły o 8 proc., a propozycja resortu to 5 proc. wzrost. (...) Mamy swoją logikę i swoje analizy, by zaproponować tę umiarkowaną propozycję. Rosną wynagrodzenia, przeciętne wynosi 4,5 tys. zł. Te relacje minimalnego i przeciętnego wynagrodzenia na poziomie 47 proc. powinny zostać utrzymane, nie powinny spadać - powiedziała.

Obecna sytuacja ekonomiczna Polski pozwala na zrównoważone podnoszenie płacy minimalnej, adekwatnie do wzrostu gospodarczego i wzrostu produktywności pracy oraz spadku bezrobocia. Proponowany poziom minimalnego wynagrodzenia nie powinien negatywnie wpłynąć na rynek pracy.

Według prognozy Ministerstwa Finansów, wzrost gospodarczy w najbliższych latach utrzyma się na podobnym lub nieznacznie wyższym poziomie – w 2017 r. wzrost PKB powinien wynieść 3,6 proc., natomiast w roku przyszłym 3,8 proc.

Jednocześnie Badanie Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) wskazuje, że ostatnie lata były okresem szybkiego wzrostu zatrudnienia. Liczba pracujących w 2016 r. przekraczała 16 mln osób, czyli najwięcej od początku formowania się gospodarki rynkowej. Również liczba zatrudnionych w sektorze przedsiębiorstw systematycznie rośnie. Wzrostowi liczby miejsc pracy towarzyszy spadek bezrobocia. Zgodnie z prognozą Komisji Europejskiej, bezrobocie w Polsce (według BAEL) w 2017 r. ma spaść do 5,2 proc., a w 2018 r. powinno osiągnąć 4,4 proc.

Związkowcy chcą wzrostu płacy minimalnej do ok. 2220 zł

Zgodnie z przepisami Rada Ministrów w terminie do 15 czerwca ma przedstawić Radzie Dialogu Społecznego propozycję wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę i minimalnej stawki godzinowej. Projekt musi zaopiniować strona społeczna; jeśli nie wypracuje wspólnego stanowiska, wysokość płacy minimalnej - tak jak w ubiegłym roku - zostanie ustalona poprzez rozporządzenie.

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych i Forum Związków Zawodowych przyjęły wspólne stanowisko w sprawie wzrostu płacy minimalnej w 2018 r. Ich zdaniem powinna ona wynieść połowę przeciętnego wynagrodzenia za pracę, czyli ok. 2220 zł. Pracodawcy w Radzie Dialogu Społecznego chcą, by płaca minimalna wzrosła jedynie o ustawowy wskaźnik - do 2050 zł.

Wyższa płaca minimalna i stawka godzinowa

Od 1 stycznia 2017 roku obowiązuje wyższa płaca minimalna i stawka godzinowa. Minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 2 tys. zł brutto (był to wzrost o 8,1 proc. - 150 zł - w stosunku do 2016 r). Z kolei minimalna stawka godzinowa to 13 zł i zgodnie z przepisami ma być ona waloryzowana w zależności od wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę na etacie.

Minimalna stawka godzinowa obejmuje nie tylko osoby na umowach zlecenia, ale też samozatrudnionych, którzy jednoosobowo świadczą usługi dla firm. Ustawa precyzuje, kiedy takie rozwiązanie będzie stosowane: m.in. przy zleceniach, w których wyznaczono czas ich świadczenia. Minimalna stawka godzinowa ma mieć zastosowanie do wszystkich umów, bez względu na sposób ustalania wynagrodzenia - według stawki godzinowej, dziennej, tygodniowej, miesięcznej itp.

Dwukrotnie większe środki na waloryzację rent i emerytur

Rafalska zaznaczyła, że w związku z poprawiająca się sytuacją na rynku i rosnącym wskaźnikiem wzrostu wynagrodzeń środki przeznaczone na przyszłoroczną waloryzację emerytur i rent będą ponad dwukrotnie większe - 5 mld zł zamiast 2 mld zł w 2017 r.

- Dzisiaj już wiemy, że waloryzacja w 2018 r. będzie wyższa niż zakładana, ponieważ rosną wynagrodzenia - proponowana była na poziomie 2,4 proc. teraz patrząc jak rosną wynagrodzenia będzie to 2,7 proc. - mówiła. Oznacza to, że minimalna emerytura wzrosłaby o ponad 25 zł - mówiliśmy o 24 zł, teraz 27 zł. - Ostateczne dane i kwoty będziemy znali, wtedy, gdy prognozy staną się faktem - dodała.

Jednorazowy dodatek dla emerytów

Zaznaczyła, że w resorcie trwają prace nad jednorazowym dodatkiem dla emerytów otrzymujących najniższe świadczenia.

- Nie lubię wypowiadać się we wstępnej fazie projektu - gdy dopiero ustalamy zasady, potem musimy mieć akceptację ministra finansów i rządu - powiedziała. Rafalska przypomniała, że trwają prace nad budżetem na 2018 r. i środki na takie działanie będą musiałyby być tam zasygnalizowane i zgłoszone.

Zaznaczyła, że hasło "500 plus dla emerytów" - nie oznacza takiej konkretnie kwoty. - To jest pomysł, nad którym pracujemy w resorcie. Nie mówię tu o kwocie - ona stanowi pewien punkt odniesienia - od niej możemy policzyć 100 zł w górę, lub w dół, żeby ocenić skutek finansowy takiego dodatku - powiedziała minister.

- Nie ma tu jednak mowy o dopłacie miesięcznej, mówimy o dodatku jednorazowym, który mógłby być przeznaczony dla tych emerytów, którzy otrzymują najniższe świadczenia - zaznaczyła.

IAR/PAP, awi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

„Wysoka płaca minimalna spowoduje zagrożenie przy spowolnieniu gospodarczym”

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2017 11:13
Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska proponuje podniesienie płacy minimalnej do 2100 złotych w 2018 roku. Minister zwróciła uwagę, że wraz z podniesieniem minimalnego wynagrodzenia, podniosłaby się także minimalna stawka godzinowa. O płacy minimalnej rozmawiali w audycji Rządy Pieniądza dr Artur Bartoszewicz (Szkoła Główna Handlowa), Bartłomiej Godusławski („Puls Biznesu”) i Mariusz Adamiak (PKO BP).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pracodawcy za niższym wzrostem płacy minimalnej, niż proponuje resort. Nie 100, a 50 zł podwyżki w 2018 r.

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2017 16:33
Za niższym wzrostem płacy minimalnej w przyszłym roku niż zaproponował to resort rodziny i pracy, opowiedziały się organizacje pracodawców reprezentowane w Radzie Dialogu Społecznego. Chcą podwyżki o 50 zł, a resort - o 100 zł - z obecnych 2000 zł do 2100 zł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Płaca minimalna: OPZZ i FZZ chcą aby w 2018 r. wzrosła o 220 zł. Rząd proponuje 100 zł

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2017 18:13
OPZZ i Forum Związków Zawodowych chcą, by płaca minimalna w przyszłym roku wzrosła o 220 złotych. Tym samym miałaby wynieść 2220 złotych brutto.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Budżet 2018. rząd przyjął założenia przewidujące wzrost PKB o 3,8 proc., 2 proc. PKB przeznaczone zostanie na obronność

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2017 18:28
Rząd przyjął założenia do budżetu na 2018 r. - poinformowało we wtorek w komunikacie Centrum Informacyjne Rządu. Według założeń wzrost gospodarczy w przyszłym roku ma wynieść 3,8 proc., inflacja 2,3 proc., a stopa bezrobocia - 6,4 proc. Co najmniej 2 proc. PKB zostanie przeznaczone na obronność.
rozwiń zwiń