Gospodarka

Coraz więcej niepełnosprawnych znajduje pracę

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2017 15:48
Coraz więcej osób niepełnosprawnych w Polsce podejmuje pracę, uważają eksperci i stowarzyszenia je zrzeszające.
Audio
  • Mirosław Przewoźnik, dyrektora Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych: jedną z barier wejścia na rynek pracy są obawy rodzin (IAR)
  • Wiceprezes organizacji Ogólnopolska Baza Pracodawców Osób Niepełnosprawnych Edyta Sieradzka: sytuacja na rynku pracy sprzyja zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (IAR)
  • Edyta Sieradzka: ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych z 1997 roku była nowelizowana przeszło 100 razy (IAR)
Niepełnosprawnym nie jest łatwo znaleźć pracę
Niepełnosprawnym nie jest łatwo znaleźć pracęFoto: wavebreakmedia/Shutterstock.com

W Sejmie odbywa się konferencja „Aktywizacja zawodowa osób niepełnosprawnych w Polsce w 2017 roku, w świetle obowiązujących przepisów prawnych”.

Stopa zatrudnienia wśród osób niepełnosprawnych w wieku produkcyjnym zwiększyła się o 5 punktów procentowych w stosunku do 2015 roku i obecnie wynosi 27 procent.

Nie pomagają uprzedzenia i częste zmiany przepisów

Uczestnicy konferencji wskazują jednak, że największym problemem przy aktywizacji takich osób są uprzedzenia oraz częste zmiany przepisów. Zdaniem Mirosława Przewoźnika - Dyrektora Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych - jedną z barier wejścia na rynek pracy są obawy rodzin, na przykład przed utratą renty socjalnej. Mirosław Przewoźnik zapewnił, że niepełnosprawny może zarabiać na etacie lub w mniejszym wymiarze godzin do około 3 tysięcy złotych i jednocześnie pobierać rentę.

Sytuacja na rynku pracy sprzyja zatrudnianiu niepełnosprawnych

Wiceprezes organizacji Ogólnopolska Baza Pracodawców Osób Niepełnosprawnych Edyta Sieradzka podkreśliła, że sytuacja na rynku pracy sprzyja zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zwrócia jednocześnie uwagę na obawy związane z możliwymi kontrolami prowadzonymi przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Najwyższą Izbę Kontroli, czy Urząd Skarbowy.

Jej zdaniem również częste zmiany przepisów nie sprzyjają aktywizacji osób niepełnosprawnych. Przypomniała, że ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych z 1997 roku była nowelizowana przeszło 100 razy.

Sprawniejsza komunikacja z ZUS

Trwają prace nad kolejną nowelizacją, która ma upraszczać i odbiurokratyzować oraz ułatwiać funkcjonowanie na rynku pracy osób niepełnosprawnych.

Te uproszczenia mają dotyczyć m.in. komunikacji pomiędzy pracodawcami a zakładem ubezpieczeń społecznych.

Jak mówił w rozmowie z Naczelną Redakcją Gospodarczą Polskiego Radia Krzysztof Michałkiewicz, pełnomocnik rządu do spraw osób niepełnosprawnych, pracodawcy, aby otrzymać dofinansowanie do zatrudnienia osoby niepełnosprawnej, muszą mieć uregulowane wpłaty na ubezpieczenie społeczne, a często zły lub błędny zapis powoduje, że nie można skorzystać ze wsparcia przy zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.
 
Sami pracodawcy liczą na zmiany, ale podchodzą do zapewnień ostrożnie. Czekają na konkretne zapisy, bo jak mówią, diabeł tkwi w szczegółach.

Według różnych kryteriów oceny - w Polsce od 3 do 5 milionów osób jest dotkniętych niepełnosprawnością. W wieku produkcyjnym jest ich prawie 2 miliony.

IAR/NRG, awi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rynek pracy nieprzyjazny dla osób niepełnosprawnych. Rząd chce to zmienić

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2017 18:24
Obniżenie kosztów zatrudniania osób z niepełnosprawnościami oraz zmiana obecnego sytemu sankcji za uchybienia proceduralne - tego domagają się od rządu pracodawcy zatrudniający osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Osoby niepełnosprawne szansą dla pracodawców

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2017 15:51
Rusza wielkopolska kampania informacyjna: Osoby niepełnosprawne – szansą dla pracodawców publicznych i prywatnych w Wielkopolsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niepełnosprawnym będzie łatwiej znaleźć pracę?

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2017 12:55
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowuje pakiet zmian, które mają m.in. ułatwić uczestnikom warsztatów terapii zajęciowej znalezienie zatrudnienia i opuszczenie warsztatów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Lodołamacze": pracodawcy zatrudniający osoby niepełnosprawne nagrodzeni

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2017 17:54
Na Zamku Królewskim w Warszawie odbyło się podsumowanie konkursu pod hasłem „Lodołamacze”, adresowanego głównie do pracodawców zatrudniających osoby niepełnosprawne. W Polsce, według różnych źródeł i kryteriów oceny, jest takich osób od 4,5 do 7 milionów. Tylko jedna czwarta z nich pracuje, czyli o połowę mniej niż w Unii Europejskiej.    
rozwiń zwiń