Gospodarka

PIT 2016: dwa miesiące na rozliczenie się z fiskusem. Jak zrobić to najszybciej?

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2017 08:29
Do 2 maja mamy w tym roku czas na rozliczenie się z fiskusem. Najwygodniej można to zrobić elektronicznie za pośrednictwem systemu e-Deklaracje.
Audio
  • O rozliczeniu PIT za rok 2016 mówili w radiowej Jedynce: Paweł Jurek z Ministerstwa Finansów i Elżbieta Łukaszczyk z Urzędu Skarbowego Warszawa – Bemowo (Karolina Mózgowiec, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Pracownicy urzędów skarbowych przyjmują zeznania podatkowe PIT i pomagają w ich wypełnieniu
Pracownicy urzędów skarbowych przyjmują zeznania podatkowe PIT i pomagają w ich wypełnieniuFoto: flickr/AgriLife Today

Ten sposób z roku na rok cieszy się coraz większym powodzeniem, mówi Paweł Jurek z Ministerstwa Finansów.

- Z ostatnich informacji wynika, że już w tym momencie zostało złożonych ponad 2,9 mln rozliczeń rocznych w wersji elektronicznej, między innymi za pośrednictwem systemu e-Deklaracje. Polacy zauważają, że jest to łatwe, wygodne, zajmujące bardzo niewiele czasu – uważa ekspert.

Szybszy zwrot podatku

W ten sposób dostaniemy też szybciej zwrot podatku, dodaje Elżbieta Łukaszczyk z Urzędu Skarbowego Warszawa – Bemowo.

Elżbieta Łukaszczyk Zeznania złożone elektronicznie z wykazaną nadpłatą są szybciej obsługiwane przez organy podatkowe.

- Zeznania złożone elektronicznie z wykazaną nadpłatą są szybciej obsługiwane przez organy podatkowe, co przekłada się na szybszy zwrot nadpłaty – wyjaśnia rozmówczyni radiowej Jedynki.

Wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe 

Od połowy marca będziemy mogli korzystać także ze wstępnie wypełnionych zeznań podatkowych, czyli usługi PFR dostępnej po zalogowaniu się na portalu podatkowym.  

Paweł Jurek Procedowana jest ustawa, która jeszcze bardziej będzie wychodziła naprzeciw podatnikom, bo chcielibyśmy, aby to urzędy skarbowe rozliczały wprost poszczególnych podatników.

- Taka usługa zostanie już po raz trzeci zaproponowana podatnikom, zarówno PIT-37, jak i PIT-38 będzie można złożyć w tej formie. W tym roku, to jeszcze zależy od ostatecznej decyzji parlamentarzystów, właśnie procedowana jest ustawa, która jeszcze bardziej będzie wychodziła naprzeciw podatnikom, bo chcielibyśmy, aby to urzędy skarbowe rozliczały wprost poszczególnych podatników. Na podatnikach spoczywałby tylko minimalny obowiązek złożenia wniosku do urzędu skarbowego. Następnie urząd skarbowy wszystko by automatycznie za nas liczył – tłumaczy Paweł Jurek.

Aby skorzystać z tej formy rozliczenia, trzeba będzie między 15 marca a 10 kwietnia wysłać drogą elektroniczną wniosek do urzędu skarbowego ze swoimi danymi.      

Z jakich ulg podatkowych można skorzystać? 

Jeśli chodzi o ulgi, z których możemy skorzystać, to w tym roku jest po staremu, mówi Elżbieta Łukaszczyk.

- Te najpopularniejsze to darowizny, krew, osocze, kościół, kult religijny, pożytek publiczny, Internet, rehabilitacja. Myślę, że najpopularniejszą ulgą jest ta z tytułu wychowywania dzieci. Kwota odliczenia jest uzależniona od liczby dzieci oraz dochodów rodziców. Nowością, która się pojawiła, jest brak obowiązywania załącznika PIT/UZ do PIT-36 lub PIT-37. W tym roku jest prościej, nie dołączamy żadnego załącznika – podkreśla ekspertka.

Co ważne, świadczeń z programu „Rodzina 500 plus” nie trzeba wykazywać w zeznaniu podatkowym.

Duże zmiany w rozliczeniach z fiskusem czekają nas za rok. Wtedy, w rozliczeniach za 2017 rok, będzie obowiązywać nowa kwota wolna od podatku, zależna od poziomu dochodów.​

Karolina Mózgowiec, awi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

PIT 2016: do 2 maja można się rozliczyć z fiskusem za 2016 rok

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2017 14:32
Do 2 maja można się rozliczyć z fiskusem za 2016 rok. Wypełniając formularz PIT, warto pamiętać o możliwości przekazania jednego procentu swojego podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

PIT 2016: już 2 miliony deklaracji złożonych przez internet

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2017 17:57
Polacy coraz chętniej rozliczają się z dochodów przez Internet - potwierdzają to dane, jakie otrzymaliśmy z Ministerstwa Finansów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

PIT 2016: rośnie liczba organizacji pożytku publicznego w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2017 11:46
Rośnie liczba organizacji pożytku publicznego w Polsce. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w latach 2004-15 ich liczba zwiększyła się czterokrotnie - z 2,2 tysiąca do 9 tysięcy.
rozwiń zwiń