Gospodarka

Spółdzielnie socjalne z większym wsparciem finansowym i ułatwieniami

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2017 10:00
Większe wsparcie finansowe dla spółdzielni socjalnych i ułatwienia w ich zakładaniu przewiduje rządowy projekt ustawy, który jest po pierwszym czytaniu w Sejmie.
Audio
  • Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Krzysztof Michałkiewicz: spółdzielnię socjalną będzie mogło założyć mniej osób niż obecnie (IAR)
Czy idea spółdzielczości jest nadal żywa?
Czy idea spółdzielczości jest nadal żywa? Foto: Glow Images/East News

Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Krzysztof Michałkiewicz zaznaczył, że spółdzielnię socjalną będą mogły założyć trzy osoby, a nie pięć, jak obecnie. Założyciele spółdzielni będą mieli 12 miesięcy na zatrudnienie i przyjęcie w poczet członków dwóch dodatkowych osób.

Wsparcie z Funduszu Pracy

Poza tym bezrobotni do 30. roku życia i po ukończeniu 50 lat będą mogli starać się o wsparcie z Funduszu Pracy na założenie takiej spółdzielni. Ma być też większe wsparcie z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na podjęcie działalności gospodarczej w ramach spółdzielni socjalnych dla osób z niepełnosprawnościami. 

Wspieranie osób zagrożonych wykluczeniem społecznym

Wiceminister Krzysztof Michałkiewicz poinformował, że obecnie zarejestrowanych jest 1600 spółdzielni socjalnych. Tego typu spółdzielnie łączą działalność gospodarczą ze wspieraniem osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Zajmują się głównie działalnością usługową. 

IAR, awi

Zobacz więcej na temat: praca zatrudnienie
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Senator Lidia Staroń: spółdzielcy muszą mieć w końcu swoje prawa

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2017 13:39
Senator niezależna Lidia Staroń wytyka błędy w proponowanej przez resort infrastruktury nowelizacji przepisów dotyczących spółdzielni mieszkaniowych. Według niej nowela daje prezesom i zarządom spółdzielni jeszcze większe możliwości do nadużyć. – Najważniejsze jest, by w końcu ludzie mieli swoje prawa - mówiła senator Staroń w radiowej Jedynce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rolnicy będą mogli tworzyć spółdzielnie. Poprawi się konkurencyjność gospodarstw?

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2017 10:25
Rolnicy będą mogli zrzeszać się w spółdzielnie. Rząd przyjął projekt stosownej ustawy. Potrzebna będzie jeszcze notyfikacja Komisji Europejskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W ramach dwóch projektów unijnych powstanie ponad 470 miejsc pracy

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2017 14:51
Ponad 470 miejsc pracy powstanie w ramach dwóch projektów z zakresu ekonomii społecznej, które realizuje Rzeszowski Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej (ROWES). Łączna ich wartość to prawie 50 mln zł. Pieniądze pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego woj. podkarpackiego.
rozwiń zwiń