Gospodarka

Szwajcarskie firmy w Polsce stawiają na innowacyjność, nie na tanią siłę roboczą

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2018 21:29
- W ciągu ostatnich 20 lat szwajcarskie firmy zainwestowały w naszym kraju 17 i pół miliarda złotych, utworzyły ponad 35 tysięcy miejsc pracy w branżach innowacyjnych - podkreśla Julia Patorska, lider zespołu do spraw analiz ekonomicznych w Deloitte.
Audio
  • Dlaczego i jak inwestują szwajcarscy inwestorzy w Polsce, wyjaśnia w Polskim Radiu 24 Julia Patorska, lider zespołu do spraw analiz ekonomicznych w Deloitte. /Sylwia Zadrożna, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Do zalet naszego kraju inwestorzy ze Szwajcarii zaliczają duży, chłonny rynek, członkostwo w Unii oraz - przede wszystkim - dobrych specjalistów.
Do zalet naszego kraju inwestorzy ze Szwajcarii zaliczają duży, chłonny rynek, członkostwo w Unii oraz - przede wszystkim - dobrych specjalistów.Foto: Pixabay

 Podkreśla, że właśnie Szwajcaria inwestuje w Polsce w sektory bardzo rozwinięte i technologicznie zaawansowane.

− Gros tych środków trafiła do sektora farmaceutycznego, telekomunikacyjnego, energetycznego czy biomedycznego, mówi gość Polskiego Radia.

Co przyciąga inwestorów szwajcarskich do Polski

Szwajcaria jest drugim po USA największym inwestorem zagranicznym w Polsce, który nie jest członkiem Unii Europejskiej.

− Do zalet naszego kraju inwestorzy ze Szwajcarii zaliczają duży, chłonny rynek, członkostwo w Unii oraz - przede wszystkim - dobrych specjalistów, o których jednak trzeba już rywalizować z innymi przedsiębiorcami - dodaje Ulrich Schwendimann, dyrektor Polsko-Szwajcarskiej Izby Gospodarczej.

Wyjaśnia, że firmy szwajcarskie nie znalazły się w Polsce ze względu na niskie koszty pracy, gdyż czasy taniej siły roboczej już dawno minęły i żeby zatrudnić dobrych fachowców, trzeba im dobrze zapłacić.

Szwajcaria od wielu lat jest w światowej czołówce pod względem innowacyjności. Wyprzedza takie kraje jak Stany Zjednoczone, Niemcy czy kraje skandynawskie.

Sylwia Zadrożna, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także