X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Gospodarka

Jak oszczędzają Polacy? Wyniki badania mogą zaskoczyć

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2016 10:26
Czterech na dziesięciu Polaków posiada nawyk systematycznego oszczędzania części swoich dochodów. Najbardziej skłonne do regularnego odkładania pieniędzy są osoby z pokolenia Y, w wieku od 21 do 35 lat.
Audio
  • O tym, czy Polacy oszczędzają pieniądze, mówiła w „Porannych rozmaitościach” radiowej Jedynki Magdalena Kopka, menedżer do spraw strategii marki i badań marketingowych w Banku Zachodnim WBK S.A. (Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Potrzebny jest nawyk oszczędzania
Potrzebny jest nawyk oszczędzaniaFoto: Pixabay.com

To wnioski z badania „Pokolenia o finansach”, zrealizowanego na zlecenie Banku Zachodniego WBK.

Polacy stawiają na bezpieczeństwo

Niezależnie od wieku Polacy w oszczędzaniu stawiają na bezpieczeństwo. Zaskakujące jest jak wielu  Polaków deklaruje  spore oszczędności,  podkreśla  Magdalena Kopka, menedżer do spraw  strategii marki i badań marketingowych w Banku Zachodnim WBK S.A.

- Okazuje się, że 45 proc. Polaków, czyli prawie połowa deklaruje, że posiada oszczędności na poziomie minimum trzech miesięcznych dochodów gospodarstwa domowego, co jest dosyć zaskakującym wynikiem, że to jest aż tak spora grupa. W zależności od tego, o jakim pokoleniu mówimy, to się zmienia. Najchętniej oszczędza pokolenie Y. W tej grupie, co drugi badany twierdzi, że posiada oszczędności w wymienionej wysokości. Najmniej w sposób regularnych oszczędzają osoby starsze, w wieku od 50 lat wzwyż – mówi gość radiowej Jedynki.

Sporo Polaków nie oszczędza wcale

Co czwarty Polak deklaruje, że nie oszczędza ani sporadycznie, ani regularnie.

- Ciekawe jest to, że w pokoleniu najmłodszym, czyli Z, jest najmniejszy odsetek osób, które wskazują, że nie oszczędzają zupełnie. Jest to zatem pokolenie, w którym tylko 12 proc. osób deklaruje, że nie odkłada żadnych pieniędzy, podczas gdy średni wynik dla całej populacji, to 25 proc. – podaje liczby Magdalena Kopka.

Na co odkładamy pieniądze?

Cel oszczędzania zmienia się wraz z wiekiem.

- Pokolenie najmłodsze oszczędza głownie na przyjemności, wakacje, podróże, rozwój swoich pasji, zainteresowań. W pokoleniu Y, pomiędzy 21 a 35 lat, aż połowa osób odkłada na mieszkanie. Zaś osoby z pokolenia X, czyli w wieku 36 – 50 lat, to jest głównie inwestycja w wykształcenie i lepszy start dla swoich dzieci - mówi Magdalena Kopka.

Jeśli chodzi o formy oszczędzania, to 44 proc. badanych osób wskazało na lokowanie pieniędzy na kontach, a  28 proc. zadeklarowało, że jest to lokata.

Justyna Golonko, awi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Musimy nauczyć się długoterminowego oszczędzania

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2016 17:00
Młodzi Polacy, co prawda deklarują, że odkładają pieniądze, ale są to tylko deklaracje, ponieważ praktyka wygląda zupełnie inaczej. W skali całego kraju długoterminowymi oszczędnościami może pochwalić się 3,5 proc. gospodarstw domowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W Polsce trzeba zbudować kulturę oszczędzania

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2016 00:04
Plan przyjęty przez rząd zakłada szybki wzrost gospodarczy naszego kraju i podniesienie poziomu życia Polaków. Do realizacji tego planu potrzebny jest kapitał, w tym nasze osobiste oszczędności.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy wolą oszczędzać na "czarną godzinę", niż na emeryturę

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2016 08:15
Ponad połowa z nas odkłada pieniądze na nieprzewidziane wydatki, tzw. „czarną godzinę” - tak wynika z sondażu przeprowadzonego na zlecenie Deutsche Bank.
rozwiń zwiń