X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Będziemy pracować tylko na etacie?

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2018 19:49
Praca nie na etacie ma być jedynie wyjątkiem. Za taką zasadą opowiada się większość członków Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy, która opracowuje nowy Kodeks Pracy.
Audio
  • Czy pomysł na prace tylko na etacie służy pracownikom i gospodarce, zastanawiano sie w Expressie Gospodarczym radiowej Jedynki./Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Podstawą praca etatowa

− Podstawą wszelkiej pracy zarobkowej ma być umowa o pracę - tłumaczy profesor Monika Gładoch, wiceprzewodnicząca Komisji i ekspert Pracodawców RP.

Czyli, jak tłumaczy, rynek pracy ma opierać się na założeniu, że wszyscy w Polsce pracują na etacie.

Do tego trzy umowy elastyczne

− Proponuje się jako elastyczne formy umowę dorywczą, sezonową lub nieetatową na wzór tzw. workera , który występuje na zachodzie Europy, zresztą to rozwiązanie jest bardzo krytykowane, mówi gość radiowej Jedynki.

Czy warto znowu dzieli pracowników na etatowych i „śmieciowych”

I tłumaczy, że są to umowy bardzo niestabilne, bardzo łatwo wypowiadane, nie dające żadnej ochrony.

− Stąd warto się zastanowić, czy warto robić to zamieszanie na rynku pracy, aby znowu podzielić na tych, którzy mają stałe etaty i na tych parujących „na chwilę” w niepewności, pyta profesor Monika Gładoch.

Ekonomiści chwalą etaty

− Ale etat zamiast śmieciówki - to krok w bardzo dobrym kierunku - dodaje ekonomista Cezary Mech, były minister finansów.

Czterdziestolatek bez grosza na koncie emerytalnym

− Bo później okazuje się, że mamy czterdziestolatków, którzy nie mają grosza na swoim koncie emerytalny. I pytanie co dalej, mówi Mech.

Usztywnienie zasad też jednak nie jest dobre

− Zmiany w kodeksie pracy są potrzebne, ale nadmierne usztywnianie zasad może w dłuższej perspektywie jednak zaszkodzić gospodarce dodaje Roman Przasnyski z Gerda Broker.

Jak tłumaczy gość radiowej Jedynki, na pewno jest konieczność uregulowania rynku pracy, ale nie kosztem swobody zawierania umów, gdyż wszelkiego rodzaju próby zamrażania stosunków między pracownikiem a pracodawcą, są w dłuższym okresie niezbyt korzystne dla gospodarki i rynku pracy.

Gospodarce służą elastyczne formy zatrudniania

− Spójrzmy na USA, gdzie możliwość szybkiego zwolnienia pracownika, gdy nastąpi kryzys sprawia, że po takim kryzysie gospodarka amerykańska bardzo szybko się podnosi i wraca do szybkiego tempa wzrostu, mówi ekspert.

I dodaje, że takie gospodarki jak Francja czy Włochy ze sztywnymi stosunkami pracy, mają bardzo duże kłopoty.

− Ponadto nie bardzo wiem, jak zmusić kogoś pracującego na umowie cywilnoprawnej do przejścia na etat, mówi ekspert.

Wszystko spadnie na sądy?

− To sądy będą rozstrzygać kto może być samozatrudnionym czyli tak zwanym freelancerem - pracującym na własną rękę - dodaje profesor Gładoch.

Freelancerka nie dla każdego?

I wyjaśnia, że projekt określa, że na takie zatrudnienie może sobie pozwolić pracownik o określonych cechach -  posiadający specjalistyczną wiedzę, unikalne narzędzia albo być członkiem organów zarządzających spółek.

− W przeciwnym razie państwo nie zezwoli na działalność we własnym zakresie, a przymusi do etatu mówi gość Expressu Gospodarczego.

Efekt prac Komisji Kodyfikacyjnej ma ocenić jeszcze rząd, a to oznacza, że nie wszystkie zaproponowane rozwiązania muszą znaleźć się w ostatecznej wersji projektu.

Oficjalnie etap przygotowania projektu ma zakończyć się 14 marca. Później do propozycji ma odnieść się rząd.

Dla każdego 26 dni urlopu

Eksperci z Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy rekomendują też zmiany dotyczące urlopów. Proponują oni, aby wszyscy pracownicy mieli 26 dni urlopu. Zalecają również rozwiązanie, aby zaległy urlop trzeba było wykorzystać do marca kolejnego roku - a nie do września, jak dotychczas.

Justyna Golonko, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rok 2017 był bardzo dobry dla pracodawców. Czego na rynku pacy spodziewać się możemy w 2018 r.?

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2017 16:10
Rok 2017 był dobrym rokiem dla pracodawców, mówi Łukasz Kozłowski, główny analityk Pracodawców RP.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pracownik w Polsce jak pączek w maśle: pracodawcy wabią podwyżkami, utrata pracy niestraszna

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2018 18:41
Jak wynika z najnowszego badania przeprowadzonego przez Instytut Badawczy Randstad, sytuacja polskiego pracownioka jest najlepsza od lat. To praca go szuka, a nie on pracy, biją się o niego pracodawcy, utraty zatrudnienia boją się już tylko nieliczni.
rozwiń zwiń