X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Polisolokaty: ich posiadacze ciągle tracą. Zmieniła się tylko nazwa opłat

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2015 12:03
Polisolokaty cały czas są oferowane klientom. Zmieniają się jedynie warunki umów i nazwy opłat pobieranych za rezygnację z produktu przed czasem.
Audio
  • O polisolokatach mówili w Polskim Radiu 24 goście audycji Wydarzenia dnia w gospodarce: Anna Lengiewicz, prawnik kancelarii LWB i Jacek Łęski, prezes Stowarzyszenia „Przywiązani do Polisy” /Karolina Mózgowiec, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
Czy potrzebujemy ochrony przed instytucjami finansowymi?
Czy potrzebujemy ochrony przed instytucjami finansowymi? Foto: Depositphotos

Polisolokaty, czyli polisy na życie z Ubezpieczeniowym Funduszem Kapitałowym, są instrumentem finansowym często o bardzo wysokim ryzyku inwestycyjnym - przypomina prawnik kancelarii LWB Anna Lengiewicz - Mają tylko formę ubezpieczenia na życie. Zobowiązują klienta do regularnych wpłat składek, a w momencie gdy klient widzi, że wartość ich oszczędności spada i chciałby się wycofać, do tej pory stosowane były tzw. opłaty likwidacyjne - zabierano konsumentowi nawet 100 proc. oszczędności w pierwszym, drugim roku rezygnacji, w kolejnych latach 90 - 80 proc., w zależności od ubezpieczyciela.
Opłaty nadal pobierane
Te opłaty nadal są, ale zmieniły się nazwy i sposób ich pobierania. Są to np. opłaty dystrybucyjne, które są pobierane w pierwszym roku polisowym w wysokości 100 albo 50 proc. oszczędności rocznych. Są też "wskaźniki wykupu", "opłaty alokacyjne", "administracyjne" czy "wstępne".
Na jakie zapisy w umowie uważać?
Wykaz tego typu opłat w umowie powinien nas zaalarmować. Na przykład gdy poszukujemy ubezpieczenia na życie lub atrakcyjnej lokaty.

Jacek Łęski, prezes Stowarzyszenia „Przywiązani do Polisy”, został posiadaczem polisolokaty przy okazji zaciągania kredytu hipotecznego. Jak mówi, sądy orzekają, że pobieranie tak wysokich opłat za odstąpienie od umowy jest bezprawne, natomiast Komisja Nadzoru Finansowego nie reaguje na fakt, że te produkty cały czas są obecne na rynku.
Nowe przepisy mają ustanowić maksymalną opłatę przy rezygnacji z produktu
W styczniu rząd przyjął założenia do ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej. Nowe przepisy mają ustanowić maksymalną opłatę przy rezygnacji z produktu przed zakończeniem umowy w wysokości 4 proc. wartości inwestycji. Dotychczasowym posiadaczom polisolokat to jednak nie pomoże. A jest ich około 4,5 mln - przypomina Łęski.
Według danych Polskiej Izby Ubezpieczeń, na koniec 2013 roku, w polisolokaty zainwestowanych było 56 mld złotych.

Karolina Mózgowiec, awi

/
Zobacz więcej na temat: finanse inwestycje pieniądze
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rząd cywilizuje polisolokaty. Będzie nowa ustawa

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2015 20:03
Rząd przyjął założenia do ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej. Zmiany pozwolą na ucywilizowanie rynku tzw. polisolokat. Nowe przepisy nie obejmą starych umów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ubezpieczenia: klienci lepiej chronieni, ale ceny polis wyższe

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2015 20:00
Ubezpieczycieli w tym roku czeka szereg zmian w przepisach, głównie tych prokonsumenckich. Klienci firm ubezpieczeniowych mają być lepiej informowani i chronieni. To jednak może oznaczać wyższe ceny niektórych polis i słabsze wyniki firm z branży.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polisolokaty: firmy wiedziały, że klienci na nich stracą

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2015 09:37
Idą kiepskie czasy dla firm ubezpieczeniowych, które w ofercie miały, lub jeszcze mają tzw. polisolokaty, łączące ubezpieczenie na życie z inwestycjami w ubezpieczeniowym funduszu kapitałowym, informuje "Dziennik Gazeta Prawna".
rozwiń zwiń