X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Umowy kredytowe frankowiczów niezgodne z prawem?

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2015 11:08
Senat zajmie się na rozpoczynającym się dziś posiedzeniu ustawą o restrukturyzacji kredytów walutowych. I choć bankom zmiany są nie w smak, to według mec. Barbary Garlacz z kancelarii Harvest Legal House, powinny się one cieszyć i podziękować za przewalutowanie w takiej formie, jaka prawdopodobnie zostanie przyjęta. W sądach może się bowiem okazać, że kredyty frankowe były niezgodne z prawem.
Audio
  • O wątpliwościach dotyczących ważność umów kredytowych we frankach szwajcarskich, w Polskim Radiu 24, mówi mec. Barbary Garlacz z kancelarii Harvest Legal House. /Błażej Prośniewski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
Umowy frankowiczów z bankami mogą być nieważne
Umowy frankowiczów z bankami mogą być nieważneFoto: Depositphotos

- Jeżeli przyjrzymy się okolicznościom faktycznym, które towarzyszyły udzielaniu tych kredytów, to wina za udzielanie tego typu produktów leży jednoznacznie po stronie banków - mówi mec. Barbara Garlacz.

Umowy, o kredyty we frankach szwajcarskich, nieważne od samego początku?

Jeżeli te okoliczności będą uwzględnione przez sąd, jak również sąd weźmie pod uwagę obowiązujące przepisy prawa bankowego oraz dewizowego, czy kodeksu cywilnego dotyczące tego, w jaki sposób umowy kredytów powinny być konstruowane, to w oparciu o te wszystkie okoliczności faktyczne i podstawy prawne, sądy mogą dojść do przekonania, że te umowy od początku są nieważne, a w takiej sytuacji, roszczenia banków, o zwrot udostępnionych kwot kredytów, przedawniają się z upływem trzech lat. W związku z tym banki stracą jeszcze więcej – wyjaśnia.

... ale zyskają na ustawie o frankowiczach

Banki więc paradoksalnie na tzw. ustawie frankowej mogą zyskać.Czy podobnie będzie z osobami, które wzięły kredyty denominowane w szwajcarskiej walucie?

- Z punktu widzenia frankowiczów, ponieważ sprawy sądowe są wieloletnie, w związku z tym to zależy od sytuacji konkretnej osoby. Jeżeli dana osoba ma rzeczywiście dużą nadwyżkę, z tytułu wzrostu kursu walut obcych, to w takiej sytuacji może warto pójść do sądu. Jeżeli nadwyżka jest mniejsza, może warto skorzystać z rozwiązania ustawowego, pod warunkiem, że kredytobiorca będzie miał do dopłaty tylko 10 procent – podkreśla.

Na to, jednak się nie zanosi, bo Senat prawdopodobnie przywróci pierwotne zapisy w ustawie, mówiące o podziale kosztów przewalutowania po równo między kredytobiorców i banki.

Błażej Prośniweski, fko

Zobacz więcej na temat: frank szwajcarski
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kłopoty frankowiczów: jak poradzić sobie, gdy nie starcza na spłatę kredytu?

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2015 09:20
Jest już prawie pewne, że frankowicze dostaną pomoc, nie wiadomo jeszcze w jakim zakresie, ale senacka komisja opowiedziała się za tym, żeby przywrócić pierwotne zapisy ustawy, czyli koszty przewalutowania mieliby pokryć po połowie konsumenci i banki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pomoc dla frankowiczów: Senat zdecydował, że koszty przewalutowania kredytów mieszkaniowych obciążą kredytobiorców i banki po równo

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2015 23:01
Koszty przewalutowania kredytów frankowych w połowie będą płacić banki, a w połowie kredytobiorcy - taką poprawkę do ustawy o frankowiczach przyjął w piątek Senat. Kredytobiorcy krytykują decyzję, jak mówią, to zwycięstwo lobby bankowego. Szef Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz również nie jest zadowolony z przejętych w ustawie rozwiązań. Teraz poprawiona ustawa znowu wróci do Sejmu. Czy posłowie ją uchwalą przed końcem kadencji?
rozwiń zwiń