Gospodarka

Rynek pracy ma problem z młodymi ludźmi. Nie uczą się, ani nie podejmują pracy

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2017 19:45
Polski rynek pracy musi sie zmierzyć z nowym problemem dotyczącym młodych osób. Co szósty młody człowiek w Polsce w wieku 20-24 lata ani się nie uczy ani nie pracuje.
Audio
  • O nowym problemie na rynku pracy - nie podejmujących zatrudnienia i nie uczących się młodych osobach i konsekwencjach takiej postawy dla firm i gospodarki, mówi w Polskim Radiu 24 Marcin Ganclerz z Work Service./Elżbieta Szczerbak, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Co szósty młody człowiek w Polsce  w wieku 20-24 lata ani się nie uczy ani nie pracuje.
Co szósty młody człowiek w Polsce w wieku 20-24 lata ani się nie uczy ani nie pracuje. Foto: Pixabay

− To zła informacja dla całego rynku -mówi Marcin Ganclerz z Work Service.

− A to dlatego, że już teraz mamy ogromne deficyty pracowników na rynku, których nie ma gdzie znaleźć, mówi gość Polskiego Radia 24.

Na rynku pracy coraz mniej chętnych do pracy

I przypomina, że ponad połowa firm, które badał Work Service, miała problemy ze znalezieniem pracowników i to.

− I to, że tak wiele młodych osób nie podejmuje pracy ani się nie uczy jest dodatkową stratą dla rynku pracy, podkreśla Ganclerz.

Moda na młodych nieaktywnych przyszła do Polski z Europy zachodniej

Nie tylko Polska ma problem z aktywnością zawodową młodych ludzi. Bierność edukacyjna i zawodowa nie jest niczym nowym także w Europie Zachodniej.

Jak zauważa gość Polskiego Radia 24, ta bierność młodych osób przyszła do nas z Europy Zachodniej.

−Jeszcze w Polsce nie jest tak źle jak we Włoszech, gdzie 3 na 10 młodych ludzi nie podejmuje pracy, w Grecji, gdzie stanowią oni 23 proc., czy w Hiszpanii – ponad 21 procent, ale jest to znacznie gorzej niż w Danii, Szwecji czy Holandii, mówi gość Polskiego Radia.

Polska będzie musiała się zmierzyć z tym problemem, gdyż nie możemy sobie pozwolić na to, aby tak wielu młodych ludzi nie podejmowało żadnej aktywności zawodowej, mówi Marcin Ganclerz.

W całej Unii Europejskiej 5 mln młodych nie uczy się i nie pracuje. W Polsce do tej pory nie mieliśmy z tym kłopotów na taką skalę, teraz i my musimy się z nimi zmierzyć. Znalezienie skutecznego sposobu będzie jednym z największych wyzwań dla rynku pracy, który bez dopływu dodatkowych rąk może wkrótce dojść do ściany.

Elżbieta Szczerbak, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także