X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Raport płacowy: ile zarabiają lekarze w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2017 11:32
Jak wynika z raportów GUS, danych resortu zdrowia i często ocen samych zainteresowanych, lekarze w Polsce na pewno nie są już płacowymi pariasami. Ich zarobki, szczególnie specjalistów, potrafią wieloktotnie przebić średnią krajową.
Audio
  • O zarobkach lekarzy - od czego zależą, mówią Polskiemu Radiu doktor nauk medycznych Ewy Kempisty-Jeznach oraz wiceprezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie, Julian Wróbel./Łukasz Karusta, radiowa Trójka/.

Tyle, że warto pamiętać, że wysokie wynagrodzenia w tej branży bardzo często opłacane są kilkuetatowym zajęciem, a płace np. lekarzy rezydentów rozpoczynających karierę, mogą niejednego zniechęcić do pracy i powielania wzorców doktora Judyma.

Jedno jest pewne – w tej branży istnieje wyraźna hierarchia dziobania. Na samym dole znajdują się rozpoczynający prace lekarze rezydenci, pośrodku stawki plasują się lekarze rodzinni, zaś na górze podium znajdziemy lekarzy specjalistów - anestezjologów, kardiologów, neurochirurgów oraz ordynatorów.

Lekarz rozpoczynający swoją służbę zaczyna od 2,2 tys. zł na rękę

− Lekarze w Polsce zarabiają bardzo różnie – mówi wiceprezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie Julian Wróbel.

−  To zależy od specjalizacji, stażu pracy i miejsca, w którym pracują. Najmłodszy lekarz rozpoczynający pracę, za 160 godzin przepracowanych miesięcznie w szpitalu dostaje 2200 złotych na rękę, wymienia gość Polskiego Radia.


. .

Zdaniem doktor nauk medycznych Ewy Kempisty-Jeznach, lekarze rezydenci, młodzi lekarze są niedowartościowani.

- Ci lekarze zarabiają za mało, mówi dr Kempisty-Jeznach.

Lekarz specjalista – to już inna płacowa półka

Jak jednocześnie dodaje, lekarze specjaliści powinni już  być zadowoleni ze swoich wynagrodzeń. Należą, nie tylko w swoim środowisku do lepiej opłacanych zawodów. − Wydaje mi się, że na dzisiejszym etapie w Polsce na pewno przekracza to średnią krajową, mówi gość Polskiego Radia.


Przeciętne miesięczne wynagrodzenie (brutto) w sektorze przedsiębiorstw było wyższe o 4,9 proc. w ujęciu rocznym i wyniosło 4501,52 zł, podał Główny Urząd Statystyczny. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie (brutto) w sektorze przedsiębiorstw było wyższe o 4,9 proc. w ujęciu rocznym i wyniosło 4501,52 zł, podał Główny Urząd Statystyczny.

Ile zarabia się w szpitalach?

Jak mówi Julian Wróbel, w podstawowym wymiarze czasu lekarz w szpitalu zarabia pomiędzy 3 a 4 tysiące złotych na rękę.


. .

Ile zarabiają ordynatorzy?

− Ordynatorzy w Polsce nie kończą pracy na jednym stanowisku dlatego trudno jest określić sumę jaką zarabiają, gdyż często kierują się też do innych placówek, pracują w różnych przychodniach, prywatnych klinikach, czy mają własne gabinety. Nie potrafimy określić jednoznacznie wysokości zarobków ordynatorów – dodaje dr Kempisty-Jeznach.


. .

Wydaje się jednak, że nie jest tak źle. Już z raportu resortu zdrowia przedstawiającego zarobki ordynatorów i ich zastępców na podstawie danych za 2014 r., wynikało, że średnia płaca ordynatora wynosiła 11267 zł. Tyle, że, jak podkreślano w raporcie, połowa z tego przypadała na pensję, druga część – na dodatki.

Lekarz za 24-godzinny dyżur może otrzymać 1-1,2 tys. zł

− Opieka medyczna w Polsce to nie tylko szpitale – zwraca uwagę Julian Wróbel.

Jak wyjaśnia, tutaj zaczyna się kwestia stawki godzinowej. Lekarz może być zatrudniony np. w nocnej pomocy lekarskiej i za godzinę pracy dostanie pomiędzy 30, a 50 złotych. A to oznacza, że np. za 24-godzinny dyżur otrzyma od 1 do 1,2 tys. zł.

Lekarz nie tylko na jednym etacie

Wielu lekarzy pracuje w różnych ośrodkach – zauważa dr Kempisty-Jeznach.

Jak komentuje, przemieszczają się oni codziennie między przychodniami, klinikami, stąd przemęczenie, które może się odbić na pacjentach.

− W innych krajach jest inaczej. Lekarz na ogół jest przywiązany do jednej placówki. Albo pracuje u siebie prywatnie, albo pracuje w szpitalu, ale nie ma takiej wędrówki lekarzy jak jest w Polsce, mówi dr Kempisty-Jeznach.

No i liczy się jeszcze coś – zadowolenie pacjenta

− Zawód lekarza należy do niewielu zawodów, w których oprócz pieniędzy można dostać gratyfikację w postaci zadowolenia pacjenta - mówi doktor nauk medycznych Ewa Kempisty-Jeznach.

Jak dodaje, jej mąż, który jest biznesmenem, twierdzi zawsze w domu, że ona ma lepiej niż on, gdyż jego zadowolenie z zawodu polega tylko na tym, że zwiększa się liczba zer na koncie.

− U mnie jest jeszcze podziękowanie dziecka, zdrowego pacjenta, uśmiech, co bardzo czyni tę pracę atrakcyjną i szczęśliwą, mówi dr Ewa Kempisty-Jeznach.

Łukasz Karusta, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Raport płacowy: ile w Polsce zarabiają informatycy?

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2017 08:08
Sektor IT jest obecnie jedną z najszybciej rozwijających się branż gospodarki. Nic więc dziwnego, że pracownicy IT - a w szczególności programiści - są dzisiaj dobrze wynagradzani.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nierówności płacowe w Polsce: aplikacja policzy różnice w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2017 13:00
Kobiety w Polsce zarabiają od 6 do 20 proc. mniej od mężczyzn, choć dane te różnią się w zależności od tego, jak nierówności płacowe są liczone i co jest brane pod uwagę. Teraz każda firma może sama sprawdzić, czy występuje u niej problem i na jaką skalę.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Raport płacowy: ile zarabiają w Polsce fachowcy?

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2017 08:47
Dobry fachowiec jest na wagę złota i takim pracy na pewno nigdy nie zabraknie. W dodatku ich zarobki powinny piąć się w górę, zważywszy, że rynek jest pełny ogłoszeń - "murarza, hydraulika zatrudnię". Według raportów płacowych najlepiej wśród „złotych rączek” opłacani są elektrycy. Ich średnia płaca jest na poziomie 4300 zł brutto. A ile zarabiają pozostali?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ukraińcy liczą na podwyżki płac w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2017 18:38
Od 15 do 30 procent wrosły - po zniesieniu obowiązku wizowego - oczekiwania płacowe Ukraińców pracujących w Polsce.
rozwiń zwiń