X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Kredyty we frankach: hiszpański wyrok otworzy puszkę Pandory?

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2015 14:20
Hiszpański Sąd Najwyższy staje po stronie frankowiczów. Jego zdaniem kredyt hipoteczny zawiera w sobie elementy instrumentu finansowego, który powinno się oferować klientom tak samo jak np. inwestycję w fundusz inwestycyjny.
Audio
  • O wyroku Sądu Najwyższego w Hiszpanii ws. kredytów we frankach szwajcarskich, mówiła w radiowej Jedynce, w Porannych rozmaitościach: wyjaśnia Anna Lengiewicz, partner w Kancelarii Lengiewicz, Wrońska, Berezowska i Wspólnicy /Błażej Prośniewski, naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
Hiszpański Sąd Najwyższy staje po stronie frankowiczów
Hiszpański Sąd Najwyższy staje po stronie frankowiczówFoto: Pixabay.com

Hiszpański sąd uznał, że kredyt we frankach szwajcarskich zawiera w sobie instrument pochodny, a więc jest on uzależniony od wartości innego instrumentu, jakim jest kurs walut.

- Z orzeczenia wynika, że kredyt we frankach szwajcarskich jest produktem mieszanym, w którym istnieje część, która jest kredytem i część, która jest instrumentem finansowym pochodnym. Dlatego sąd uznał, że do tego instrumentu mieszanego, który zawiera w sobie elementy instrumentu finansowego i to jeszcze pochodnego, należy stosować przepisy dyrektywy MiFID (ang. Markets in Financial Instruments Directive, dyrektywa w sprawie rynków instrumentów finansowych – przyp. red.), czyli informować klientów bardzo szczegółowo o ryzyku związanym z tego typu produktem – wyjaśnia Anna Lengiewicz, partner w Kancelarii Lengiewicz, Wrońska, Berezowska i Wspólnicy.

Sąd nie unieważnił umowy kredytowej

Równocześnie sąd powiedział, że te zakwestionowane przepisy nie są podstawą do unieważnienia umowy.

- Sąd stwierdził, że skoro w tym konkretnym przypadku powodem był adwokat, który pracował w banku właśnie przy tego typu instrumentach finansowych, w związku z tym był dobrze poinformowany. Sąd stwierdził, że w każdym przypadku należy w odniesieniu do poszczególnego konsumenta, który tego typu produkt otrzymał, badać stan jego świadomości. W zasadzie odniósł to do błędu istotnego. Mówił, że jeżeli dany klient nie był poinformowany i nie miał pojęcia o rynkach finansowych, wówczas należy przyjąć, że wywołany był u niego ten błąd istotny i tym samym umowa jest nieważna – mówi gość radiowej Jedynki. – Co ważne, sąd hiszpański w ogóle nie odniósł się do kwestii klauzul niedozwolonych. Odniósł się tylko i wyłącznie do kwestii obowiązków informacyjnych wobec konsumenta – dodaje.

Hiszpański wyrok może mieć znaczenie dla polskich frankowiczów?

- Od momentu wejścia Polski do Unii Europejskiej, unifikujemy ustawodawstwo i ten wyrok na pewno należy pokazać w procesie sądowym. Co nie znaczy, że ten wyrok w jakikolwiek sposób będzie zobowiązujący dla polskiego sądu. Ale myślę, że jest to bardzo cenne, aby wiedzieć, co inne sądy uznają na dany temat – podkreśla Anna Lengiewicz.

Sprawą kredytów we frankach w kontekście tego, czy są one instrumentem finansowym, zajmuje się także Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Jego orzeczenia są wiążące dla sądów państw członkowskich.

Błażej Prośniewski, awi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Marek Belka: RPP weźmie pod lupę propozycję pomocy dla frankowiczów

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2015 12:28
Na kolejnych posiedzeniach Rada Polityki Pieniężnej weźmie pod lupę obietnice dotyczące pomocy frankowiczom. Zapowiedział to przewodniczący Rady i prezes Narodowego Banku Polskiego Marek Belka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowe propozycje dla frankowiczów. Ewa Kopacz ujawnia szczegóły

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2015 09:24
Platforma Obywatelska chce pomóc frankowiczom, umożliwiając części z nich przewalutowanie kredytów. Ewa Kopacz zaznaczyła w "Salonie politycznym Trójki", że wielu mówiło o konieczności wsparcia dla takich osób, ale to jej partia podjęła w tym kierunku realne działania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pomoc dla frankowiczów. Eksperci: propozycja PO najlepsza z dotychczasowych

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2015 13:56
Platforma Obywatelska chce pomóc frankowiczom. Przedstawiła założenia do projektu, zakładające możliwość przewalutowania kredytu po bieżącym kursie i umorzenie części zadłużenia.
rozwiń zwiń