Gospodarka

Będą podwyżki dla nauczycieli, w tym 500 + dla nauczyciel dyplomowanych

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2017 17:37
W Karcie Nauczyciela ma znaleźć się zapis o 500 plus dla nauczycieli dyplomowanych. Dodatek 500 zł będzie przysługiwał za doskonalenie zawodowe.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Pixabay

Minister Edukacji Narodowej zapowiada także podwyżki dla wszystkich nauczycieli. Szczegóły ogłosi premier Beata Szydło na rozpoczęcie nowego roku szkolnego.

500 plus ma być motywacją dla nauczycieli dyplomowanych do systematycznego dokształcania się. "Nauczyciele potrzebują motywacji do doskonalenia zawodowego, bo obecnie jest tak, że w połowie swojej kariery nie mają bodźców, ani finansowych, ani rozwojowych" - mówi minister edukacji narodowej Anna Zalewska.

Dodatek wypłacany do przejścia na emeryturę

Szefowa resortu edukacji dodaje, że nauczyciel dyplomowany dodatek w wysokości 500 złotych mógłby otrzymywać aż do przejścia na emeryturę. "Po trzech latach od przyznania pieniędzy sprawdzamy, czy dany nauczyciel rzeczywiście dokonał szczególnych osiągnięć zawodowych" - zaznacza Anna Zalewska.

Środowisko nauczycielskie ostrzega – dodatek podzieli nauczycieli

Wiceprezes Zarządu Związku Nauczycielstwa Polskiego Krzysztof Baszczyński uważa, że 500 plus tylko dla nauczycieli dyplomowanych wywoła konflikt w środowisku nauczycielskim. "Jeżeli nauczyciel ma ocenę wyróżniającą, to bez względu na to, czy jest kontraktowy, mianowany czy dyplomowany, taki dodatek powinien otrzymywać, inaczej będzie to początek dzielenia środowiska oświatowego" - mówi Krzysztof Baszczyński.

Wicepremier Mateusz Morawiecki o podwyżkach dla nauczycieli

Wicepremier Mateusz Morawiecki potwierdził, że w najbliższych latach przewidziane są środki na podwyżki dla nauczycieli. Minister rozwoju i finansów powiedział, że pomiędzy resortem edukacji i finansów odbyły się już rozmowy na ten temat.

Mateusz Morawiecki powiedział, że podwyżki będą trzykrotne: w roku 2018, 2019 i 2020. Dodał, że środki na ten cel są już zabezpieczone w przyszłorocznym budżecie.

Projektem ustawy o finansowaniu zadań oświatowym rząd zajmie się 12 września.

Zobacz więcej na temat: nauczyciel wynagrodzenia
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Będą podwyżki dla emerytów, nauczycieli i żołnierzy

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2017 23:55
Na podwyżki uposażeń w 2017 roku mogą liczyć służby mundurowe, a także wybrani urzędnicy rządowi. Po raz pierwszy od lat znalazły się również środki dla nauczycieli. O tegorocznym budżecie i planowanych podwyżkach mówił w Polskim Radiu 24 Marek Zuber, ekonomista.
rozwiń zwiń