Gospodarka

Raport płacowy: ile zarabiają budowlańcy i architekci?

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2017 17:34
Wśród 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w Polsce mamy 3 profesje, które możemy zaliczyć do sektora budowlanego. To spawacze, tynkarze i cieśle - mówi Andrzej Kubisiak z Work Service.
Audio
  • O swojej pracy oraz zarobkach mówią budowlańcy i menażerowie./Sylwia Zadrożna, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.

Ich zarobki w kraju wynoszą średnio 3 tysiące 200 złotych brutto. Jeśli jednak spojrzymy na oferty pracy z zagranicy dla tych specjalistów, to proponowane zarobki są nawet kilka razy wyższe, zaczynają się od 7 tysięcy złotych brutto i mogą wynieść nawet 10 tysięcy.


. .

Jędrzej Krajza inżynier budowy w Echo Investment jest absolwentem Politechniki Warszawskiej. Studiował inżynierię lądową, na kierunku budownictwo, i jak mówi, z takim wykształceniem nigdy nie miał żadnych problemów ze znalezieniem pracy.

− Wystarczy rozejrzeć się dookoła - nawet tu w Warszawie - ile jest żurawi i jak duże jest zapotrzebowanie na inżynierów budownictwa, mówi.


. .

Zarobki specjalistów i menedżerów w budownictwie mieszkaniowym są bardzo różne i zależą od wielkości projektów, który dane menedżer albo inżynier prowadzi - wyjaśnia Fabian Pietras z Antal Polska.


. .

Wiele zależy też od kwalifikacji - dodaje Jędrzej Krajza - od posiadanego doświadczenia i uprawnień.

Kierownik kontraktu – 20 tys. zł, inżynier budowy – od 4 do 6 tys. zł

Osoba pracująca jako dyrektor albo kierownik kontraktu może liczyć na zarobki w granicach 20 tysięcy złotych brutto. Kierownik budowy albo kierownik robót zarabia od 10 do 15 tysięcy złotych, a jeśli inwestycja jest mniejsza, to od 8 do 12 tysięcy. Inżynier budowy, czyli osoba która dopiero wchodzi na rynek pracy, ma rok może dwa lata doświadczenia może zarobić od 4 do 6, a czasami nawet 7 tysięcy złotych brutto - wylicza Fabian Pietras.

Architekt zarabia w Polsce średnio od 13 do 15 tys. euro rocznie

Żadna inwestycja nie może się rozpocząć bez architekta. Ten z kolei musi posiadać uprawnienia nadane mu przez Izbę Architektów. W tym celu musi zdać egzamin, odbyć praktyki zawodowe i dopiero wtedy posiada uprawnienia, które umożliwiają mu podpisanie się pod projektem inwestycji, który następnie trafia do realizacji.

− Tak w skrócie wygląda praca projektanta - opowiada Robert Szumielewicz architekt z Mazowieckiej Okręgowej Izby Architektów.

Zarobki architektów w Polsce są zróżnicowane w skali kraju. Jak zwykle wyższe będą w dużych miastach. Ale z badań przeprowadzanych przez Europejskie Stowarzyszenie Architektów wynika, że uśrednione zarobki architektów w Polsce kształtują się między 13 a 15 tysięcy euro rocznie.

− Wiele zależy też od tego, czy architekt prowadzi własną działalność, czy ma znane nazwisko, czy pracuje u kogoś w biurze - wyjaśnia Robert Szumielewicz. Jak mówi - po architekcie zostaje dzieło.

Jędrzej Krajza z kolei największą satysfakcję w pracy czerpie z możliwości zmiany otoczenia, w którym na co dzień przebywamy. Budujemy dla ludzi - tworząc dla nich miejsca do pracy i życia, i to jest fantastyczne - podsumowuje.

Sylwia Zadrożna

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Ukraińcy liczą na podwyżki płac w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2017 18:38
Od 15 do 30 procent wrosły - po zniesieniu obowiązku wizowego - oczekiwania płacowe Ukraińców pracujących w Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Raport płacowy: ile zarabia się w bankach?

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2017 11:57
Rozpiętość zarobków w sektorze bankowym jest bardzo duża. Na podstawowych stanowiskach związanych z obsługą klienta zarobki zaczynają się od 4 tysięcy złotych.
rozwiń zwiń