X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Ulgi na dzieci według nowych zasad: zmiany już w PIT 2014. Prezydent podpisał ustawę

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2014 13:22
Prezydent Bronisław Komorowski w poniedziałek podpisał ustawę, która wprowadza zmianę zasad przyznawania ulg podatkowych na dzieci. Ustawa była uchwalona 24 października i będzie dotyczyła zeznań podatkowych za ten rok.
Audio
  • Zwiększone ulgi na trzecie i kolejne dziecko - relacja Barbary Góry (IAR)
  • Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o ulgach podatkowych na dzieci (IAR)
  • Minister finansów Mateusz Szczurek: zmiany będzie można wykorzystać już rozliczeniach za ten rok podatkowy (IAR)
  • Minister finansów Mateusz Szczurek: rodziny mniej zarabiające i płacące podatki mniejsze niż wyniosłaby ulga, skorzystają z kwoty ulgi w pełnej wysokości (IAR)
Dzięki ustawie ulga na trzecie dziecko wzrośnie z 1668 zł do 2 tys. zł, a na kolejne dzieci z 2 tys. 224 zł do 2 tys. 700 zł.
Dzięki ustawie ulga na trzecie dziecko wzrośnie z 1668 zł do 2 tys. zł, a na kolejne dzieci z 2 tys. 224 zł do 2 tys. 700 zł.Foto: Glow Images/East News

Chodzi o nowelizację ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw, która powstała w resorcie finansów. Dzięki ustawie ulga na trzecie dziecko wzrośnie z 1668 zł do 2 tys. zł, a na kolejne dzieci z 2 tys. 224 zł do 2 tys. 700 zł.

Prezydent: z rozwiązania skorzysta ponad milion rodzin

Z tego rozwiązania - wskazał prezydent - będzie mogło skorzystać ponad milion rodzin. - Świadczy to o tym, że ten system, który do tej pory był, nie był adresowany do wystarczającej ilości, szczególnie młodych matek, młodych ojców, młodych rodziców, którzy na progu swojej kariery zawodowej też powinni mieć możliwość skorzystania z ulgi w podatkach. (...) to jest ten moment, w którym się podejmuje decyzje, czy się chce mieć, czy nie, większą ilość dzieci - mówił Komorowski przed podpisaniem ustawy.

"Sposób na kryzys demograficzny." Prezydent podpisał ustawę podwyższającą ulgi podatkowe na dzieci

Źródło: TVN24 Biznes i Świat/X-news

Podkreślał, że od dłuższego czasu starał się zabiegać i upowszechniać ideę nowoczesnych rozwiązań polityki prorodzinnej. Jak tłumaczył, nowe regulacje są "fragmentem większego działania na rzecz nowoczesnej i skutecznej polityki prorodzinnej".
Komorowski wskazał, że przygotowanie nowych, dobrych przepisów nie byłoby możliwe bez ścisłego współdziałania z rządem, parlamentem oraz samorządami. - Razem stworzyliśmy dobry i korzystny klimat dla rodziny i za to bardzo serdecznie wszystkim dziękuję - powiedział.
Zmiany w ulgach na dzieci: kto nie dostanie pełnego zwrotu podatku? >>>
Prezydent wyraził też nadzieję, że "klimat współdziałania i współpracy", który zaowocował tak dobrym rozwiązaniem, przetrwa "wszystkie burze wyborczej natury".
W jego ocenie wspólnym wysiłkiem można pokazać, że skuteczne i dobrze funkcjonujące państwo potrafi rozwiązywać zarówno sytuacje kryzysowe, takie jak te związane z liczeniem głosów podczas wyborów samorządowych, jak i "problemy natury strategicznej". Jak podkreślił, przykładem tego jest podpisywana w poniedziałek ustawa. - Ta ustawa jest cząstką działania na rzecz strategicznego problemu Polski związanego z trwającym kryzysem demograficznym - powiedział.
Zmiany obejmą również dzieci urodzone w 2014 roku
W uroczystości uczestniczył m.in. minister finansów Mateusz Szczurek, który wskazał, że ze zmian w ulgach na dzieci skorzysta 97 proc. polskich rodzin płacących PIT.

Zmiany będzie można wykorzystać już rozliczeniach za ten rok podatkowy - powiedział minister finansów. Na dzieci, które urodziły się w 2014 roku też ulga będzie przysługiwać, ale w części proporcjonalnej do długości życia dziecka, czyli będzie ją można odliczyć za miesiące, w których dziecko było już na świecie.

Zmiany będą kosztować budżet w 2015 roku ok. miliarda zł

Minister Mateusz Szczurek dodaje, że rodziny mniej zarabiające i płacące podatki mniejsze niż wyniosłaby ulga - skorzystają z kwoty ulgi w pełnej wysokości. Taka rodzina dostanie zwrot z urzędu skarbowego, w formie przelewu, uwzględniającego również niewykorzystaną kwotę ulgi podatkowej. W pierwszej połowę roku, rodziny, które nie zarabiały zbyt dużo, a mają liczne potomstwo mogą otrzymać przelew w wysokości nawet kilku tysięcy złotych - wyjaśnia minister finansów.
Według wyliczeń resortu finansów, w 2015 roku budżet państwa może to kosztować około miliarda złotych, ale ostateczne wydatki zależeć będą od dzietności rodzin. Według szacunków ze zmian skorzystają rodzice około 2 milionów dzieci.

Ulgi na dzieci: ile zyskają rodziny po zmianach zapowiedzianych przez Tuska? >>>

Szef resortu pracy Władysław Kosiniak-Kamysz wcześniej wyjaśniał, że dla rodzin wielodzietnych zwrot podatku będzie się odbywał maksymalnie w ciągu miesiąca.

Ekonomista o racjonalnej polityce prorodzinnej

Źródło: TVN CNBC/x-news

Pod koniec sierpnia ówczesny premier Donald Tusk przedstawił w Sejmie plany na kolejne miesiące. Wśród nich znalazła się propozycja zmiany, która pozwoliłaby wykorzystać 100 proc. ulgi na dzieci, także tym, którzy obecnie ze względu na zbyt niskie dochody, nie mają na to szansy. - To oznaczałoby, że ci, którzy nie płacą tak wysokiego PIT-u (...), będą mieli pieniądze w postaci zwrotu. Państwo zapłaci to, co brakuje, aby móc cieszyć się ulgą. To jest bardzo poważna zmiana - powiedział.

Donald Tusk: zwiększymy o 20% ulgę podatkową dla rodzin z trójką lub większą liczbą dzieci.

Źródło: Sejm/x-news

IAR/PAP, awi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zmiany w ulgach na dzieci: kto nie dostanie pełnego zwrotu podatku?

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2014 12:51
Rada ministrów przyjęła projekt ustawy o PIT podwyższający o 20 proc. ulgę podatkową na trzecie i kolejne dziecko. Jeśli projekt pozytywnie przejdzie dalszą ścieżkę legislacyjną, to rodziny wielodzietne znacznie zyskają na rozliczeniu podatku i to już za ten rok.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Większe ulgi podatkowe na dzieci. Mucha: można zaoszczędzić kilkaset złotych miesięcznie

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2014 17:52
Podwyższenie o 20 proc. ulg podatkowych na trzecie i kolejne dziecko oraz umożliwienie pełnego wykorzystania ulgi przez najmniej zarabiające rodziny - taki będzie skutek zmian w PIT uchwalonych w czwartek przez Sejm.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Duże rodziny zyskają nawet kilkaset złotych miesięcznie. Sejm zwiększył ulgę na dzieci

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2014 13:30
Sejm podwyższył o 20 procent ulgę podatkową na trzecie i kolejne dziecko. Uchwalone zmiany w podatku dochodowym od osób fizycznych umożliwiają też pełne wykorzystanie ulgi przez najmniej zarabiające rodziny.
rozwiń zwiń