Gospodarka

Kantory internetowe: padł rekord wymiany. Jest taniej, ale czy bezpiecznie?

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2014 21:30
W trzy wakacyjne miesiące za pośrednictwem kantorów internetowych Polacy wymienili aż 5,4 mld zł. Średnio jednorazowo wymienialiśmy ponad 7 tys. zł. W porównaniu do zeszłorocznych wakacji wymienialiśmy częściej i więcej.
Audio
  • O rosnącej popularności wymiany walut w Internecie mówił w radiowej Jedynce gość Porannych rozmaitości: Łukasz Olek z firmy internetowykantor.pl. /Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
Kantory internetowe: padł rekord wymiany. Jest taniej, ale czy bezpiecznie?
Foto: Glow Images/East News

- Ostatnie trzy miesiące to okres najwyższych obrotów w naszej historii. Nasza firma wymieniła równowartość 2,7 mld zł. Szacujemy, że mamy ok. 50-proc. udział w rynku, czyli Polacy w ciągu tych trzech miesięcy mogli wymienić nawet 5,4 mld zł – podaje liczby Łukasz Olek z firm Internetowykantor.pl i Walutomat.pl.

Niższe marże kantorów to oszczędności dla wymieniających

Polacy zatem powoli przekonują się do e-kantorów.

- Jeszcze długa droga przed nami, ale faktycznie coraz więcej Polaków jest świadomych, że kupując waluty w Internecie, są w stanie sporo zaoszczędzić, 6 – 8 proc. w porównaniu do cen, jakie dostaliby w banku czy w kantorze. Oszczędności wynikają z dużo niższych marż. Wykonujemy wymianę przez Internet, mamy bardzo niskie koszty i duże obroty. Sama wymiana jest bardzo prosta. Klient musi mieć dwa konta: jedno walutowe, drugie złotówkowe i wszystko robimy za pomocą przelewów. Cała operacja trwa w większości przypadków 15 min. – wyjaśnia Olek.

Najczęściej w Internecie wymieniamy euro

W te wakacje Polacy najczęściej wymieniali w kantorach internetowych euro.

- Taki jest ogólny trend, nie tylko w wakacje. Wymiana euro to u nas ponad 50 proc. obrotu. Na drugim miejscu jest dolar – mówi Olek.

Coraz więcej Polaków przekonuje się do wymiany online

Z kantorów online korzystają przede wszystkim przedsiębiorcy, osoby, które spłacają kredyty hipoteczne oraz ludzie, którzy zarabiają w obcych walutach, a także często podróżujący.

Kredyt we frankach: można obniżyć ratę, kupując franki w e-kantorach >>>

Z roku na rok zainteresowanie e-kantorami rośnie.

- Rekordowy obrót może wynikać  z dwóch rzeczy. Po pierwsze rosnąca świadomość klientów. To, że ich przybywa i że są oni coraz bardziej skłonni zaufać takim firmom i wymienić pieniądze w Internecie. Druga przyczyna to uwarunkowania gospodarcze. Z pewnością wahania kursów walut, które są wynikiem sytuacji na Ukrainie, również powodują, że coraz więcej osób wymienia waluty w sieci – mówi Olek.

E-kantory bez nadzoru KNF

W branży finansowej bardzo ważne jest zaufanie. W przypadku e-kantorów pojawia się obawa, że te transakcje obarczone są pewnym ryzykiem, zwłaszcza że firmy te nie są objęte nadzorem KNF.

- Korzystanie z kantorów online wymaga od klienta zaufania. Jest te kilkanaście minut, przez które trzeba wysłać pieniądze do obcej firmy, a następnie czekać na zwrot wymienionych środków. Warto więc wybrać taką firmę, która zdobyła już zaufanie i ma dobre opinie wśród innych internautów – radzi Olek.

Spodziewany rozwój rynku

Co ważne, choć ten rynek bardzo się rozwija, to ma ogromny potencjał do dalszego wzrostu.

- Szacujemy, że jedynie 5 proc. Polaków wymienia pieniądze w serwisach internetowych. Tak więc liczymy na to, że faktycznie więcej osób przekona się do tego, że jest to wygodna i szybka wymiana – mówi Olek.

W Polsce działa około 50 serwisów wymiany walut, choć 90 proc. udziałów w rynku należy do trzech najpopularniejszych serwisów. W 2013 roku Polacy za ich pośrednictwem wymienili ponad 20 mld zł.

Wymiana walut on-line coraz popularniejsza wśród Polaków.

Źrodło wideo: Cinkciarz.pl/x-news

Justyna Golonko, awi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Internetowe kantory chcą nadzoru

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2012 08:07
Prawo dewizowe precyzuje, jak ma wyglądać kantor, ale idącego już w setki milionów złotych obrotu walutą w sieci nie kontroluje nikt. Właściciele wirtualnych kantorów chcą regulacji - informuje "Puls Biznesu".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wirtualne kantory bez nadzoru

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2012 09:19
Rynek kantorów internetowych gwałtownie się rozrasta i obraca miesięcznie nawet setkami milionów złotych – pisze "Gazeta Polska Codziennie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kredyt we frankach: można obniżyć ratę kupując franki w e-kantorach

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2014 10:38
Kurs franka szwajcarskiego wciąż gra na nerwach spłacających zadłużenie w tej walucie. Nie da się bez strat sprzedać mieszkania za frankowy kredyt, ale można przynajmniej oszczędzić na wysokości raty kupując walutę poza bankiem.
rozwiń zwiń