X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Polacy jeszcze nigdy nie zaciągali tylu kredytów gotówkowych

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2014 13:48
W pierwszej połowie tego roku Polacy na konsumpcję pożyczyli z banków i Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych 37, 7 mld zł. Jeszcze nigdy w historii nie zaciągnięto tylu pożyczek gotówkowych. Tak wynika z raportu przygotowanego przez Biuro Informacji Kredytowej.
Audio
  • O rekordowej ilości pożyczek, które wzięli Polacy, mówił w radiowej Jedynce gość Porannych rozmaitości Tomasz Jaroszek z portalu doradca.tv /Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
Polacy jeszcze nigdy nie zaciągali tylu kredytów gotówkowych
Foto: glowimages.com

Dla porównania w analogicznym okresie roku ubiegłego pożyczono 32,8 mld zł.

- W pierwszym półroczu tego roku mamy absolutny rekord. Wróciliśmy do poziomu z 2007 i 2008 roku, czyli sprzed kryzysu finansowego. Kwota 37, 7 mld zł jest imponująca, biorąc pod uwagę dane z ostatnich lat – mówi Tomasz Jaroszek z portalu doradca.tv.

Banki starają się, jak mogą

Ekspert wyjaśnia, z czego wynika ten boom na pożyczki.

- Z jednej strony banki starają się, jak mogą, bo mamy niskie stopy procentowe, co jest dobrą okazją do zaciągnięcia konsumpcyjnego kredytu gotówkowego. Banki muszą również nadążyć z wynikami. Chociażby te notowane na giełdzie muszą pokazać z roku na rok coraz wyższy wynik. Z drugiej strony badania pokazują, że Polacy coraz mniej boją się o sytuację w swojej pracy. Bezrobocie nie spada drastycznie, ale ci, którzy pracę mają, przestali się o nią bać. Odeszła zatem atmosfera kryzysowa – tłumaczy Jaroszek.

Coraz więcej firm pożyczkowych w Polsce

Ofert bankowych dla klientów jest coraz więcej.

- Zaczęliśmy też pożyczać w Internecie, bo coraz więcej firm, nie tylko banków, zaczęło napływać na nasz rynek. Bombardują nas również reklamami informującymi nas, że możemy pożyczać pieniądze. Zmienia się też forma reklamowania kredytu. Przekazy reklamowe kojarzą się z wakacjami, świętami, łatwą spłatą – mówi Jaroszek.

Kredyt łatwo wziąć, trudniej spłacić

Wbrew reklamom pożyczki jednak same się nie spłacą i dlatego trzeba być bardzo uważnym przed ich zaciągnięciem.

- Kredyty gotówkowe nie są tak dobrze spłacane jak hipoteki. Ratę kredytu hipotecznego płacimy w pierwszej kolejności, z kredytami gotówkowymi jest nieco gorzej, ale banki i tak mogą być zadowolone z polskich klientów – dodaje ekspert.

Z najnowszego raportu Biura Informacji Kredytowej wynika także, że banki i SKOK-i pożyczają coraz większe kwoty. Średnia wartość kredytów gotówkowych w tym roku przekroczyła 10 tys. zł, podczas gdy jeszcze w pierwszej połowie 2008 roku sięgała 8 tys. zł.

Justyna Golonko, awi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Firmy pożyczkowe mają 14 swoich pomysłów na ochronę klientów

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2014 16:59
Zdaniem Związku Firm Pożyczkowych, propozycje rządu, zaostrzające zasady funkcjonowania pozabankowych firm pożyczkowych są niepełne i należy je uzupełnić o dodatkowe zapisy, lepiej chroniące konsumentów i firmy przed nieuczciwą konkurencją.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rynek kredytów konsumpcyjnych rozkręcił się na dobre

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2014 07:53
Wartość złotowych kredytów konsumpcyjnych od stycznia do maja powiększyła się o 2,7 mld zł. To niemal dwa razy tyle co przed rokiem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rośnie zainteresowanie kredytami, także mieszkaniowymi

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2014 12:49
Rośnie zainteresowanie kredytami. Z badania przeprowadzonego na zlecenie Biura Informacji Kredytowej i Fundacji Kronenberga wynika, że w ciągu najbliższego roku 15 procent Polaków planuje zaciągnięcie pożyczki.
rozwiń zwiń