Gospodarka

W PIT 2014 można skorzystać z wyższych ulg na dzieci

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2015 12:45
Możemy już przygotowywać zeznania podatkowe za ubiegły rok i tym samym korzystać z nowych wyższych ulg na dzieci. Ich koszt dla budżetu państwa oszacowano na 1,1 mld złotych.
Audio
  • O wyższych ulgach na dzieci mówiła w radiowej Jedynce, w audycji Poranne rozmaitości, Katarzyna Bukowska z firmy doradczej Accreo /Karolina Mózgowiec, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
Na rozliczeniu za 2014 rok najbardziej skorzystają osoby, które mają trójkę lub więcej dzieci.
Na rozliczeniu za 2014 rok najbardziej skorzystają osoby, które mają trójkę lub więcej dzieci.Foto: Glow Images/East News

Na rozliczeniu za 2014 rok najbardziej skorzystają osoby, które mają trójkę lub więcej dzieci.

- Z jednej strony zostały zwiększone kwoty przysługujące do odliczenia dla rodziców, którzy wychowują trójkę lub czwórkę i więcej dzieci, mniej więcej o 20 proc. Na trzecie dziecko ta kwota ulgi do odliczenia od podatku wzrosła do 2000,04 zł rocznie, a dla rodziców, którzy wychowują czwarte i każde kolejne dziecko, ta ulga wynosi 2700 zł. Jeszcze istotniejsza zmiana to ta, która pozwala na uzyskanie zwrotu niewykorzystanej przez rodziców ulgi. W praktyce ulga polega na odliczeniu przysługujących kwot od podatku, a osoby mniej zarabiające ten podatek płacą odpowiednio niższy. Szacunki pokazywały, że w praktyce ponad milion rodzin z tej ulgi w pełni nie mogło korzystać. W tym momencie wprowadzono taki mechanizm, który ma to umożliwić. Polega to na tym, że osoby, których podatek nie będzie pozwalał na skorzystanie z pełnego odliczenia, będą mogły uzyskać zwrot w wysokości różnicy pomiędzy tą kwotą, która zostanie odliczona w zeznaniu, a tą, która przysługuje mu jako wynikająca z przepisów. Co istotne, ona nie będzie mogła przekroczyć kwoty składek na ubezpieczenie społeczne, na ubezpieczenie zdrowotne, które podlegają odliczeniu, czyli tych, które wykazujemy w zeznaniu podatkowym – wyjaśnia Katarzyna Bukowska z firmy doradczej Accreo.

Zeznanie wstępnie wypełni administracja

W tym roku też po raz pierwszy zeznanie podatkowe będą wypełniać za nas urzędnicy.

- Założenie jest takie, że te zeznania będą udostępniane w narzędziach informatycznych Ministerstwa Finansów, wstępnie uzupełniane przez urzędników, de facto najczęściej przez płatników, czyli pracodawców, bo też zostali zobowiązani do tego, żeby składać deklaracje w formie elektronicznej, o ile zatrudniają powyżej 5 osób. Natomiast jeśli ktoś będzie chciał skorzystać z ulgi na dzieci, to będzie musiał to zeznanie wstępnie wypełnione, czyli domyślnie bez żadnych ulg, uzupełnić – tłumaczy Katarzyna Bukowska.

W zeznaniu za ubiegły rok część podatników będzie jeszcze mogła skorzystać z ulgi internetowej. O ulgę może starać się podatnik, który wcześniej z niej nie korzystał lub skorzystał z niej pierwszy raz w zeznaniu za rok 2013.

Karolina Mózgowiec, awi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ulgi na dzieci wzrosną. Posłowie popierają podwyższenie ich o 20 proc.

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2014 16:43
Podwyższenie o 20 proc. ulg podatkowych na trzecie i kolejne dziecko oraz umożliwienie pełnego wykorzystania ulgi przez najmniej zarabiające rodziny przewiduje projekt zmian w PIT. We wtorek w Sejmie posłowie wszystkich klubów zadeklarowali poparcie dla inicjatywy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ulgi na dzieci według nowych zasad: zmiany już w PIT 2014. Prezydent podpisał ustawę

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2014 13:22
Prezydent Bronisław Komorowski w poniedziałek podpisał ustawę, która wprowadza zmianę zasad przyznawania ulg podatkowych na dzieci. Ustawa była uchwalona 24 października i będzie dotyczyła zeznań podatkowych za ten rok.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmiany w podatkach w 2015 roku. Minister finansów: zwiększa się ulga prorodzinna

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2014 09:24
Wiele zmian w administracji podatkowej od 1 stycznia zapowiada minister finansów Mateusz Szczurek.
rozwiń zwiń