Gospodarka

Na złocie szybko nie zarobisz

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2014 20:40
Ostatnio, największy polski bank zaoferował swoim klientom możliwość zakupu złota. W ciągu niespełna 30 dni sprzedano kruszec o wartości ponad pół miliona złotych. Pytanie, na ile jest to opłacalna inwestycja.
Audio
  • Dlaczego inwestycje w złoto należy traktować długoterminowo, tłumaczą: Mariusz Adamiak, szef biura strategii rynkowych PKO Bank Polski oraz Marianna Wodzińska z firmy Inwestycje Alternatywne Profit./Błażej Prośniewski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia./.
Na złocie szybko nie zarobisz
Foto: flickr/digitalmoneyworld

– Jeszcze kilka lat temu można było liczyć na wzrosty jego ceny. Teraz mamy do czynienia z uspokojeniem na tym rynku, wróciliśmy do zainteresowania jak i cen sprzed pięciu laty – mówi ekspertka.

Złoto jako inwestycja krótkoterminowa – ryzykowna i nieopłacalna

Dlatego, jak mówi Mariusz Adamiak, szef biura strategii rynkowych PKO Bank Polski, w krótkim terminie jest to raczej nieopłacalne. O słabnącej sile złota decyduje rosnący w siłę dolar – wyjaśnia obecna sytuacje na rynku złota ekspert z PKO BP. Inwestorów nie zachęca bardzo niska inflacja, przed którą uciekali, kupując złoto – podkreśla.

Jak przewidują eksperci, ceny złota przez dłuższy czas będą poruszały się mniej więcej w okolicy obecnych poziomów, czyli  1100-1300 dolarów za uncję.

Chcesz szybko sprzedać kruszec – stracisz

Eksperci przypominają, że kupując złoto musimy się liczyć ze sporą marżą sprzedawcy, której nie odzyskamy, gdybyśmy chcieli szybko spieniężyć sztabkę lub monetę z żółtego kruszcu.

- Złoto to dzisiaj bardziej ubezpieczenie, a nie inwestycja - mówi  Marianna Wodzińska z firmy Inwestycje Alternatywne Profit.

Mariusz Adamiak dodaje, że złoto służyło od tysięcy lat do zabezpieczenia przed nagłymi zdarzeniami, gdy tradycyjny pieniądz tracił na wartości.

Błażej Prośniewski, jk

Zobacz więcej na temat: finanse inwestycje
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Inwestycje alternatywne: na rocznicy lądowania człowieka na Księżycu można zarobić miliony

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2014 15:59
Czas to pieniądz – ta maksyma pasuje szczególnie do rynku przedmiotów kolekcjonerskich. Teraz na celowniku inwestorów znajdują się przedmioty z pierwszej misji Apollo na Księżyc – za 5 lat w w 2019 r będziemy obchodzić 50 rocznicę lądowania na Srebrnym Globie, a to oznacza, że pamiątki po kosmonautach czy pojeździe, mogą osiągnąć niebotyczne ceny – mówi Piotr Suchodolski z Wealth Solutions.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy kupują coraz więcej obligacji. Bezpieczna forma inwestowania?

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2014 12:58
W maju 2014 indywidualni nabywcy kupili obligacje oszczędnościowe o łącznej wartości 154,6 mln zł - o 28 proc. więcej niż w kwietniu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy znowu kupują złoto, lepsze od akcji i obligacji

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2014 18:19
Złoto zyskuje na popularności. Bo inwestowanie w ten kruszec często jest przedstawiane jako alternatywa dla akcji i obligacji, mniej wrażliwa na zawirowania na rynkach finansowych. Jeśli dodać do tego niskie oprocentowanie lokat, nie dziwi zainteresowanie żółtymi monetami i sztabkami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czym kierujemy się przy wyborze funduszu inwestycyjnego?

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2014 08:04
Mniej ufamy agentom i zwracamy uwagę głównie na zyski funduszy inwestycyjnych za ostatni kwartał - donosi "Gazeta Wyborcza".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Regularnie oszczędza tylko co ósmy Polak. Nie odkładamy na emeryturę, boimy się inwestować

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2014 12:04
Tylko co ósmy Polak regularnie oszczędza, ale coraz wyraźniej dostrzegamy konieczność odkładania pieniędzy - wynika z najnowszej, VII edycji badania pod hasłem „Postawy Polaków wobec oszczędzania”.
rozwiń zwiń