Gospodarka

Młodzi Polacy toną w długach. Przez pożyczki, opłaty za telefon i alimenty

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2014 11:58
Coraz więcej młodych osób ma problem ze spłatą swoich zobowiązań. Z danych Biura Informacji Gospodarczej BIG InfoMonitor wynika, że złe długi ma 163 tysiące osób w wieku od 18 do 26 lat. Ich przeterminowane zadłużenie wynosi blisko 357 mln zł, a średnia to mniej więcej 2200 zł.
Audio
  • O długach młodych Polaków mówili w radiowej Jedynce goście audycji Po pierwsze ekonomia: wiceprezes Biura Informacji Gospodarczej BIG InfoMonitor Mariusz Hildebrand i Piotr Białowolski z Instytutu Demografii i Statystyki Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie /Karolina Mózgowiec, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
Dłużnik
DłużnikFoto: Glow Images/East News

Młodzi problem mają przede wszystkim ze spłatą pożyczek, ale nie tylko, mówi wiceprezes Biura Informacji Gospodarczej BIG InfoMonitor Mariusz Hildebrand.

- Są to płatności związane z kredytami i pożyczkami. Najczęściej związane z wydatkami na naukę lub już późniejszymi, przeznaczonymi na poprawę swojego statusu społecznego. Drugą grupą są zobowiązania telekomunikacyjne. Trzecią kategorią są zobowiązania alimentacyjne, czyli coś, co wydaje się, że nie powinno w tak młodym wieku występować – mówi Hildebrand.

Mszczą się luki w edukacji finansowej

Zadłużenie się już na starcie kariery zawodowej to efekt m.in. braku czy też nieodpowiedniego poziomu edukacji finansowej w szkołach, uważa wiceszef Biura.

- Edukacja finansowa młodzieży powinna zaczynać się już we wczesnych latach. Często w przypadku zadłużeń związanych z pożyczkami czy zaciąganiem zobowiązania np. kartą płatniczą czy kredytową jako problem wskazywana jest sama karta. A to jest błędne podejście. Karta kredytowa jest elektronicznym środkiem dostępu do pieniędzy. To my powinniśmy kontrolować, ile tych pieniędzy wydajemy. My powinniśmy wiedzieć, jak ta karta funkcjonuje – uważa Hildebrand.

Młodzi ludzie z najniższymi dochodami, bez oszczędności

Jednocześnie młodzi ludzie do 24 lat, którzy już samodzielnie prowadzą gospodarstwa domowe, mają najniższe dochody. Potwierdza to przeprowadzana co dwa lata diagnoza społeczna, podkreśla Piotr Białowolski z Instytutu Demografii i Statystyki Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

- Sytuacja gospodarstw domowych osób młodych wygląda gorzej niż średnia. Przeciętne dochody uzyskiwane przez osoby młode to jest ok. 1 tys. zł, a więc są one ponad 30 proc. niższe niż średnia. Różnice są jeszcze bardziej widoczne, jeśli spojrzymy na oszczędności gospodarstw domowych osób młodych. Oszczędności gromadzi jedynie ok. 27 proc., podczas gdy średnia dla całej próby w diagnozie społecznej to jest ponad 40 proc. gospodarstw domowych – mówi Białowolski.

Co więcej w porównaniu z sytuacją sprzed trzech lat, w ubiegłym roku, w ostatniej diagnozie społecznej widać było spadek liczby młodych osób, które oszczędzają jakiekolwiek pieniądze.

Sytuacja finansowa lepsza po 24 roku życia

Za to po 24 roku życia sytuacja finansowa młodych poprawia się.

- Jeżeli spojrzymy na gospodarstwa domowe tworzone przez osoby w wieku powyżej 24 lat, to są to w nich uzyskiwane są dochody powyżej średniej. W Polsce nie widać, co często jest obserwowane w innych krajach, nawet tych rozwiniętych jak Włochy czy Hiszpania, żeby osoby młode długo wchodziły na rynek pracy. U nas jest widoczne, że te osoby do 24 – 25 roku życia są stosunkowo niemajętne, natomiast później ta sytuacja zdecydowanie się poprawia – wyjaśnia Białowolski.

W statystykach nie widać jednak, czy to te osoby, które mają wcześniej problemy ze spłatą zadłużenia, później mogą to sobie jakoś zrekompensować.

Karolina Mózgowiec, awi

Zobacz więcej na temat: finanse pieniądze
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

770 tys. młodych Polaków znajduje się w rejestrze dłużników

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2014 22:24
Młodzi Polacy do 30 roku życia stanowią dosyć dużą grupę dłużników – w Krajowym Rejestrze Dłużników notowanych jest aż 770 tysięcy z nich w tym wieku. - Co niepokoi, jedna trzecia z nich przyznaje się do kłopotów ze spłatą zobowiązań – mówi Andrzej Kulik z Krajowego Rejestru Długów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Edukację finansową dzieci warto zacząć jak najwcześniej. Niewiedza kosztuje

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2014 13:30
Początek września to dla dzieci czas powrotu do szkoły i nauki. Może to być też dobry moment na rozpoczęcie edukacji finansowej. W szkołach takich zajęć nie ma w ogóle, albo jest ich za mało. Rodzice powinni więc wziąć sprawy w swoje ręce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

BIG InfoMonitor: młodzi Polacy zadłużeni na blisko 357 mln zł

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2014 20:23
Coraz więcej młodych ludzi ma problem ze spłatą swoich zobowiązań. Z danych Biura Informacji Gospodarczej BIG InfoMonitor wynika, że 163 tysiące osób w wieku między 18 a 26 lat zalega z zadłużeniem - wynosi ono blisko 357 milionów złotych. Najwięcej takich osób mieszka w Warszawie.
rozwiń zwiń