Gospodarka

Kwota wolna od podatku: PO przebija PiS i składa własny projekt

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2016 13:14
PO chce podniesienia kwoty wolnej od podatku z obecnych 3 tys. do 8 tys. złotych, która miałaby być co roku waloryzowana.
PO proponuje coroczną waloryzację kwoty wolnej od podatku.
PO proponuje coroczną waloryzację kwoty wolnej od podatku.Foto: Pixabay

Klub Platformy złożył w piątek w Sejmie projekt w tej sprawie. PO proponuje ponadto rekompensatę strat dla samorządów wynikających z podniesienia kwoty.

Celem projektu PO jest wypełnienie październikowego orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. TK uznał, że przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustalające kwotę wolną od podatku w wysokości 3089 zł, są niezgodne z konstytucją i tracą moc 30 listopada 2016 r. Według TK przepisy są niekonstytucyjne w zakresie, w jakim nie przewidują mechanizmu korygowania kwoty wolnej gwarantującego co najmniej minimum egzystencji.

Platforma składa własny projekt kwoty wolnej od podatku

̶ W związku z tym, że obecnie nie toczą się prace nad żadnym projektem regulującym tę kwestię, Platforma Obywatelska przygotowała własny projekt, który realizuje zalecenia Trybunału Konstytucyjnego - powiedział na piątkowej konferencji prasowej poseł PO Jan Grabiec.

PO proponuje podniesienie kwoty wolnej do 8 tys. zł

Projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zakłada podniesienie kwoty wolnej od podatku z obecnych ok. 3 tys. do 8 tys. złotych.

Grabiec przypomniał, że podobne rozwiązania przewiduje projekt złożony pod koniec listopada przez prezydenta Andrzeja Dudę (również chodzi o podniesienie kwoty wolnej do 8 tys.).

PO: projekt prezydenta nie zawiera zapisów o waloryzacji kwoty wolnej od podatku

̶  Jednakże ten projekt nie zawiera bardzo ważnego warunku wpisanego w uzasadnieniu wyroku TK, a mianowicie - nie zawiera mechanizmu dotyczącego waloryzacji kwoty wolnej od podatku. W istocie projekt prezydencki jest również projektem niekonstytucyjnym, bo nie realizującym tego warunku. Nasz projekt zawiera mechanizm waloryzujący, oparty o wskaźnik inflacji - zaznaczył poseł PO.

PO proponuje rekompensatę dla samorządów z powodu utraty dochodów z PIT

Propozycja Platformy zakłada również rekompensatę dla samorządów ubytku w dochodach będącego konsekwencją zwiększenia kwoty wolnej od podatku. Chodzi o podniesienie udziału w podatku PIT proporcjonalnie dla każdego z typów jednostek samorządu terytorialnego o kwotę wynikającą ze straty będącej efektem większej kwoty wolnej.

Prezydencki minister: Podniesienie kwoty wolnej od podatku uderzy w samorządy

Źr. TVN Biznes i Świat/x-news

̶  Podniesienie kwoty wolnej skutkuje utratą ponad 8 mld złotych corocznie w budżetach samorządów. To ogromna kwota, bo to ponad 20 proc. dochodów z tytułu PIT, dla większości samorządów to ogromne problemy, dla setek z nich - automatyczne bankructwo - argumentował Grabiec.

Co orzekł wyrok Trybunału Konstytucyjnego

W uzasadnieniu październikowego orzeczenia Trybunał Konstytucyjny wskazał, że "obowiązkiem państwa jest pozostawienie dochodu podatnikowi bez obciążania go podatkiem w zakresie, w jakim jest to niezbędne do stworzenia minimalnych warunków godnej egzystencji człowieka; dopiero dochód przekraczający tę kwotę powinien podlegać opodatkowaniu".


Według TK uzasadnione jest oczekiwanie, że państwo zagwarantuje obywatelowi minimalny zasób środków umożliwiających zaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych i uczestniczenie w życiu publicznym. "Tak pojmowane minimum egzystencji ma rangę wartości konstytucyjnej. Nie powinno być opodatkowane to, co jest niezbędne do stworzenia warunków do godnej egzystencji" - uzasadniano.

Według Trybunału brak mechanizmu korygowania kwoty wolnej w odniesieniu do minimum egzystencji, utrzymywanie jej na niezmienionym poziomie niezależnie od sytuacji gospodarczej państwa oznacza, że prawo podatkowe jest wadliwe, co jest niezgodne z konstytucyjną zasadą państwa prawa.

Pierwsze czytanie prezydenckiego projektu ws. podniesienia kwoty wolnej od podatku odbyło się na początku grudnia. Projekt został skierowany do dalszych prac w komisji finansów publicznych.

PAP, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wzrost kwoty wolnej do 8 tys. zł to niemal koszt rocznych wpływów z CIT

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2015 09:32
Wzrost kwoty wolnej od podatku do 8 tys. zł - jak chce prezydent elekt Andrzej Duda - to koszt ok. 21,5 mld zł. Mniej więcej tyle, ile roczne wpływy z CIT. Państwo nie zaoszczędzi takiej kwoty, nikt nie odważy się podnieść danin, a ściągalności podatków nie da się poprawić z dnia na dzień.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rząd chce poprawić finanse samorządów: podzieli się podatkiem od sklepów i zwiększy dostęp do funduszy UE

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2015 14:02
Rząd chce poprawić finanse samorządów. Jak zapowiada Henryk Kowalczyk, minister w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, szef Komitetu Stałego RM, temu ma służyć pomysł podzielenia się z gminami wpływami z podatku od sklepów wielkopowierzchniowych oraz umożliwienie nawet zadłużonym samorządom sięganie po środki Unii Europejskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Finanse polskich samorządów zależą od PIT i CIT. Czy mogą też liczyć na pieniądze z VAT?

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2015 21:53
Coraz więcej samorządów uchwaliło już swoje przyszłoroczne budżety. Mieszkańcy większości miast i gmin zapłacą podatek od nieruchomości według stawek z tego roku lub minimalnie wyższy. Wzrosną jednak opłaty od środków transportu, za wodę i ścieki. Gminy odchodzą z kolei od opłat targowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister Dera: po podniesieniu kwoty wolnej od podatku możliwa rekompensata dla samorządów

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2016 10:30
Jeśli po podniesieniu kwoty wolnej od podatku dochody gmin zostałyby uszczuplone, trzeba będzie rozważyć rekompensatę - mówi minister Andrzej Dera.
rozwiń zwiń