Gospodarka

Bezrobocie na rekordowo niskim poziomie. Czy teraz każdy znajdzie pracę?

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2017 13:00
Według szacunków resortu pracy w lipcu wyniosło 7,1 procent. Tak niskiego bezrobocia nie było w Polsce od lipca 1991 roku.
Bezrobocie spada
Bezrobocie spadaFoto: Rawpixel.com/shutterstock.com

To tyle samo, co miesiąc wcześniej i półtora punktu procentowego mniej, niż w lipcu ubiegłego roku.

Nadal pracy nie może znaleźć 1,4 miliona osób mieszkających w Polsce. To o ponad 10 tysięcy osób więcej niż w czerwcu i około 220 tysięcy mniej niż przed rokiem.

Bezrobocie spadło w 15 województwach. Najsilniej w zachodniopomorskim o 1,5 tysiąca osób. W województwie podlaskim liczba bezrobotnych zwiększyła się o 46 osób.

 

Ministerstwo prognozuje, że na koniec roku bezrobocie może wynieść 6,8 proc.

Młodzi bez pracy i doświadczenia

Bezrobocie wśród najmłodszych Polaków wciąż jest na wysokim poziomie. W grupie wiekowej 18 - 24 lata prawie 13 proc. osób pozostaje bez pracy, a wśród grupy 25 - 34 lata to 28 proc., a są to dane za pierwszy kwartał bieżącego roku.

– Kilka przyczyn wskazuje na taki stan. Po pierwsze każdy pracodawca, jeżeli ma kogoś zatrudnić, to woli zatrudnić kogoś z doświadczeniem. I nie chodzi tu o teoretyczne doświadczenie, ale o takie, które potencjalnie wpłynie na możliwość kreowania przez niego pewnych wartości. Jeżeli więc jestem przedsiębiorcą, to szukam tego, który wie lepiej, więcej niż ja sam i jest w stanie dołożyć coś do tego mojego rozwijającego się biznesu. A młodzi ludzie, poza ambicją i często pewnym wyobrażeniem swojej własnej siły, potencjału niekoniecznie zawsze muszą wnieść właśnie tę ważną wartość z punktu widzenia przedsiębiorcy – wyjaśnia gość Jedynki dr Artur Bartoszewicz ze Szkoły Głównej Handlowej.

Pracodawcy mają problem

Spadające bezrobocie to również problem dla pracodawców, którzy nie mogą znaleźć odpowiednich osób do pracy. Jak pokazują badania Work Service aż 3/4 Polaków najchętniej przyciągnęłoby na rynek pracy swoich rodaków będących na emigracji.

- Obecnie mamy blisko 120 tys. wakatów, tak pokazuję najnowsze dane GUS. Popyt na pracowników rok do roku wzrasta o 20 proc. Sytuacja będzie się pogarszać. W związku z tym pracodawcy muszą zacząć pozyskiwać pracowników z zewnątrz, bo na tym rynku zasoby są mocno ograniczone – mówi w Polskim Radiu 24 Marcin Ganclerz z Work Service

IAR/PAP, PR24, Jedynka, Anna Borys

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Bezrobocie na koniec roku może wynieść w Polsce 6,8 proc.

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2017 20:50
Stopa bezrobocia na koniec 2017 roku może wynieść 6,8 proc. – oceniła minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.
rozwiń zwiń