X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Jadwiga Emilewicz: za 4-5 lat zniknie 30 proc. zawodów

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2018 10:38
Najnowsze badania wskazują, że na horyzoncie 4-5 lat zniknie 30 proc. zawodów, które są dzisiaj wykonywane na świecie – uważa Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii.
Minister Przedsiębiorczości i Technologii Jadwiga Emilewicz
Minister Przedsiębiorczości i Technologii Jadwiga EmilewiczFoto: IAR/Łukasz Kowalski

Minister wzięła udział w panelu "Rewolucja technologiczna", który odbył się w ramach pierwszego dnia Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Najnowsze badania wskazują, że w horyzoncie 4-5 lat zniknie 30 proc. zawodów, które są dzisiaj wykonywane na świecie. Jest to perspektywa, która nakazuje nam już dzisiaj bardzo aktywnie myśleć  o kreatywnym, dobrym podejściu do edukacji, aby rynek był nasycony tymi, którzy będą w stanie nie tylko być odbiorcami nowych technologii, ale także będą je kreować - zaznaczyła Emilewicz.

Produkty przyszłości to internet rzeczy 

Odnosząc się do pytania o produkty przyszłości, zaliczyła do nich urządzenia związane z internetem rzeczy, zwłaszcza funkcjonujące w przemyśle. - Wszystko to, co sprawi, że produkcja stanie się jeszcze bardziej zoptymalizowana, przez co będziemy mogli przewidywać pewne procesy, programować je, przewidywać awaryjność i redukować ją do takiego stopnia, że produkcja będzie tańsza, mniej zasobochłonna - zauważyła. Dodała, że będzie to miało wpływ na to, jak będzie wyglądało nasze społeczeństwo.

Uczestnicząca w panelu wiceprezes firmy farmaceutycznej MSD w Europie Środkowo-Wschodniej Gabriele Grom powiedziała, że przełomem technologicznym w opiece zdrowotnej jest możliwość odczytania ludzkiego genomu.

- Udało nam się o wiele lepiej zrozumieć wiele chorób, a bogactwo danych, do jakich uzyskaliśmy dostęp, ma bardzo istotne znaczenie w naszej pracy. Doszło do rewolucji w sposobie wytwarzania nowych produktów - powiedziała Grom.

Poszukiwanie przełomowych technolologii 

Wyjaśniła, że firmy poszukujące przełomowych terapii mogą prowadzić badania o wiele bardziej efektywnie, znacznie szybciej, a jednocześnie zmierzają w kierunku medycyny spersonalizowanej. Podała przykład biomarkerów w terapii raka, dzięki którym można już dziś przewidzieć, czy dane leczenie będzie skuteczne u konkretnego pacjenta, a w efekcie można lepiej dobrać terapię.

- Pacjenci mają znacznie lepszy wybór, jeśli chodzi o leczenie. Skutki zastosowanych metod mogą znacząco różnić się od siebie, a w przypadku raka odpowiedni wybór metody ma kluczowe znaczenie. Bardzo ważną rolę odgrywa również czas - zaznaczyła.

Ekonomista Justin Yifu Lin z Uniwersytetu w Pekinie zwrócił uwagę, że przed rewolucją przemysłową światowa gospodarka była w stagnacji. - Średnio dochód na osobę rósł rocznie tylko o 0,05 proc. Oznacza to, że 1400 lat trwało, żeby podwoić PKB. Obecnie w krajach o wysokim dochodzie średnio (...) potrzeba tylko 35 lat - zaznaczył. Według niego było to możliwe tylko dzięki rewolucji technologicznej.

Ekonomista ocenił, że technologia pomoże rozwiązać wiele problemów, przed którymi stoi świat, takich jak zmiany klimatyczne. „Jeżeli chcemy poradzić sobie ze zmianami klimatycznymi, potrzebujemy nowych technologii, nowych zielonych technologii, które zastąpią stare źródła energii, takie jak węgiel. Technologia nie tylko poprawia nasze życie, ale pozwala radzić sobie z wyzwaniami" - powiedział.

Zwrócił przy tym uwagę, że nowe technologie powodują polaryzację w społeczeństwie, dlatego ważne jest też znalezienie rozwiązania, aby przynosiły korzyść każdemu.

Nowe technologie, digitalizacja, robotyzacja i sztuczna inteligencja znalazły się wśród wiodących tematów tegorocznego Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Podczas trzech dni kongresu odbędzie się ponad 150 sesji z udziałem ponad 900 prelegentów; w sumie przewidziano obecność ok. 10 tys. gości z kraju i z zagranicy. Organizatorem kongresu jest Grupa PTWP. 

PAP, kw 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Oto zawody przyszłości

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2017 08:21
Najbardziej przyszłościowymi zawodami są specjaliści big data (analiza baz danych), IT oraz robotyki i sztucznej inteligencji – wynika z raportu "Aktywni + Przyszłość Rynku Pracy".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sztuczna inteligencja coraz mądrzejsza. Biznes już korzysta

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2017 16:04
Algorytmy sztucznej inteligencji (SI) coraz bardziej wpływają na codzienne życie, w tym także na biznes, podnosząc produktywność pracy i pozwalając zwielokrotnić zyski. Fascynacji tym zjawiskiem towarzyszą również duże obawy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Atrakcyjna praca? Dwie elektrobranże przyciągają najbardziej

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2018 16:53
Firmy z sektora elektronicznego i elektrotechnicznego Polacy postrzegają jako najbardziej atrakcyjne miejsca pracy - wynika z badania Randstad Employer Brand Research. Drugie miejsce zajęła branża paliwowa i surowcowa, a trzecie - związana z produkcją AGD.
rozwiń zwiń