Gospodarka

Szybki PIT: pomoc w rozliczeniu się z fiskusem

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2017 09:20
Na złożenie deklaracji PIT mamy jeszcze niecałe 2 miesiące, ale warto nie czekać na ostatnią chwilę, przypominają jak co roku eksperci.
Audio
  • O ułatwieniach w rozliczeniu PIT mówili w radiowej Jedynce: Anna Misiak, doradca podatkowy z MDDP i Paweł Jurek z Ministerstwa Finansów (Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Na rozliczenie się z fiskusem mamy czas do 2 maja
Na rozliczenie się z fiskusem mamy czas do 2 majaFoto: Bartosz Zakrzewski/Shutterstock.com

Przy rozliczeniu rocznej deklaracji PIT możemy liczyć na dodatkową pomoc. „Szybki PIT” to kampania informacyjna Ministerstwa Finansów, która wspiera podatników przy rozliczeniu rocznego zeznania podatkowego, tłumaczy Paweł Jurek z resortu finansów.

Paweł Jurek Będziemy chcieli uzmysłowić i pokazać wszystkim, że złożenie PIT drogą elektroniczną jest szybkie i sprawne.

- Będziemy chcieli uzmysłowić i pokazać wszystkim, że złożenie PIT drogą elektroniczną jest szybkie i sprawne. „Szybki PIT” to przede wszystkim takie akcje jak dłużej czynne urzędy skarbowe, ale także specjalne dni, które organizujemy w centrach handlowych 24 – 25 marca, wtedy kiedy najwięcej Polaków jest w sklepach. Oni wtedy bardzo często podchodzą do stanowisk urzędów skarbowych tam wówczas zlokalizowanych i urzędnicy im pomagają w rozliczaniu PIT-ów – mówi gość radiowej Jedynki.

Polacy ciągle mają problemy z rozliczeniem PIT

Akcja "Szybki PIT" ma usprawnić i ułatwić wypełnienie deklaracji podatkowej.  A to, jak mówi Anna Misiak, doradca podatkowy z MDDP, ciągle bardzo potrzebne działania.

Anna Misiak W tym roku mamy wiele nowości, które ułatwią podatnikom rozliczenie się w terminie z fiskusem.

- Co roku akurat w tym momencie większość podatników myśli o tym, kiedy przystąpić do swojego rozliczenia rocznego, a więc im więcej takich ułatwień dla podatników, tym lepiej, ponieważ będzie można skorzystać z wielu opcji. W tym roku mamy wiele nowości, które ułatwią podatnikom rozliczenie się w terminie z fiskusem. Patrząc też na akcję "Szybki PIT", w tym roku ma być więcej dostępnych punktów, w których będzie można skorzystać z konsultacji przy złożeniu zeznania podatkowego i to naprawdę bardzo dobrze – podkreśla ekspertka.

Nowe ułatwienie dla podatników

Szykuje się też nowe ułatwienie dla podatników. 15 marca wejdzie w życie nowelizacja Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którą to fiskus będzie mógł wypełnić za nas roczne zeznanie PIT, dodaje Paweł Jurek.

- Dochodzimy do momentu, w którym to urząd skarbowy będzie za nas rozliczał nasze zeznanie podatkowe. Wówczas wystarczyłoby tylko złożyć do urzędu skarbowego druk wielkości pół strony A4, gdzie piszemy tylko i wyłącznie podstawowe dane: imię i nazwisko, PESEL, urząd skarbowy, do którego to składamy. Następnie w odpowiedzi urząd skarbowy wszystko za nas wyliczy, przesyła nam na wskazany adres propozycję tego rozliczenia. Jeżeli nie zrobimy nic, to znaczy, że je zaakceptowaliśmy i mamy z głowy już obowiązek rozliczenia podatkowego. Mamy również możliwość, żeby coś jeszcze w tym rozliczeniu zmodyfikować – wyjaśnia rozmówca Jedynki.

Rośnie popularność systemu e-Deklaracje

Z roku na rok coraz więcej osób rozlicza się z fiskusem elektronicznie za pośrednictwem systemu e-Deklaracje. To sposób, który pozwala nam uniknąć wielu błędów, które mogą pojawić się w wersji papierowej zeznania podatkowego, dodaje Anna Misiak.

- Okazuje się, że wypełniając zeznanie w formie papierowej, często robimy błędy a to w dacie urodzenia, a to w imieniu i nazwisku, a to w numerze NIP, czy PESEL-u. Często też zdarzają się błędy rachunkowe, jeżeli ktoś w formie papierowej wypełnia zeznanie. Może się zdarzyć i też tak, że pomyliliśmy się również źle zliczając swoje dochody, albo zwiększając kwotę uzyskania przychodu ponad dostępne limity. Dobrze jest sprawdzić wypełniony PIT ze dwa razy – radzi ekspertka.

Jeśli już po złożeniu zeznania zauważymy, że do formularza wkradła się pomyłka, to mamy prawo je skorygować. Korektę można złożyć zarówno tradycyjnie, jak i online. Zrobimy to, składając jeszcze raz cały formularz PIT.

Justyna Golonko, awi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

PIT będzie mógł rozliczyć za nas urząd skarbowy. Sejm przyjął ustawę

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2017 11:18
Podatnicy uzyskujący dochody wyłącznie od płatników - także ci, którzy odliczają ulgi podatkowe - będą mogli skorzystać z rozliczenia przez urząd skarbowy - przewiduje przyjęta w piątek przez Sejm nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

PIT 2016: już 2 miliony deklaracji złożonych przez internet

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2017 17:57
Polacy coraz chętniej rozliczają się z dochodów przez Internet - potwierdzają to dane, jakie otrzymaliśmy z Ministerstwa Finansów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

PIT 2016: rośnie liczba organizacji pożytku publicznego w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2017 11:46
Rośnie liczba organizacji pożytku publicznego w Polsce. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w latach 2004-15 ich liczba zwiększyła się czterokrotnie - z 2,2 tysiąca do 9 tysięcy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

PIT 2016: dwa miesiące na rozliczenie się z fiskusem. Jak zrobić to najszybciej?

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2017 08:29
Do 2 maja mamy w tym roku czas na rozliczenie się z fiskusem. Najwygodniej można to zrobić elektronicznie za pośrednictwem systemu e-Deklaracje.
rozwiń zwiń