Gospodarka

ZUS: ponad 98 mln zł po kontrolach zwolnień lekarskich wróci do funduszu chorobowego

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2017 20:46
Po kontroli zwolnień lekarskich przeprowadzonych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych w pierwszym półroczu 2017 roku ponad 98 milionów złotych wróci do funduszu chorobowego.
ZUS ma prawo do kontroli zwolnień lekarskich
ZUS ma prawo do kontroli zwolnień lekarskichFoto: VGstockstudio/shutterstock.com

Kwota cofniętych lub zmniejszonych świadczeń po kontroli zwolnień lekarskich w pierwszym półroczu 2017 r.  wyniosła dokładnie 98,4 mln zł.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych prowadzi kontrole zarówno pod kątem prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy, jak i prawidłowości wykorzystania zwolnień lekarskich.

Blisko 7 mln zł wstrzymanych zasiłków chorobowych

Jak wyjaśnia w przesłanym Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia komunikacie Wojciech Andrusiewicz, rzecznik prasowy ZUS, od stycznia do końca czerwca 2017 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeprowadził 265,2  tys. kontroli osób  posiadających  zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy. W konsekwencji wydano 10,6  tys.  decyzji  wstrzymujących  dalszą wypłatę zasiłków chorobowych. Kwota wstrzymanych z tego tytułu zasiłków to prawie 7  mln zł.

Prawo nakłada także na Zakład Ubezpieczeń Społecznych obowiązek obniżenia podstawy wymiaru zasiłku chorobowego i świadczenia rehabilitacyjnego w przypadku, gdy ustał tytuł ubezpieczenia. Wysokość świadczenia, jak podaje Wojciech Andrusiewicz, jest ograniczana w tym przypadku do 100 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Z tego powodu od stycznia do końca czerwca 2017 r. obniżono wypłaty o 89,3 mln zł dla 104,7 tys. osób.

Z dostarczeniem zwolnienia chorobowego lepiej się nie spóźnić

Kolejnym z powodów ograniczenia wysokości wypłacanego świadczenia chorobowego jest opóźnienie w przekazaniu zwolnienia lekarskiego pracodawcy. Jak tłumaczy Wojciech Andrusiewicz, obniżenie to ma miejsce w przypadku niedopełnienia obowiązku dostarczenia zaświadczenia lekarskiego w ciągu 7 dni od daty jego otrzymania.  Świadczenie w kwocie zmniejszonej o 25 proc.  wypłacane jest od ósmego dnia niezdolności do pracy do czasu dostarczenia zwolnienia. Ograniczenie to dotknęło w pierwszym półroczu 2017 r. 35,9 tys. osób na łączną kwotę ponad 2,2 mln zł.

ZUS kontroluje, co na zwolnieniu robimy

ZUS może sprawdzić również, czy nie występują nieprawidłowości przy wykorzystaniu zwolnienia lekarskiego. Wśród najczęściej występujących, według informacji Zakładu, można wymienić chociażby świadczenie pracy u innego pracodawcy w czasie przebywania na zwolnieniu lekarskim,. Zdarza się również, że pracownik, który na zwolnieniu lekarskim miał leżeć, w tym czasie wykonuje różnego rodzaju prace, jak chociażby remont domu, czy pracę w ogródku. Zdarzają się również przypadki, że „chory” pracownik w czasie przebywania na zwolnieniu lekarskim wyjeżdża na wakacje, czy też uczestniczy w różnego rodzaju imprezach sportowych.

Tego typu „podejrzane” zwolnienie pracownika może skontrolować nie tylko Zakład Ubezpieczeń Społecznych, ale i pracodawca zatrudniający więcej niż 20 osób.

Zwolnienie może skontrolować zarówno ZUS, jak i sam pracodawca pod warunkiem, że zatrudnia co najmniej 20 osób.

Jak podaje ZUS, w ubiegłym roku na 570 tysięcy kontroli wstrzymano 5100 zasiłków chorobowych.

Anna Wiśniewska

 

Zobacz więcej na temat: zwolnienia ZUS
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ponad 580 tysięcy e-zwolnień lekarskich wpłynęło do ZUS

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2017 07:57
Ponad 583 tysiące elektronicznych zwolnień lekarskich wpłynęło do tej pory do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bez pieniędzy za pierwsze trzy dni chorobowego? Związki zawodowe krytykują propozycję Konfederacji Lewiatan

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2017 09:32
Przedstawiciele związków zawodowych krytykują propozycje Konfederacji Lewiatan, by za pierwsze trzy dni chorobowego Polacy nie przyznawano pieniędzy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

ZUS zakwestionował 1300 zwolnień lekarskich

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2017 13:24
Zwolnienia lekarskie są niezmiennie nadużywane - wynika z kontroli przeprowadzonych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Tylko w pierwszym kwartale tego roku na 40 tysięcy przeprowadzonych kontroli ZUS zakwestionował 1300 zwolnień i wstrzymał zasiłki chorobowe.
rozwiń zwiń