X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Polacy rzucili się na złoto. Boją się wojny na Ukrainie?

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2014 12:58
Kryzys na Ukrainie spowodował, że Polacy chętniej sięgają po złoto. Marzec był rewelacyjny dla polskich dealerów sztabek i monet z tego metalu. Przychody ze sprzedaży cennego kruszcu podwoiły się w porównaniu z ubiegłym rokiem.
Audio
  • Polacy na potęgę kupują sztabki i złote monety - dlaczego to robią tłumaczy Bartłomiej Knichnicki dyrektor zarządzający Mennicy Skarbowej./Sylwia Zadrożna, PR24/
Inwestycje w złoto, np. w złote monety to też dobre zabezpieczenie przyszłych emerytur, szczególnie w sytuacji niestabilnego systemu emerytalnego.
Inwestycje w złoto, np. w złote monety to też dobre zabezpieczenie przyszłych emerytur, szczególnie w sytuacji niestabilnego systemu emerytalnego.Foto: Glow Images/East News

- Od czasu rozpoczęcia rosyjskiej interwencji na Krymie, obserwujemy znaczne zwiększenie zainteresowania sztabkami i złotymi monetami - mówi Bartłomiej Knichnicki dyrektor zarządzający Mennicy Skarbowej. Przychody w marcu były o ponad 50 proc. większe niż w całym lutym i ponad dwukrotnie większe niż w marcu roku 2013.

Sprzedają się nawet sztabki 1-gramowe

- Co ciekawe obserwujemy wzrost zainteresowania mniejszymi sztabkami, nawet 1 gramowymi, które Polacy chcą kupować nawet po 100 sztuk, płacąc znacznie więcej niż za jedną sztabkę 100 gramową - dodaje gość PR 24.

Złoto: cena w 2014 r nie przekroczy 1450 dol. za uncję >>>

Najczęściej w sprzedaży są monety bulionowe, których wartość zależy od zawartego w nich kruszcu i one są bite non stop.

Natomiast Narodowy Bank Polski wznowił ostatnio sprzedaż monet kolekcjonerskich poprzez zewnętrznych dystrybutorów i teraz mamy emisję monet z okazji kanonizacji Jana Pawła II, które cieszą się ogromną popularnością. Oprócz inwestycji w kruszec mamy tu też inwestycję w wartość kolekcjonerską, bo nakład był limitowany. Złotych monet wybito 5 tysięcy sztuk.

Afera z Amber Gold nie zaszkodziła rynkowi

Wbrew pozorom także afera z Amber Gold przyczyniła się do większej sprzedaży złota. - Wszyscy się tego obawialiśmy, ale okazało się, że Polacy zdali sobie sprawę z faktu, że papierowe, wirtualne złoto, to nie jest prawdziwe złoto. I zamiast spadku zaufania doszło do zmiany zachowań, bo inwestorzy zrozumieli, że jeśli chcą lokować pieniądze w żółty metal to muszą po prostu kupić fizyczną sztabkę - mówi Bartłomiej Knichnicki.

Zmieniło się zatem podejście kupujących. Więcej osób kupuje sztabki, a klient coraz częściej chce się spotkać ze sprzedawcą i osobiście odebrać towar.

Na świecie też kupują złoto

Inni na świecie też kupują złoto. Ponad połowę rocznego popytu na złoto na świecie generują Chiny i Indie. W ubiegłym roku obywatele tych krajów kupili po mniej więcej tysiąc ton złota w postaci biżuterii oraz sztabek i monet.

Było to możliwe pomimo podwyższenia przez rząd Indii cła na import złota inwestycyjnego do wysokości 10 proc.. Hindusi kupowali tak dużo złota, że Indie wprowadziły cła, aby zahamować odpływ gotówki z obiegu.

Bank centralny Chin nie podaje oficjalnych informacji na temat dokonywanych przez siebie zakupów złota, natomiast z nieoficjalnych źródeł wiadomo, że jest to jeden z jego sposobów na dywersyfikację inwestycji, zastępujących zakup obligacji dolarowych.

Złoto jako inwestycja: warto mieć w portfelu 10-20 procent

Złoto może być jednym z elementów zdywersyfikowanego portfela inwestycyjnego każdego z nas. Według Światowej Rady Złota, dobrze zbudowany portfel - obliczony na podstawie kilkudziesięciu lat analiz - powinien zawierać od 10 do 20 procent złota.

Inwestycje w złoto to też dobre zabezpieczenie przyszłych emerytur, szczególnie w sytuacji niestabilnego systemu emerytalnego.

Złoto na złotą emeryturę?

Jak widać, rząd może sięgnąć po środki obywateli zgromadzone na emeryturę, opodatkować dodatkowo nieruchomości, przejąć oszczędności zgromadzone na koncie, to przypadek z Cypru, a złoto daje możliwość uchronienia się przed takimi działaniami.

Na dodatek zabezpiecza nas przed inflacją poprzez wzrost swojej wartości w przypadku drukowania pustego pieniądza. Inwestycje w złoto jest raczej długoterminowe, ale też płynne, co oznacza, że jeśli dzisiaj kupimy sztabkę złota, to w każdej chwili można ją sprzedać.

Sylwia Zadrożna

Komentarze1
aby dodać komentarz
szeleszczyciel2014-04-25 22:35 Zgłoś
Rychło wczas. Już od 15 lat trzeba było złoto kupować, nie składać papierków!

Czytaj także

Nowy hit oszczędnościowy: obligacje korporacyjne

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2014 17:31
W dobie słabszej koniunktury na giełdzie i niskich stóp procentowych, gwarantujących coraz mniejszy dochód z lokat, na celowniku oszczędzających znalazły się niezbyt popularne jeszcze kilka klat temu instrumenty dłużne, czyli obligacje korporacyjne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fundusze gotówkowe i pieniężne: kiedy zaczną zarabiać?

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2014 11:31
Rezultaty funduszy gotówkowych i pieniężnych uniwersalnych są w znacznej mierze zależne od oprocentowania poszczególnych składników ich portfeli.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Złoto: cena w 2014 roku nie przekroczy 1450 dol. za uncję

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2014 20:19
Analitycy Saxo Banku przewidują, że w tym roku cena złota z jednej strony nie przekroczy 1450 dol. za uncję, z drugiej – nie powinna spaść poniżej 1200 dol.Obecnie za uncję złotego kruszcu trzeba zapłacić ok. 1281 dolarów.
rozwiń zwiń