Gospodarka

Na Węgrzech jak w Polsce: rekordowo niskie bezrobocie, brak ludzi do pracy

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2017 13:01
Bezrobocie na Węgrzech spadło do rekordowo niskiego poziomu 4,2 proc., co stanowi czwarty najlepszy wynik w Unii Europejskiej – poinformowała w czwartek prasa węgierska, powołując się na dane Centralnego Urzędu Statystycznego.
Węgierskie firmy też mają problem z brakiem pracowników
Węgierskie firmy też mają problem z brakiem pracownikówFoto: Sergey Nivens/ Shutterstock.com

W miesiącach maj-lipiec liczba osób pracujących wzrosła do 4,4 mln (na 9,8 mln ludności) i jednocześnie liczba osób bez pracy spadła do 193 tys.

Zatrudnienie wzrosło we wszystkich grupach wiekowych

Minister gospodarki Węgier Mihaly Varga ocenił w środę, że wskaźniki te świadczą o stabilności gospodarki. Jak podkreślił, wzrost liczby miejsc pracy spowodował, że zatrudnienie podniosło się w niemal wszystkich grupach wiekowych.

Bezrobocie w UE Bezrobocie w UE


Resort gospodarki podkreślił zaś, że spadek bezrobocia wynika ze wzrostu gospodarczego i udanej polityki rządu w sferze zatrudnienia.

Prorządowy dziennik „Magyar Idoek” podkreślił w czwartek, że od początku rządów Fideszu, czyli od 2010 r., liczba osób pracujących wzrosła o 724 tys.

Lewicowe „Nepszava” przytoczyło zaś opinię analityka Banku K&H Davida Nemetha, że rekordowy spadek wskaźnika bezrobocia może wynikać po części z sezonowego wzrostu zapotrzebowania na siłę roboczą latem.

Węgierskie firmy też mają problem z brakiem pracowników

Według opublikowanego w styczniu badania instytutu GKI około 81 proc. firm węgierskich deklarowało braki wykwalifikowanej siły roboczej, a jedna piąta nie była w stanie znaleźć wystarczającej liczby pracowników z wykształceniem wyższym. Niedobór dotyczył przede wszystkim firm zatrudniających ponad 250 osób, najczęściej w sektorze budowlanym i metalurgicznym.

Węgry też mają problemy demograficzne

Wiceprezes Krajowego Stowarzyszenia Pracodawców i Zakładów Przemysłowych (MGYOSZ) Peter Lakatos mówił w zeszłym roku, że niedostatek siły roboczej wynika, obok emigracji, głównie z powodu spadku liczby urodzeń, co sprawia, że na emeryturę przechodzi więcej osób, niż wchodzi na rynek pracy.

PAP, jk

Zobacz więcej na temat: bezrobocie Węgry praca
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

GUS: stopa bezrobocia w czerwcu spadła do 7,1 proc. Do końca lata dojdziemy poniżej 7 procent?

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2017 17:22
7,1 proc. – tyle, według danych Głównego Urzędu Statystycznego, wyniosła stopa bezrobocia rejestrowanego w czerwcu 2017 roku. To o 0,3 punktu procentowego mniej w porównaniu z majem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bezrobocie 7,1 proc. nie dotyczy młodych ludzi. Dla nich barierą jest ciągle brak doświadczenia

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2017 20:19
Bezrobocie spada i notuje historycznie niskie poziomy. Jeśli spojrzymy jednak na wiek osób bez pracy, to najliczniejsze grupy stanowią najmłodsi Polacy oraz osoby 55+.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Polski rynek pracy cechuje niestabilność zatrudnienia i zatrudnienie terminowe”

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2017 16:46
Na polskim rynku pracy rośnie liczba ofert, a pracodawcy mają problemy ze znalezieniem odpowiednich kandydatów. W czerwcu opublikowano w internecie rekordową liczbę 170 tysięcy ofert zatrudnienia, a liczba pracujących przekroczyła 16 milionów. Mimo to pracownicy nadal zmagają się ze zmuszaniem do samozatrudnienia i umowami na określony termin. O sytuacji pracownika na rynku pracy mówił w audycji Kapitał i Praca Bogdan Grzybowski, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej OPZZ.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zaczyna brakować rąk do pracy. Pracodawcy będą ściągać z emerytury byłych pracowników?

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2017 20:20
Choć w lipcu bezrobocie pozostało na tym samym poziomie, co w czerwcu, to jest wyraźnie niższe niż w roku ubiegłym, a na rynku coraz bardziej odczuwalny jest brak rąk do pracy. O tym, do jakich sposobów mogą zacząć uciekać się pracodawcy, żeby poradzić sobie z tym deficytem, mówi Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia Łukasz Kozłowski, ekspert Pracodawców RP.
rozwiń zwiń