Gospodarka

Polski rynek pracy potrzebuje cudzoziemców

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2017 20:49
Bezrobocie w Polsce przestało spadać - według szacunków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sierpniu wyniosło 7,1 proc. - czyli tyle samo co w lipcu i czerwcu.
Audio
  • Polski rynek pracy znalazł się w nietypowej sytuacji - bezrobocie jest rekordowo niskie, ale przestało spadać, a w tym czasie przybywa wakatów w firmach. Czy to oznacza, że zaczyna nam brakować pracowników i ratunkiem są cudzoziemcy? Mówi o tym w Polskim Radiu 24 Andrzej Kubisiak, ekspert rynku pracy Work Services./Dominik Olędzki, Naczelna Redakcj
W Polsce zaczyna już brakować specjalistów.
W Polsce zaczyna już brakować specjalistów.Foto: Glow Images/East News

Jednocześnie według danych GUSu, liczba wakatów wynosi obecnie 122 tys. i jest to wynik o 1/3 wyższy niż przed rokiem.

Polski rynek pracy nie poradzi sobie bez cudzoziemców

− Polski rynek pracy potrzebuje cudzoziemców i sprawniejszych procedur w ich zatrudnianiu - mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Kubisiak, ekspert rynku pracy Work Services.

Trzeba upraszczać procedury dotyczące zatrudniania cudzoziemców

Uproszczenie procedur jest po to, jak tłumaczy, aby ich zatrzymywać nie na pół roku czy rok, ale na co najmniej dwa lata.

− Potrzebujemy specjalistów np. z branży IT, a tych nie brakuje na Ukrainie, i w tym przypadku kluczowe jest poprawienie procedur zatrudnienia ich w Polsce, mówi Kubisiak.  

Nie tylko cudzoziemcy ze wschodu

− Na polskim rynku pracy jest wystarczająco dużo miejsc nie tylko dla pracowników ze wschodu, ale także z zachodu i południowego zachodu - dodaje Kubisiak.

I wymienia Portugalię, Hiszpanię czy Grecję, gdzie bezrobocie wśród młodych potrafi przekraczać 30-40 procent i jest duża skłonność do emigracji.

Jak dodaje, widział informację, że 60 proc. młodych Włochów rozważa możliwość emigracji, a tymczasem ofert pracy dla wykwalifikowanych pracowników będzie w Polsce przybywać, szczególnie w centrach usług wspólnych, gdzie tak bardzo poszukiwane są umiejętności językowe.

Zdaniem eksperta, pomimo wyhamowania spadków, w tym roku bezrobocie może spaść jeszcze poniżej 7 procent.

Dominik Olędzki, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Ukraińcy w Polsce: ile zarabiają i w jakich zawodach pracują?

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2017 17:00
Polscy pracodawcy chętnie zatrudniają Ukraińców, a ci coraz częściej za pracą przyjeżdżają do naszego kraju. Coraz więcej też zarabiają, ale pracują za to poniżej swoich kwalifikacji, mówią Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia eksperci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

GUS: stopa bezrobocia w lipcu nie spadła - wyniosła 7,1 proc. Mamy problem?

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2017 11:59
Przewidywania analityków i ekspertów od rynku pracy zaczynają się sprawdzać – w lipcu stopa bezrobocia, jak informuje GUS, wyniosła 7,1 procent, czyli tyle samo co w czerwcu. I to nie jest dobra wiadomość dla firm i całej gospodarki, mówi w rozmowie z Naczelną Redakcją Gospodarczą Polskiego Radia Andrzej Kubisiak z Work Service.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zaczyna brakować rąk do pracy. Pracodawcy będą ściągać z emerytury byłych pracowników?

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2017 20:20
Choć w lipcu bezrobocie pozostało na tym samym poziomie, co w czerwcu, to jest wyraźnie niższe niż w roku ubiegłym, a na rynku coraz bardziej odczuwalny jest brak rąk do pracy. O tym, do jakich sposobów mogą zacząć uciekać się pracodawcy, żeby poradzić sobie z tym deficytem, mówi Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia Łukasz Kozłowski, ekspert Pracodawców RP.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Brakuje nowych pracowników, więc firmy mniej inwestują

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2017 16:17
Przed polską gospodarką pojawiło się nowe wyzwanie. Już ponad połowa pracodawców deklaruje, że ma trudności rekrutacyjne, a to wpływa na ich rozwój.
rozwiń zwiń