X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Kobiety zagościły w działach IT na dobre. Chociaż łatwo nie jest

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2018 18:41
Studia informatyczne biją rekordy popularności, ale popyt na specjalistów IT jest jeszcze większy. To dobra sytuacja dla kobiet, które chciałyby pracować jako inżynierowie.
Audio
  • Coraz więcej kobiet pracuje w działach IT. Dlaczego?, o tym w Ekspresie Gospodarczym radiowej Jedynki./Aleksandra Tycner, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Coraz więcej kobiet pracuje w działach IT.
Coraz więcej kobiet pracuje w działach IT.Foto: shutterstock, Billion Photos

Te starania bardzo wspiera fundacja Perspektywy, skądinąd inicjator akcji - "Dziewczyny na politechniki".

27 listopada fundacja organizuje w Warszawie międzynarodowy  kongres "Women in Tech Summit”, na którym pojawi się 1000 najbardziej utalentowanych kobiet w branży technologicznej.

„Warszawa stanie się centrum rozmowy o mądrym rozwoju technologicznym i roli, jaką mają w nim do odegrania kobiety” - napisali organizatorzy kongresu.

W informatyce coraz więcej kobiet

− Polek w świecie nowych technologii jest coraz więcej i radzą sobie coraz lepiej - mówi Emilia Borzyńska z Procter and Gamble, odpowiedzialna za dział IT na centralną Europę.

Podkreśla, że jej firma ma w Warszawie drugie co do wielkości centrum informatyczne, gdzie proporcje zatrudnionych kobiet do mężczyzna wynoszą 45 do 55 procent.

− Naszą strategią jest stworzenie zróżnicowanego miejsca pracy, mówi gość radiowej Jedynki.

Dziewczynom w informatyce jest trudniej zaczynać?

− Dziewczynom jest trudniej, bo przed studiami miały niewiele do czynienia z informatyką  - wyjaśnia Ewa Maciaś, manager inżynierów Google.  

− Dziewczyny nie tylko nie są namawiane, ale wręcz zniechęcane do zainteresowania się tym obszarem, w dzieciństwie to chłopaki, nie dziewczyny, dostają komputery. Dlatego dopiero na studiach bardzo wiele dziewczyn zaczyna przygodę z informatyką, stąd postrzegane są często jako gorsze od kolegów. Ale gdy posiądą wiedzę, są często lepsze od nich, mówi Ewa Maciaś.

Otoczenie często zniechęca dziewczyny do zawodów informatycznych argumentem - założysz rodzinę, będziesz miała dzieci, wypadniesz z zawodu, bo w nim trzeba się nieustająco dokształcać.

− Tak wcale nie musi być - przekonuje Ewa Maciaś.

− Bo coraz częściej to mężczyźni chodzą na urlopy tacierzyńskie po narodzinach dzieci, mówi ekspertka.

Aleksandra Przegalińska z Akademii Leona Koźmińskiego, ekspertka w zakresie sztucznej inteligencji przyznaje, że jeszcze dziś sektor IT, technologiczny czy telekomunikacyjny, są zdominowane przez mężczyzn, ale to się zmienia.

− Dlatego już na wczesnym etapie rozwoju i nauki dziewczynki powinny być zachęcane do branży informatycznej, bo wtedy będą chętniej wybierać
 te ścieżkę kariery czy nauki, mówi gość Polskiego Radia.
− Kobiety stosunkowo od niedawna mają możliwość studiowania - zauważa Aleksandra Przegalińska -  więc to, że w sektorach najlepiej opłacanych nie ma ich za wiele,  jest naturalne. To jednak szybko się zmienia, podkreśla.

Niemniej imprezy takie, jak kongres "Women in Tech" z pewnością mają pozytywny wpływ na tempo tych zmian i wzmacniają motywacje kobiet.

Zwłaszcza, że pokłosiem kongresu ma być międzynarodowa platforma dla rozwoju kobiecych talentów w technologiach.

Aleksandra Michałek – Tycner, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dlaczego w branży IT jest tak mało kobiet?

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2016 21:19
Zamiast różowych sukienek do baletu, lepiej siąść do tabletu - mówiła w Polskim Radiu 24 Edyta Gałaszewska-Bogusz, Dyrektor Generalna Accenture Operations w Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kobiety w "męskich" zawodach czują się coraz lepiej

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2018 08:50
Polki coraz częściej i odważniej wchodzą do świata "męskich" zawodów . I to pomimo nadal funkcjonujących stereotypów, że na przykład profesje technologiczne są zarezerwowane głównie dla mężczyzn - wynika z badania przeprowadzonego przez Laboratorium Gospodarki Cyfrowej DELab Uniwersytetu Warszawskiego na zlecenie Fundacji Przedsiębiorczości Kobiet.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kobiety, które rządzą na budowach

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2018 19:00
Są rodzynkami w męskim świecie budowlańców. Pani Agata jest operatorem żurawia, pani Anna kierownikiem budowy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

CBOS: kobiety świadome, że na rynku pracy nie ma pełnego równouprawnienia

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2018 16:57
Coraz więcej kobiet czuje, że ma takie same szanse na rynku pracy jak mężczyźni na tych samych stanowiskach – wynika z najnowszego raportu CBOS. Większość nie ma jednak złudzeń, że w kwestii zarobków jest daleko od równouprawnienia.
rozwiń zwiń