Gospodarka

W Polsce mamy już kosmiczne staże

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2017 16:45
Dziś w Warszawie poznaliśmy nazwiska 12-stki laureatów II edycji konkursu stażowego „Rozwój kadr sektora kosmicznego”. 
Audio
  • Dziś w Warszawie poznaliśmy nazwiska 12-stki laureatów II edycji konkursu stażowego „Rozwój kadr sektora kosmicznego”. /Błażej Prośniewski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Laureaci II edycji konkursu stażowego Rozwój kadr sektora kosmicznego.
Laureaci II edycji konkursu stażowego "Rozwój kadr sektora kosmicznego".Foto: PAP/Radek Pietruszka

Zwycięzcy - absolwenci studiów technicznych i młodzi naukowcy - odbędą 6-miesięczny staż w wybranej przez siebie firmie z branży technologii kosmicznych.

Trzeba wykształcić kosmiczne kadry

Konkurs organizowany jest przez Agencję Rozwoju Przemysłu oraz Związek Pracodawców Sektora Kosmicznego i ma trzy cele: kształcenie kadry sektora,  rozwój karier młodych naukowców oraz wsparcie transferu wiedzy pomiędzy uczelniami a biznesem. 

Jak mówiła Otylia Trzaskalska-Stroińska, wiceszefowa Rady Europejskiej Agencji Kosmicznej, program wpisuje się w Polską Strategię Kosmiczną.

Polska strategia kosmiczna przewiduje 3-procentowy udział w przemyśle kosmicznym Europy

I wyjaśnia, że ta przewiduje osiągnięcie 3-procentowego udziału polskiego przemysłu w europejskim przemyśle kosmicznym do 2030 r.

− I nie da się tego osiągnąć bez budowy nowych kadr i staży, mówi gość radiowej Jedynki.

Państwo powinno wesprzeć przemysł kosmiczny

Jednocześnie, jak dodawał prof. Łukasz Szumowski, wiceminister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, aby te cele zostały osiągnięte niezbędna jest pomoc państwa.

Jak zauważa, trudno funkcjonować w tej lidze licząc tylko na prywatny kapitał.

− Stąd państwo powinno wspierać rozwój nowych technologii, liczymy, że przyjęty przez rząd program kosmiczny pozwoli na rozwój przemysłu kosmicznego w Polsce, mówi profesor.

Najbardziej realne polskie satelity

A potencjał - jak przekonywał Marcin Chludziński, prezes Agencji Rozwoju Przemysłu  - jest duży. I wcale nie chodzi tu o to, abyśmy budowali statki kosmiczne.  Wystarczy skupić się na satelitach, których już dziś ponad tysiąc  krąży na orbicie okołoziemskiej.

I nad tym już wkrótce będzie pracował m.in. Bartosz Chaber, stażysta w Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk.

Wśród laureatów tegorocznej edycji programu znalazła się także Anna Mizerska. I nie była to bynajmniej jedyna kobieta w tym gronie.

W branży coraz więcej kosmicznych kobiet

Tych w kosmicznym gronie przybywa, bo, jak podkreśla Anna Mizerska, panie, jak już trafią na uczelnie techniczne, to w nich zostają i dążą z wielką determinacją do osiągnięcia swoich celów.

Jak wyjaśnia, będzie w jednej z firm pracowała nad programowaniem procesorów dla satelitów dla Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Stażyści będą zarabiać od 4 do 5 tys. brutto. Agencja Rozwoju Przemysłu pokrywa - w zależności od wielkości firmy - od 30 do 50 procent wynagrodzenia.

Pierwsza edycja konkursu odbyła  się w listopadzie 2016 r. Jak podkreślają organizatorzy, aż 85 proc. uczestników programu znalazło stałe zatrudnienie w firmach, w których wcześniej odbyli staże.

Błażej Prośniewski, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Polskie firmy ruszają w kosmos

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2016 21:13
Już 14 marca ruszy w podróż w stronę Czerwonej Planety, zbudowana przy udziale polskich firm sonda ExoMars2016.
rozwiń zwiń