X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Umowa FATCA może zablokować miliony polskich kont i rachunków

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2015 23:46
Wielu Polakom grozi blokada kont i rachunków. A wszystko dlatego, że z początkiem grudnia 2015 r. Polska zacznie realizować tzw. porozumienie FATCA, czyli umowę ze Stanami Zjednoczonymi, która ma przeciwdziałać ukrywaniu dochodów.
Audio
  • Dlaczego umowa FATCA może zablokować miliony polskich kont i kosztować instytucje finansowe miliony, mówi Tadeusz Białek ze Związku Banków Polskich./Elżbieta Szczerbak, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.

Chodzi o przekazywanie za Ocean danych właścicieli rachunków bankowych, maklerskich, rejestrów TFI czy polis inwestycyjnych, którzy są amerykańskimi rezydentami podatkowymi, czyli osób, które powinny płacić tam podatki.  

Kto może mieć kłopoty

─Ta ustawa zasadniczo zakłada względem klientów instytucji finansowej, że będą musieli składać oświadczenia, w których będą musieli wskazywać czy nie posiadają tzw. cech amerykańskości - tłumaczy Tadeusz Białek ze Związku Banków Polskich. Jak mówi, jest to pojęcie nieco szersze niż tylko obywatelstwo. Dotyczy też osób, chociażby z zieloną kartą, czy osób przebywających dłużej na terytorium Stanów Zjednoczonych.

Ale też i takich, które mają podany nr telefonu w USA, czy adres.

W praktyce instytucje finansowe i firmy będą musiały spytać swoich klientów, czy mają jakiekolwiek powiązania ze Stanami Zjednoczonymi.

Po 1 grudnia 2015 nowi klienci po prostu będą musieli wypełnić oświadczenie dołączone do umowy.

Inaczej sytuacja wygląda z umowami już obowiązującymi. Tu do wszystkich osób, które założyły rachunki po 1 lipca 2014 r. do dnia wejścia ustawy, czyli do 1 grudnia 2015r. będzie musiało być wysłane oświadczenie o amerykańskiej rezydencji podatkowej lub jej braku.

Uwaga: oświadczenie pod rygorem karnym

Co ważne klienci instytucji finansowych i firm będą je składać pod rygorem odpowiedzialności karnej.

Z szacunków Związku Banków Polskich wynika, że takich osób jest co najmniej sto kilkadziesiąt tysięcy, ale są to bardzo ostrożne szacunki. W praktyce może to dotyczyć milionów kont.

Rachunki założone w tym czasie (1 lipca 2014-1 grudnia 2015 ) trafiły na okres przejściowy, w którym FATCA powinna w Polsce obowiązywać, ale ze względu na opóźnienia legislacyjne, nie weszła w życie. Teraz instytucje mają rok na zweryfikowanie wszystkich kont. Jeśli ich właściciele zapytanie zignorują i nie odpowiedzą, to wówczas zgodnie z przepisami banki, domy maklerskie i inne podmioty, będą miały obowiązek takie rachunki zablokować -ostrzega Piotr Sobków, członek zarządu Izby Domów Maklerskich.

─ Niestety jeżeli nie otrzymamy oświadczenia do końca  listopada przyszłego roku od klienta, to wtedy zgodnie z przepisami mamy obowiązek zablokowania rachunku. No i wtedy, dopóki klient nie prześle nam takiego oświadczenia, nie będzie mógł korzystać w ogóle ze swoich środków.

Problem dotyczy rachunków w biurach maklerskich
 
A to może być szczególnie problematyczne i dotkliwe dla klientów biur maklerskich, którzy posiadają tam rachunki. Są bowiem takie operacje, jak wykonanie prawa poboru, którego jeśli się nie wykona, to przepadają środki. Podobnie jest w przypadku derywatów, przy których jeśli w odpowiednim momencie nie zamknie się pozycji, to klient ponosi duże straty - tłumaczy Piotr Sobków.

A zatem w takiej sytuacji może to być spory problem zarówno dla klientów, jak i samych biur maklerskich. Tu jednak przepisy mówią wyraźnie, rachunek musi być zablokowany dopóki klient nie złoży oświadczenia o amerykańskiej rezydencji podatkowej lub jej braku.

Umowa FATCA będzie kosztowna dla instytucji finansowych
 
Wypełnienie zobowiązań związanych z polsko-amerykańską umową FATCA,  to także olbrzymie koszty dla samych instytucji finansowych.

-To wymaga zmiany systemów i mówiąc kolokwialnie, zaszycia tych oświadczeń w procedurach bankowych i to o charakterze powszechnym, bo w zasadzie dotyczy wszystkich klientów - dodaje Tadeusz Białek z ZBP.

Dla banków są to wielomilionowe koszty. Oczywiście zależeć będą od skali prowadzonej działalności, bo mniejsze instytucje, jak banki spółdzielcze, są częściowo zwolnione z  tych obowiązków. Największe koszty dotyczą banków komercyjnych, które muszą w pełni wdrożyć regulację. Jeśli tego nie zrobią, grożą im poważne sankcje, jak np. potrącenie podatku od
przychodów ze źródeł amerykańskich.

Elżbieta Szczerbak

Zobacz więcej na temat: konto bankowe USA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak