X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Zmiany w Kodeksie pracy: 26 dni urlopu niezależnie od stażu

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2018 14:47
26 dni urlopu dla pracowników niezależnie od stażu pracy - takie rozwiązania zaproponuje Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy. Poinformował o tym jej wiceprzewodniczący dr Liwiusz Laska. Zaznaczył, że komisja chce także uniemożliwić "wypychanie" pracowników na samozatrudnienie.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Dudarev Mikhail/Shutterstock.com

Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy (KKPP), która pracuję od kilkunastu miesięcy, ma opracować nowy kodeks pracy: indywidualny i zbiorowy. Przewodniczącym komisji został wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Marcin Zieleniecki. W marcu komisja ma przedstawić swoje rozwiązania. Według specjalistów obecnie obowiązujący kodeks pracy (z 1974 roku) jest przestarzały, skomplikowany i nie przystaje do dzisiejszych realiów rynku pracy.

Dr Laska podkreślił, że komisja zaproponuje, aby każdy zatrudniony na umowę o pracę (na pełen etat) miał do dyspozycji 26 dni urlopu wypoczynkowego - niezależnie do stażu pracy i ukończonej szkoły lub studiów wyższych. - Każdy pracuje tyle samo i tyle samo należy mu się urlopu. Czy osobę, która rozpoczyna pracę, czy drugi rok pracy, mamy traktować w taki sposób, że jej należy się mniej urlopu? - pytał.

- Pamiętam, że urlopu bardziej potrzebowałem po pierwszym roku pracy, bo dla mnie było to pewnym szokiem po studiach, na których miało się trzy miesiące przerwy i zimowe ferie - dodał ekspert. Według niego przyznanie 26-dniowego urlopu wszystkim pracownikom nie wpłynie istotnie na rynek pracy. Zwrócił uwagę, że według danych stosunkowo niewiele osób ma prawo tylko do 20 dni urlopu. Dodał, komisja dyskutuje jeszcze nad rozwiązaniem, czy niewykorzystane dni urlopu można będzie odbierać w kolejnym roku lub nie.

Wiceprzewodniczący KKPP poinformował też, że komisja zaproponuje doprecyzowanie przepisów w kwestii urlopów dla osób, które nie pracują na pełen etat.

Zmiany dla samozatrudnionych

Dr Laska zapowiedział, że duże zmiany w kodeksie komisja zaproponuje dla samozatrudnionych. - Przygotowujemy definicję tego, do którego momentu uznać osobę, która powinna pracować na podstawie umowy o pracę, a do którego uznać, że jest samozatrudniona - wyjaśniał. - Jeżeli ktoś pracuje dla jednego podmiotu i jego działalność gospodarcza nie wnosi zasadniczych wartości dla zleceniodawcy, to będzie uznawane to jako praca na umowę o pracę - dodał. Jak podkreślił, propozycja ma uniemożliwiać "wypychanie" pracowników na samozatrudnienie.

Umowa o pracę dominującą formą zatrudnienia

W nowym Kodeksie pracy umowa o pracę ma być dominującą formą zatrudnienia. W jaki sposób ma się to udać, wyjaśniała Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia  wiceprzewodnicząca Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy z ramienia Pracodawców RP prof. Monika Gładoch.

- Pomysł jest następujący: żeby odejść od procesu, że będziemy cywilizować umowy cywilnoprawne. Komisja wyszła dokładnie z odwrotnego założenia, to znaczy podstawą zostanie umowa o pracę. Natomiast inne umowy, czyli cywilnoprawne mają być wyjątkiem i mogą być zawierane w pewnych okolicznościach. Jeżeli będą one powtarzalne i polegające na sprzedaży usług, to wówczas ta osoba, która te usługi świadczy, będzie traktowana jako osoba prowadząca działalność gospodarczą, bo na tym to w istocie polega – mówiła ekspertka.

Umowy cywilnoprawne na zasadzie wyjątków

Komisja zakłada więc, że umowy cywilnoprawne zostaną, ale na zasadzie wyjątków, które będą musiały być uzasadnione, bo zasadniczo każda praca powinna być wykonywana w ramach stosunku pracy, czyli - w uproszczeniu - na podstawie umowy o pracę. Dziś w Kodeksie pracy takiego zobowiązania nie ma.

- Te umowy cywilnoprawne będą używane, to nie jest tak, że my je zamierzamy zlikwidować, ale nie jako umowy konkurencyjne względem umowy o pracę – zastrzegała prof. Monika Gładoch.

PAP/NRG, awi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nowy Kodeks pracy: będą zmiany w umowach i urlopach?

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2017 16:56
Przedstawiciele rządu, pracodawców, związków zawodowych i świata nauki piszą od nowa Kodeks pracy. Jakich zmian - dla pracowników i firm - można się spodziewać?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Urlop będzie trzeba wykorzystać w roku, w którym przysługuje

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2017 13:51
Opracowująca nowy Kodeks Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy chce zakończyć praktykę przerzucania niewykorzystanego w danym roku urlopu na rok kolejny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rynek pracy: co zmieni się w 2018 roku?

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2017 12:29
Od nowego roku pracodawców czekają nowe regulacje w prawie pracy i ubezpieczeniach. Będzie nowa forma opłacania składek do ZUS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na urlopie pracownik ma solidnie wypocząć. Szykują się zmiany w prawie pracy

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2018 09:37
Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy opracowuje nowe przepisy Kodeksu Pracy, mające odpowiadać obecnej rzeczywistości gospodarczej. Kilka ważnych zmian dotyczy m.in. urlopów. 
rozwiń zwiń