X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Kantory internetowe: padł rekord wymiany. Jest taniej, ale czy bezpiecznie?

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2014 21:30
W trzy wakacyjne miesiące za pośrednictwem kantorów internetowych Polacy wymienili aż 5,4 mld zł. Średnio jednorazowo wymienialiśmy ponad 7 tys. zł. W porównaniu do zeszłorocznych wakacji wymienialiśmy częściej i więcej.
Audio
  • O rosnącej popularności wymiany walut w Internecie mówił w radiowej Jedynce gość Porannych rozmaitości: Łukasz Olek z firmy internetowykantor.pl. /Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
Kantory internetowe: padł rekord wymiany. Jest taniej, ale czy bezpiecznie?
Foto: Glow Images/East News

- Ostatnie trzy miesiące to okres najwyższych obrotów w naszej historii. Nasza firma wymieniła równowartość 2,7 mld zł. Szacujemy, że mamy ok. 50-proc. udział w rynku, czyli Polacy w ciągu tych trzech miesięcy mogli wymienić nawet 5,4 mld zł – podaje liczby Łukasz Olek z firm Internetowykantor.pl i Walutomat.pl.

Niższe marże kantorów to oszczędności dla wymieniających

Polacy zatem powoli przekonują się do e-kantorów.

- Jeszcze długa droga przed nami, ale faktycznie coraz więcej Polaków jest świadomych, że kupując waluty w Internecie, są w stanie sporo zaoszczędzić, 6 – 8 proc. w porównaniu do cen, jakie dostaliby w banku czy w kantorze. Oszczędności wynikają z dużo niższych marż. Wykonujemy wymianę przez Internet, mamy bardzo niskie koszty i duże obroty. Sama wymiana jest bardzo prosta. Klient musi mieć dwa konta: jedno walutowe, drugie złotówkowe i wszystko robimy za pomocą przelewów. Cała operacja trwa w większości przypadków 15 min. – wyjaśnia Olek.

Najczęściej w Internecie wymieniamy euro

W te wakacje Polacy najczęściej wymieniali w kantorach internetowych euro.

- Taki jest ogólny trend, nie tylko w wakacje. Wymiana euro to u nas ponad 50 proc. obrotu. Na drugim miejscu jest dolar – mówi Olek.

Coraz więcej Polaków przekonuje się do wymiany online

Z kantorów online korzystają przede wszystkim przedsiębiorcy, osoby, które spłacają kredyty hipoteczne oraz ludzie, którzy zarabiają w obcych walutach, a także często podróżujący.

Kredyt we frankach: można obniżyć ratę, kupując franki w e-kantorach >>>

Z roku na rok zainteresowanie e-kantorami rośnie.

- Rekordowy obrót może wynikać  z dwóch rzeczy. Po pierwsze rosnąca świadomość klientów. To, że ich przybywa i że są oni coraz bardziej skłonni zaufać takim firmom i wymienić pieniądze w Internecie. Druga przyczyna to uwarunkowania gospodarcze. Z pewnością wahania kursów walut, które są wynikiem sytuacji na Ukrainie, również powodują, że coraz więcej osób wymienia waluty w sieci – mówi Olek.

E-kantory bez nadzoru KNF

W branży finansowej bardzo ważne jest zaufanie. W przypadku e-kantorów pojawia się obawa, że te transakcje obarczone są pewnym ryzykiem, zwłaszcza że firmy te nie są objęte nadzorem KNF.

- Korzystanie z kantorów online wymaga od klienta zaufania. Jest te kilkanaście minut, przez które trzeba wysłać pieniądze do obcej firmy, a następnie czekać na zwrot wymienionych środków. Warto więc wybrać taką firmę, która zdobyła już zaufanie i ma dobre opinie wśród innych internautów – radzi Olek.

Spodziewany rozwój rynku

Co ważne, choć ten rynek bardzo się rozwija, to ma ogromny potencjał do dalszego wzrostu.

- Szacujemy, że jedynie 5 proc. Polaków wymienia pieniądze w serwisach internetowych. Tak więc liczymy na to, że faktycznie więcej osób przekona się do tego, że jest to wygodna i szybka wymiana – mówi Olek.

W Polsce działa około 50 serwisów wymiany walut, choć 90 proc. udziałów w rynku należy do trzech najpopularniejszych serwisów. W 2013 roku Polacy za ich pośrednictwem wymienili ponad 20 mld zł.

Wymiana walut on-line coraz popularniejsza wśród Polaków.

Źrodło wideo: Cinkciarz.pl/x-news

Justyna Golonko, awi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Internetowe kantory chcą nadzoru

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2012 08:07
Prawo dewizowe precyzuje, jak ma wyglądać kantor, ale idącego już w setki milionów złotych obrotu walutą w sieci nie kontroluje nikt. Właściciele wirtualnych kantorów chcą regulacji - informuje "Puls Biznesu".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wirtualne kantory bez nadzoru

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2012 09:19
Rynek kantorów internetowych gwałtownie się rozrasta i obraca miesięcznie nawet setkami milionów złotych – pisze "Gazeta Polska Codziennie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kredyt we frankach: można obniżyć ratę kupując franki w e-kantorach

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2014 10:38
Kurs franka szwajcarskiego wciąż gra na nerwach spłacających zadłużenie w tej walucie. Nie da się bez strat sprzedać mieszkania za frankowy kredyt, ale można przynajmniej oszczędzić na wysokości raty kupując walutę poza bankiem.
rozwiń zwiń