Gospodarka

PIT wypełni za nas urząd skarbowy. Koniec ze ślęczeniem nad deklaracją

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2017 12:20
Podatnicy od 15 marca mogą skorzystać z rozliczenia PIT przez urząd skarbowy, będą też mogli wchodzić na stronę portalu podatkowego za pośrednictwem własnego internetowego konta w banku lub SKOK-u.
Audio
  • Rzecznik Ministerstwa Finansów Łukasz Świerżewski: wystarczy złożyć wniosek PIT-WZ (IAR)
  • O nowych udogodnieniach dla podatników mówili w radiowej Jedynce Łukasz Świerżewski, rzecznik Ministerstwa Finansów, Leszek Marciniak, współpracownik kancelarii Ożóg Tomczykowski i Anna Misiak, doradca podatkowy w firmie MDDP (Elżbieta Szczerbak, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Na rozliczenie się z fiskusem mamy czas do 2 maja
Na rozliczenie się z fiskusem mamy czas do 2 majaFoto: Bartosz Zakrzewski/Shutterstock.com

Usługa jest dostępna od środy. Wniosek można złożyć poprzez bankowość elektroniczną lub profil zaufany.

Według MF PIT w ten sposób może złożyć nawet 13 mln Polaków.

- Wchodzimy w nowy etap relacji urzędów skarbowych, całego fiskusa z podatnikiem - powiedział Morawiecki. - To urząd wypełni zeznanie podatkowe osoby indywidualnej, a podatnik tylko je sprawdzi - wyjaśnił.

Podkreślił, że do rozliczenia PIT przez urząd skarbowy wykorzystane będą narzędzia cyfrowe, stosowane m.in. przez administrację publiczną.

Dodał, że resort finansów chce do tego celu wykorzystać także współpracę z bankami, tak jak w rządowym programie Rodzina 500 Plus. - W kontekście uproszczenia rozliczeń podatkowych będziemy poszerzać różnego rodzaju kanały dostępu dla podatników - podkreślił.

Mateusz Morawiecki Wygoda, mniej formalności, uproszczenie i większa przyjazność urzędu - takie cele nam przyświecają przy tej zmianie.

- Wygoda, mniej formalności, uproszczenie i większa przyjazność urzędu - takie cele nam przyświecają przy tej zmianie - zaznaczył wicepremier.

Minister cyfryzacji: to rewolucja

Uczestnicząca w konferencji minister cyfryzacji Anna Streżyńska określiła nowy sposób rozliczenia jako "rewolucję". - Żeby było jeszcze łatwiej składać dokumenty, o których dzisiaj mówimy - PIT-WZ, to zeznanie podatkowe zostanie przygotowane przez urzędnika skarbowego. Można to zrobić nie tylko za pomocą certyfikatu kwalifikowanego (podpisu elektroniczego - przyp. red.) czy kwoty zeznania podatkowego z poprzedniego roku, ale także za pomocą profilu zaufanego - tłumaczyła Streżyńska.

Jak poinformowała, obecnie jest 721 tys. profili zaufanych, z tego ponad 90 tys. zostało założonych w ostatnich tygodniach za pomocą serwisów bankowych. - Ten ponad 12-proc. przyrost był możliwy dzięki temu, że nastąpiło ułatwienie w procesie zakładania profilu zaufanego - zaznaczyła.

- Spodziewamy się, że profil zaufany stanie się najpowszechniejszym sposobem korzystania z e-usług, w tym również innych usług skarbowych - powiedziała. - Chcielibyśmy także, żeby w przyszłym roku wszystkie zeznania podatkowe można było składać za pomocą profilu zaufanego, obok dotychczas dostępnych metod - dodała.

PIT będzie można zaakceptować lub odrzucić

Żeby skorzystać z ułatwienia, trzeba złożyć do urzędu skarbowego wniosek o sporządzenie zeznania podatkowego PIT-WZ. Formularz zawiera informacje o odliczeniach od podatku lub dochodu. Chodzi na przykład o ulgi na dzieci albo odliczenie wydatków na cele rehabilitacyjne. Można też dołączyć informację na temat przekazania 1 procenta podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego.

Wniosek będzie można złożyć wyłącznie drogą elektroniczną za pomocą Portalu Podatkowego lub systemu e-Deklaracje oraz niektórych banków. Fiskus w ciągu pięciu dni prześle na podany przez podatnika adres poczty elektronicznej z linkiem do gotowego zeznania podatkowego. PIT będzie można zaakceptować lub odrzucić do upływu terminu składania zeznań.

Celem noweli ustawy o PIT, jak argumentowali przedstawiciele rządu w toku prac legislacyjnych, jest uwolnienie od samodzielnego sporządzania zeznań podatkowych tych podatników PIT, którzy uzyskują dochody wyłącznie od płatników lub organów rentowych.

Ograniczenie kosztów związanych z poborem PIT

Nowela ma też ograniczyć koszty związane z poborem podatku dochodowego PIT, poprzez zmniejszenie kosztów związanych z zaopatrzeniem urzędów skarbowych w papierowe wersje druków zeznań i obsługę deklaracji składanych papierowo.

Zmiana dotyczyłaby też podatników uzyskujących dochody od organów rentowych. Emeryci i renciści, którzy nie korzystają z żadnych odliczeń, a chcą przekazać 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego, będą mogli złożyć oświadczenie, w którym wskażą wybraną przez siebie organizację. Podatnicy, którzy nie będą chcieli skorzystać z nowej możliwości, będą mogli pozostać przy obecnej formie rozliczenia. Zmiana ma mieć zastosowanie do dochodów uzyskanych od 1 stycznia 2016 r.

Podatnicy będą także zabezpieczeni przed ewentualnymi konsekwencjami, które mogłyby powstawać na skutek błędu przy sporządzeniu deklaracji przez organ podatkowy.

Ministerstwo Finansów przewiduje, iż w tym roku z nowej możliwości może skorzystać nawet 25 proc. podatników wypełniających PIT-37, a w kolejnych latach następowałby ok. 10-proc. przyrost. Jednocześnie budżet mógłby zaoszczędzić przez następne sześć lat ok. 20 mln zł.

IAR/PAP, awi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

PIT 2016: sejmowa komisja finansów za ułatwieniami w składaniu deklaracji

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2017 21:12
Sejmowa Komisja Finansów Publicznych poparła we wtorek rządowy projekt zmian w ustawie o PIT, dzięki którym część podatników będzie mogła zostać rozliczona przez fiskusa. Wprowadzono poprawki dotyczące m.in. odpowiedzialności za błędy w takich deklaracjach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

PIT będzie mógł rozliczyć za nas urząd skarbowy. Sejm przyjął ustawę

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2017 11:18
Podatnicy uzyskujący dochody wyłącznie od płatników - także ci, którzy odliczają ulgi podatkowe - będą mogli skorzystać z rozliczenia przez urząd skarbowy - przewiduje przyjęta w piątek przez Sejm nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

PIT 2016: rośnie liczba organizacji pożytku publicznego w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2017 11:46
Rośnie liczba organizacji pożytku publicznego w Polsce. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w latach 2004-15 ich liczba zwiększyła się czterokrotnie - z 2,2 tysiąca do 9 tysięcy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szybki PIT: pomoc w rozliczeniu się z fiskusem

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2017 09:20
Na złożenie deklaracji PIT mamy jeszcze niecałe 2 miesiące, ale warto nie czekać na ostatnią chwilę, przypominają jak co roku eksperci.
rozwiń zwiń