X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Można sprawdzić, na co idą nasze podatki

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2016 09:28
Ile trafia na pensje dla urzędników, a ile na ochronę zdrowia? Tego możemy dowiedzieć się z aplikacji Moje Podatki, przygotowanej przez Instytut Badań Strukturalnych i fundację E-Państwo.
Audio
  • Na co państwo przeznacza nasze podatki, wyjaśnia Jakub Sawulski z Instytutu Badań Strukturalnych./Karolina Mózgowiec, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Z 1000 zł zapłaconego podatku, 270 zł idzie na emerytury i renty.
Z 1000 zł zapłaconego podatku, 270 zł idzie na emerytury i renty.Foto: Pixabay

 - Aplikacja w prosty sposób przybliża obywatelom, na co są wydawane finanse publiczne, mówi Jakub Sawulski z Instytutu Badań Strukturalnych.

Wydatki publiczne są nadal nieprzejrzyste

- Zwracamy uwagę na to, że ogólnodostępne informacje na temat sektora finansów publicznych są nieprzejrzyste - podkreśla ekspert - Mamy co prawda dość rozbudowaną informację na temat budżetu państwa, ale nie ma informacji na temat całego sektora finansów publicznych. Natomiast sam budżet państwa to jest nieco mniej niż połowa wydatków publicznych w Polsce. Dlatego staraliśmy się zebrać wszystkie informacje o wydatkach – także te dotyczące budżetów samorządów, wyższych uczelni, szpitali i innych instytucji należących do sektora finansów publicznych – wyjaśnia Jakub Sawulski.

Czego dowiadujemy się z aplikacji

Ekspert wyjaśnia jak działa aplikacja Moje Podatki.

─ W pierwszym etapie użytkownik podaje anonimowo wysokość swoich zarobków i otrzymuje informację, ile państwo zabiera podatków z jego wynagrodzenia, tzn. ile płaci z tego pracodawca, a ile pracownik, a także ile zapłaci VAT i akcyzy od swojej konsumpcji – opisuje ekspert.
Następnie użytkownik uzyskuje informację, na co jego podatki konkretnie są przeznaczane.

Największa część wydatków publicznych idzie na renty i emerytury

Najwięcej z naszych podatków pochłaniają ubezpieczenia społeczne, przede wszystkim emerytury i renty.

Przykładowo, z 1000 zł zapłaconego podatku, 270 zł idzie właśnie na emerytury i renty. - Jest to więc ponad jedna czwarta wydatków publicznych, więcej niż suma wydatków na ochronę zdrowia i całą naukę i edukację.

Duże wydatki emerytalne wynikają z odziedziczonych po poprzednim systemie świadczeń
Jak zaznacza Sawulski, duży udział świadczeń dla seniorów w wydatkach publicznych nie jest wyjątkiem i podobnie jest w wielu krajach Europy. Tylko, że w Polsce sytuacja demograficzna nie jest jeszcze taka zła i teoretycznie nie powinniśmy wydawać na emerytury tak dużo. ─ To efekt tego, że odziedziczyliśmy po poprzednim systemie emerytalnym wysokie świadczenia - mówi ekspert.

Zaskakująco dużo kosztuje nas obsługa długu publicznego

Z każdego tysiąca złotych naszych podatków, na odsetki od długu publicznego wydajemy 65 złotych. Łącznie obsługa polskiego zadłużenia pochłania ponad 6 procent wydatków publicznych.
Ekspert wylicza, że jeśli ktoś zarabia średnią krajową, czyli nieco ponad 4 tys. zł brutto, to miesięczna kwota, jaka trafia z tego na odsetki od zadłużenia to 150 zł. Jest to konsekwencja stale rosnącego zadłużenia Polski.

Mniej niż nasz dług publiczny kosztuje nas za to administracja publiczna. ─ To mit, że wydajemy na nią tak dużo. Na ten cel wydawanych jest ok. 4 proc. pieniędzy publicznych, czyli w przeliczeniu 42 zł z każdego 1000 zł podatków – mówi Jakub Sawulski.

Aplikacja jest dostępna na stronie mojepanstwo.pl/podatki.

Karolina Mózgowiec, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rachunek od państwa: na co wydawane są twoje pieniądze

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2015 11:18
Forum Obywatelskiego Rozwoju już po raz czwarty przedstawi Rachunek od państwa, który pokazuje strukturę państwowych wydatków w ubiegłym roku w przeliczeniu na jednego mieszkańca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przyszłoroczny budżet: podwyżka płacy minimalnej oraz wzrost płac

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2015 06:53
Około 2 miliardów złotych rząd planuje przeznaczyć na podwyżki płac w budżetówce. Wzrosnąć miałaby też płaca minimalna - do 1850 złotych. Założeniami do przyszłorocznego budżetu zajmie się dziś Rada Ministrów.
rozwiń zwiń