X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Lokata: dlaczego jednak się opłaca

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2014 20:19
W czasach rekordowo niskich stóp procentowych zarabianie na lokatach pozostawia wiele do życzenia. Tyle, że mają one swoje zalety – gwarantują bezpieczeństwo i jednak, niewielki ale pewny zysk od zainwestowanego kapitału. Czy warto z nich korzystać, radzi dziennikarz ekonomiczny, Tomasz Jaroszek w rozmowie z Justyną Golonko.
Audio
  • Jak szukać najwyżej oprocentowanych lokat, radzi dziennikarz ekonomiczny, Tomasz Jaroszek w rozmowie z Justyną Golonko./Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Lokaty to nadal podstawowa forma oszczędzania Polaków. Trzymają na nich połowę swoich wolnych środków.
Lokaty to nadal podstawowa forma oszczędzania Polaków. Trzymają na nich połowę swoich wolnych środków.Foto: Glow Images/East News

Żyjemy w czasach najniższych stóp procentowych, stąd oprocentowanie lokat terminowych też jest bardzo niskie – mówi ekspert.

Banki mają się dobrze: nie muszą szukać kapitału u klientów, stąd słaba oferta

Jak tłumaczy, wynika to również z tego, że banki mają się doskonale, nie mają problemów z pozyskiwaniem kapitałów, i to jest gorsza wiadomość dla ich klientów.

Dla klienta najlepsze kryzysowe czasy

Dla nich najlepsza sytuacja jest wtedy, gdy banki mają problem z kapitałem, wtedy kuszą wyższym oprocentowaniem oferowanych lokat. ─ Pamiętamy oferty podczas kryzysu, gdy oprocentowanie lokat dochodziło do 8-9 procent, nawet w skali kilku miesięcy. Te oferty jednak nie wrócą i należy się przyzwyczaić, że oprocentowanie lokat jest bardzo niskie – wynoszą e 2-3 procent, przy rekordowych dochodzących do 5 procent – mówi ekspert.

Obecna oferta dla masowego klienta: 2,5-3,5 procent, niezależnie na jaki okres

Obecnie oferta banków obejmująca lokaty opiewa na 2 – 3,5,- 4 procent i to właściwie niezależnie, czy lokujemy pieniądze na kwartał, czy na rok. Nawet przy tych dłuższych lokatach, oferta wynosi ok. 3,5 procent – podkreśla ekspert.  Co najgorsze w ciągu najbliższych miesięcy czy roku nie należy się spodziewać poprawy tej sytuacji.

Warto jednak szukać okazji – banki polują na nowych klientów

Tyle, że nie wszystko stracone. Ekspert uważa, że jeśli się przyjrzeć dokładnie ofertom bankowym, można jednak znaleźć lepszą ofertę. Najczęściej obejmuje ona nowych klientów, a to oznacza, że możemy tam przenieść swoje oszczędności i wykorzystać lepsze oprocentowanie.

─ Banki od czasu do czasu prowadzą poszukiwania nowych klientów, stąd ogłaszają promocje, które mają przede wszystkim przyciągnąć klientów od konkurencji – podkreśla Jaroszek.

Ekspert radzi, aby szukać tych możliwości na blogach czy serwisach finansowych.

Lepsze warunki lokat w bankowości mobilnej

Ostatnio ważnym motywem wykorzystywanym przez banki dla pozyskiwanie nowych klientów jest bankowość mobilna. Często założenie konta mobilnego owocuje wyższą o 0,5-1  procent ofertą.  ─ Na to też warto zwrócić uwagę – mówi Jaroszek.

A lokaty to nadal podstawowa forma oszczędzania Polaków. Trzymają na nich połowę swoich wolnych środków.

Justyna Golonko

Zobacz więcej na temat: finanse lokata terminowa
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Poradnik inwestora: Lokaty kontra obligacje - kiedy wygrywają, kiedy przegrywają

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2014 13:25
Zapadające w maju trzy- i czteroletnie obligacje skarbowe przyniosły odpowiednio 3,83 i 4,92 proc. średniorocznego zysku brutto. Depozyty w tym czasie nie osiągnęły takiego wyniku, czyli lokaty nie dały rady czterolatkom. A niedługo solidnie przegrają także z dziesięciolatkami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego Polacy mają kłopot z oszczędzaniem

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2014 15:27
Odkładanie pieniędzy nie jest łatwą sprawą, bo oprócz materialnych przeszkód, czyli po prostu braku środków, na drodze stają nam również nasze własne przekonania i opinie – mówi portalowi gospodarka.polskieradio.pl Tomasz Gomółka z BGŻOptima.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Banki kuszą 5-procentową lokatą. Ale trzeba uważać

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2014 07:07
Inflacja jest bliska zera, a banki oferują coraz wyżej oprocentowane lokaty. Na trzymiesięcznym depozycie można zarobić nawet 5 proc. Ale nierzadko przy okazji konieczne jest założenie dodatkowo płatnego konta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy znowu kupują złoto, lepsze od akcji i obligacji

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2014 18:19
Złoto zyskuje na popularności. Bo inwestowanie w ten kruszec często jest przedstawiane jako alternatywa dla akcji i obligacji, mniej wrażliwa na zawirowania na rynkach finansowych. Jeśli dodać do tego niskie oprocentowanie lokat, nie dziwi zainteresowanie żółtymi monetami i sztabkami.
rozwiń zwiń