Gospodarka

Wniosek o upadłość SKOK "Wspólnota" trafił do sądu. Kasa Krajowa zaskarży decyzję KNF

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2014 07:16
Komisja Nadzoru Finansowego podjęła decyzję o zawieszeniu działalności SKOK "Wspólnota" i zgłosiła do Sądu Rejonowego Gdańsk - Północ wniosek o ogłoszenie upadłości kasy. Pieniądze klientów SKOK są bezpieczne.
Audio
  • Maciej Krzysztoszek z Komisji Nadzoru Finansowego o zawieszeniu działalności SKOK "Wspólnota" (IAR)
  • Maciej Krzysztoszek z Komisji Nadzoru Finansowego: pieniądze klientów SKOK "Wspólnota" są bezpieczne (IAR)
  • Rzecznik Kasy Krajowej SKOK Andrzej Dunajski: KNF podjęła decyzję w oparciu o błędnie ustalony stan faktyczny (IAR)
  • Andrzej Dunajski: klienci pozostałych SKOK-ów nie muszą martwić się o swoje pieniądze (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: sxc.hu

Jak informuje Maciej Krzysztoszek z Komisji Nadzoru Finansowego, wniosek jest konsekwencją złej sytuacji finansowej kasy, stwierdzonej przez zarządcę komisarycznego. KNF podjęła taką decyzję, żeby ograniczyć narastające straty kasy. Sytuacja „Wspólnoty”, według informacji Macieja Krzysztoszka, nie rokowała poprawy. Decyzję w sprawie przyszłości kasy podejmie gdański sąd.

Pieniądze klientów są bezpieczne
Przedstawiciel Komisji zapewnił, że pieniądze klientów kasy są bezpieczne. Piątkowa decyzja KNF oznacza uruchomienie wypłat dla klientów „Wspólnoty” z Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Ci, którzy posiadają depozyty do wysokości 100 tysięcy euro w ciągu 20 roboczych dni powinni otrzymać swoje pieniądze.

KNF: w wielu SKOK-ach sytuacja jest trudna >>>

KNF poinformowała, że SKOK "Wspólnota" to kasa będąca w najtrudniejszej sytuacji finansowej w systemie SKOK, od 2008 r. nieprzerwanie wykazuje ujemne fundusze własne, a jej działalność depozytowo-pożyczkowa przynosi narastające straty. Stan kasy został dodatkowo ujawniony i zweryfikowany przez zarządcę komisarycznego i biegłych rewidentów - zaznaczyła Komisja.

Nieskuteczne działania naprawcze
Kasa Krajowa uważa jednak, że zarządca komisaryczny nie opracował programu postępowania naprawczego, do czego go zobowiązała KNF, nie podpisał sprawozdania finansowego za 2013 r., co uniemożliwiło wydania opinii o tym sprawozdaniu przez biegłego rewidenta i uniemożliwiło podjęcie przez KK pozytywnej decyzji o kolejnej pomocy stabilizacyjnej Kasie Wspólnota.
W ocenie KNF, działania naprawcze prowadzone przez Kasę Krajową okazały się nieskuteczne, pomoc finansowa z funduszu stabilizacyjnego zarządzanego przez Kasę Krajową, przyznana przed objęciem sektora SKOK nadzorem KNF, była niewystarczająca, a po ustanowieniu w SKOK Wspólnota zarządcy komisarycznego Kasa Krajowa odmówiła udzielenia dalszej pomocy finansowej.
Kasa Krajowa zaskarży decyzję KNF
Zdaniem Kasy Krajowej, decyzja KNF podjęta została w oparciu o błędnie ustalony stan faktyczny, istniała możliwość naprawy sytuacji Kasy przez same spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe i w związku z tym w odpowiednim trybie prawnym decyzja KNF zostanie przez KK zaskarżona.
- Bezpośrednio przed ustanowieniem zarządcy komisarycznego SKOK Wspólnota zaczęła generować dodatni wynik finansowy, a także zamierzała się połączyć z Kasą Stefczyka, jednak po ustanowieniu zarządcy komisarycznego działania te zostały zaprzepaszczone - poinformował rzecznik KK Andrzej Dunajski. Podkreślił, że w aktach sprawy jest zgoda na przejęcie "Wspólnoty" przez SKOK Stefczyka.
Według KNF ze względu na skalę ryzyka do udziału w restrukturyzacji SKOK "Wspólnota" poprzez przejęcie lub połączenie nie zgłosił się w odpowiedzi na zapytania Komisji żaden SKOK spełniający ku temu ustawowe kryteria, tzn. mogący w wyniku przejęcia trwale zapewnić bezpieczeństwo depozytów zgromadzonych w kasie, ani żaden bank.

Andrzej Jakubiak, przewodniczący KNF o rynku kredytów w 2014 roku.

Źródło: TVN CNBC/x-news

IAR/PAP, awi

Zobacz więcej na temat: finanse SKOK
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

UOKiK nałożył karę na SKOK-i

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2013 18:00
Błędne informacje o wysokości rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania, zbyt krótki termin ważności formularzy informacyjnych – to najczęstsze nieprawidłowości stwierdzone przez UOKiK w umowach podpisywanych przez SKOK-i z konsumentami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok ws. SKOK-ów

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2014 10:37
- Rozporządzenia ministra finansów dotyczące szczególnych zasad rachunkowości stosowanych przez SKOK-i były zgodne z Konstytucją – orzekł Trybunał Konstytucyjny. Dziś te rozporządzenia już nie obowiązują – przypomniał prezes SKOKów, Rafał Matusiak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

KNF: w wielu SKOK-ach sytuacja jest trudna

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2014 11:52
Sytuacja w SKOK-ch jest złożona, w dziewięciu - na 55 wszystkich - KNF pozwoliła na zatwierdzenie prezesów, ale w wielu kasach sytuacja jest niestety trudna – poinformowała KNF.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zły bank" lekarstwem na SKOK?

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2014 11:00
Pomysłów na rozbicie finansowej miny, która drzemie w niektórych kasach oszczędnościowo-kredytowych czyli tzw. SKOK było już dużo. Niewiele pomogły, dlatego dziś bankowcy zastanawiają się nad stworzeniem tzw. złego banku.
rozwiń zwiń