Gospodarka

Złoto jest coraz tańsze. Dlaczego?

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2014 19:47
Jeszcze 2 lata temu czekano, że złoto zdrożeje do ponad 2 tys. dol. za uncję, a dzisiaj kosztuje „tylko 1168 dol. za uncję. Dlaczego złoto jest tak tanie, wyjaśniają w programie Bardzo Ważny Temat Programu Trzeciego Polskiego Radia Jacek Adamski z Konfederacji Lewiatan oraz Andrzej Roter, Dyrektor Generalny Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych.
Audio
  • Dlaczego złoto jest tak tanie, wyjaśniają w programie Bardzo Ważny Temat Programu Trzeciego Polskiego Radia Jacek Adamski z Konfederacji Lewiatan oraz Andrzej Roter, Dyrektor Generalny Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych./Wiktor Legowicz, Program 3 Polskiego Radia/.
Złoto nie jest w tej chwili najlepszą inwestycją.
Złoto nie jest w tej chwili najlepszą inwestycją.Foto: Glow Images/East News

Jacek Adamski przypomniał, że w 2001 r. złoto można było kupić po 270 dol. za uncję, teraz po średnio 1150 dolarów.  – To oznacza oczywiście spadek ze szczytu, z którym mieliśmy do czynienia 3 lata temu, gdy za uncję trzeba było zapłacić ponad 1800 dol. – mówi ekspert.

Kiedy złoto drożeje

Wyjaśnia jednocześnie, że ogólna tendencja jest zawsze taka, że gdy inflacja jest wysoka i wyraźnie przyspiesza, a dolar jest słaby, to trzeba kupować złoto. – A obecnie mamy sytuację akurat odwrotną, bo dolar jest coraz mocniejszy, a inflacji w świecie rozwiniętym prawie nie ma i chyba długo nie będzie  - mówi ekspert Lewiatana. Stąd, jak mówi, inwestycja w złoto nie jest najlepszą inwestycją.

Światowa Rada Złota uspokaja

Jednocześnie Światowa Rada Złota uspokaja i przewiduje, że popyt na złoto wzrośnie w Indiach i Chinach.

Ekspert wyjaśnia, że 45 proc. światowego popytu na złoty kruszec pochodzi z branży jubilerskiej i tu liczą się przede wszystkim Indie i Chiny, 10 proc. popytu zjadają cele przemysłowe, a pozostałe ilości pochłania tezauryzacja, czyli wytwarzanie monet.

Trzeba pamiętać o referendum w Szwajcarii

Ekspert przypomniał, że być może wpływ krótkookresowy wpływ na cenę złota będzie miało referendum w Szwajcarii 30 listopada, dotyczące rezerw tego kraju. Jeśli Helweci opowiedzą się za rezerwami w złocie, to 20 proc. z nich będzie w tym kruszcu. A to oznacza, że będą musieli go kupić.

Lepiej zainwestować w mieszkanie na wynajem

Dyrektor Generalny Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych Andrzej Roter pytany, czy warto inwestować w złoto uważa, że lepiej inwestować w dobra trwałego użytku, chociażby w mieszkanie na wynajem, które będzie zarabiało, niż w złoto, którego ceny nie jesteśmy w stanie określić.

Tyle, że jak zauważa, inwestycja w złoto w perspektywie kilkunastoletniej, na pewno też jest warta uwagi.

O cenie złota decydują też...politycy

Jacek Adamski dodaje, że ostatnie prognozy mówią o stopniowym obniżaniu się cen złota, ale tą perspektywę mogą zmienić czynniki polityczne, jak chociażby ofensywa rosyjska na Ukrainę.

Wiktor Legowicz, jk

Zobacz więcej na temat: finanse inwestycje
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polacy znowu kupują złoto, lepsze od akcji i obligacji

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2014 18:19
Złoto zyskuje na popularności. Bo inwestowanie w ten kruszec często jest przedstawiane jako alternatywa dla akcji i obligacji, mniej wrażliwa na zawirowania na rynkach finansowych. Jeśli dodać do tego niskie oprocentowanie lokat, nie dziwi zainteresowanie żółtymi monetami i sztabkami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Regularnie oszczędza tylko co ósmy Polak. Nie odkładamy na emeryturę, boimy się inwestować

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2014 12:04
Tylko co ósmy Polak regularnie oszczędza, ale coraz wyraźniej dostrzegamy konieczność odkładania pieniędzy - wynika z najnowszej, VII edycji badania pod hasłem „Postawy Polaków wobec oszczędzania”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na złocie szybko nie zarobisz

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2014 20:40
Ostatnio, największy polski bank zaoferował swoim klientom możliwość zakupu złota. W ciągu niespełna 30 dni sprzedano kruszec o wartości ponad pół miliona złotych. Pytanie, na ile jest to opłacalna inwestycja.
rozwiń zwiń