Gospodarka

Pracownik już rządzi polskim rynkiem pracy

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2017 19:42
Tylko co dziewiąta osoba boi się utraty zatrudnienia, a jednocześnie niemal 40 proc. firm w najbliższym kwartale planuje rekrutację pracowników - takie wyniki przynosi  ósma edycja "Barometru Rynku Pracy".
Audio
  • O rynku pracownika, gdzie nie ma strachu przed utratą pracy, natomiast jest oczekiwanie na podwyżki, mówił Andrzej Kubisiak, Dyrektor Zespołu Analiz i Komunikacji w Work Service. w Ekspressie Gospodarczym radiowej Jedynki./Błażej Prośniewski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Tylko co dziewiąta osoba boi się utraty zatrudnienia, a jednocześnie niemal 40 proc. firm w najbliższym kwartale planuje rekrutację pracowników.
Tylko co dziewiąta osoba boi się utraty zatrudnienia, a jednocześnie niemal 40 proc. firm w najbliższym kwartale planuje rekrutację pracowników.Foto: Glow Images/East News

− To rekordowe poziomy i najwyższe wyniki w historii badania. Nieco gorzej wypadają natomiast dane dotyczące ewentualnych  podwyżek - mówił w radiowej Jedynce Andrzej Kubisiak, Dyrektor Zespołu Analiz i Komunikacji w Work Service.

Pracownicy nie boją się utraty pracy, myślą o podwyżkach

I wylicza, że 55 proc. pracowników uważa, że podwyżki powinny się pojawić, a tylko 11 proc. pracodawców je planuje.

Tyle że, uspokaja, wynika to niejako z sezonowości – wiele firm zaplanowało na początku tego roku podwyżki, i teraz nie ma ich w swoich budżetach.

− Myślę, że w następnym roku powinny pojawić się jeszcze wyższe wynagrodzenia, mówi gość radiowej Jedynki.

Coraz większy problem z pracownikami

Jednocześnie - jak dodawał ekspert - coraz więcej pracodawców deklaruje problemy ze znalezieniem odpowiednich pracowników. Tu z pomocą mogą przyjść nam cudzoziemcy.

− I tu lukę na poziomie podstawowych pracowników będą nam zapewnić pracownicy zza wschodniej granicy, natomiast w przypadku średniego szczebla, trzeba lepiej dopasowywać edukację do potrzeb gospodarki oraz powalczyć o powroty młodych ludzi do Polski  i o pracowników z Europy Zachodniej, mówi Kubisiak.

Firmy mają problem z kadrą, a przez to z zamówieniami

Z "Barometru Rynku Pracy" wynika, że problemy z pozyskaniem pracowników ma już połowa pracodawców w Polsce.  Blisko 70 procent z nich twierdzi, że  taka sytuacja ma bezpośredni wpływ na funkcjonowanie firmy.

−Co trzecia firma deklaruje, że nie podejmuje nowych kontraktów przez brak personelu, a co ósma firma z brakami kadrowymi nie rozpoczyna inwestycji, podkreśla ekspert.

Niedobory pracowników najbardziej wpływają na kondycję  małych firm.

Błażej Prośniewski, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Ukraińcy w Polsce: ile zarabiają i w jakich zawodach pracują?

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2017 17:00
Polscy pracodawcy chętnie zatrudniają Ukraińców, a ci coraz częściej za pracą przyjeżdżają do naszego kraju. Coraz więcej też zarabiają, ale pracują za to poniżej swoich kwalifikacji, mówią Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia eksperci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zaczyna brakować rąk do pracy. Pracodawcy będą ściągać z emerytury byłych pracowników?

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2017 20:20
Choć w lipcu bezrobocie pozostało na tym samym poziomie, co w czerwcu, to jest wyraźnie niższe niż w roku ubiegłym, a na rynku coraz bardziej odczuwalny jest brak rąk do pracy. O tym, do jakich sposobów mogą zacząć uciekać się pracodawcy, żeby poradzić sobie z tym deficytem, mówi Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia Łukasz Kozłowski, ekspert Pracodawców RP.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bezrobocie w krajach UE: od 3,7 do 17,1 proc.

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2017 13:13
Polska z 7,1-procntową stopą bezrobocia plasuje się na czwartym  miejscu pod względem zatrudnienia w Unii Europejskiej.   
rozwiń zwiń