Gospodarka

PIT 2016 rozliczy za nas urząd skarbowy. Trzeba jednak złożyć wniosek

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2017 13:30
Od 15 marca składanie rocznych zeznań podatkowych zostanie maksymalnie uproszczone. To urząd, a nie podatnik, w całości wypełni PIT, jeśli oczywiście będziemy chcieli skorzystać z takiej możliwości. 
Audio
  • O nowych udogodnieniach dla podatników mówili w radiowej Jedynce Łukasz Świerżewski, rzecznik Ministerstwa Finansów, Leszek Marciniak, współpracownik kancelarii Ożóg Tomczykowski i Anna Misiak, doradca podatkowy w firmie MDDP (Elżbieta Szczerbak, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Bartosz Zakrzewski/Shutterstock.com

Resort finansów chce w ten sposób ograniczyć koszty związane z poborem podatku dochodowego od osób fizycznych. Chodzi też o to, by sam podatnik mógł się rozliczyć w kilka minut.

Elektroniczny wniosek do urzędu skarbowego

Osoba, która będzie chciała, aby to urząd rozliczył za nią PIT za 2016 rok, będzie musiała najpierw złożyć elektroniczny wniosek do właściwego urzędu skarbowego, wyjaśnia Łukasz Świerżewski, rzecznik Ministerstwa Finansów.

- Wchodząc, czy to przez stronę banku, czy to przez stronę Ministerstwa Finansów będzie trzeba wypełnić w przypadku większości podatników kilkanaście pozycji takiego wniosku, zajmie to kilka minut. Nie będzie trzeba gromadzić żadnych dodatkowych dokumentów, ponieważ są to wszystko informacje, które podatnik posiada, bez konieczności podpierania się innymi dokumentami. Następnie w ciągu maksymalnie pięciu dni podatnik otrzyma od urzędu skarbowego e-mail, w którym będzie link do już wypełnionego zeznania podatkowego – tłumaczy gość radiowej Jedynki.

Wystarczy akceptacja zeznania

Jeżeli w zeznaniu wszystko będzie się zgadzało, wystarczy, że podatnik po prostu je zaakceptuje.

- I to wszystko. Wtedy wystarczy już oczekiwać na zwrot nadpłaty, jeśli podatnikowi przysługuje. Takiego zeznania można też nie przyjąć i odnieść się, że potrzebne są jakieś korekty, zmiany. Wreszcie można będzie nic nie zrobić, wówczas to urząd skarbowy, jeśli upłynie termin składania deklaracji podatkowych, przyjmie, że podatnik wypełnił i zaakceptował wniosek. W związku z tym nawet rezygnacja z korekty nie powoduje nieważności i takie zaznanie podatkowe jest złożone – wyjaśnia rzecznik MF.

Będzie można skorzystać z ulg i odliczeń

Co ważne, również w wersji uproszczonej podatnik będzie mógł skorzystać z najpopularniejszych ulg i odliczeń, podkreśla Łukasz Świerżewski.

- Wszystkie osoby, które będą wypełniać ten wniosek uproszczony, będą mogły skorzystać z rozliczenia wspólnie z małżonkiem, z ulgi na dzieci, z ulgi rehabilitacyjnej, z podwyższonych kosztów uzyskania przychodów oraz z przekazania 1 proc. podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego – mówi gość Jedynki.

Czas do 18 kwietnia

Wniosek PIT-WZ dotyczący dochodów za 2016 r. można składać między 15 marca a 18 kwietnia. To duże ułatwienie, tłumaczy Leszek Marciniak, współpracownik kancelarii Ożóg Tomczykowski.

- Cały czas będziemy mieli możliwość wypełnienia e-Deklaracji. To jest krok dalej, urząd wpisze za nas wszystkie dane, które są dostępne od płatników. Trzeba pamiętać o tym, że płatnicy, czyli pracodawcy, przekazują wszystkie dane o dochodach danej osoby do urzędu skarbowego i ten sam urząd będzie mógł wypełnić od razu deklarację za nas – mówi ekspert.

Kto nie będzie mógł skorzystać z tego ułatwienia?

Z uproszczonej procedury nie wszyscy jednak będą mogli skorzystać, podkreśla Anna Misiak, doradca podatkowy w firmie MDDP.

- Ta modyfikacja nie obejmie bardziej skomplikowanych zeznań podatkowych, gdzie ktoś otrzymuje dochody z zagranicy i jest zobowiązany do tego, żeby samemu dokonać rozliczenia. Nie obejmie również osób prowadzących działalność gospodarczą, które również muszą same przygotować zeznania podatkowe, bo urząd dysponuje wyłącznie informacjami o zaliczkach, jakie te osoby odprowadziły w ciągu roku, a nie o przychodach i o kosztach, jakie są konieczne do uwzględnienia w zeznaniu – tłumaczy Anna Misiak.

Ułatwienia nie dotyczą też osób, które grają na giełdzie, czy chcą odliczyć ulgę budowlaną. Jednak według szacunków resortu ze zmian skorzystać będzie mogło nawet 13 mln podatników.

Udogodnienia dla emerytów i rencistów

Ministerstwo przewidziało również duże udogodnienia dla emerytów i rencistów. Nie będą musieli wypełniać zeznania podatkowego, żeby przekazać 1 procent na organizację pożytku publicznego. Wystarczy, że złożą oświadczenie w wersji elektronicznej lub papierowej, a urząd sam wyliczy kwotę 1  proc. i przekaże go na wskazaną we wniosku organizację pożytku publicznego.

Elżbieta Szczerbak, awi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jak zapłacić podatek PIT w mieście, w którym nie jesteśmy zameldowani? Urzędnicy chętnie wytłumaczą

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2017 15:43
Udział w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) to znaczące źródło pieniędzy w budżetach samorządów.  Najwięcej zyskują gminy - w 2016 r. było to w sumie ponad 31 mld zł. Jest więc o co zabiegać. Z tego też powodu miasta coraz chętniej przypominają i nakłaniają do tego, aby płacić podatki w miejscu zamieszkania, a nie zameldowania. Część podatku dochodowego, która trafia do samorządowej kasy przeznaczana jest bowiem na realizację inwestycji publicznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szybki PIT: pomoc w rozliczeniu się z fiskusem

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2017 09:20
Na złożenie deklaracji PIT mamy jeszcze niecałe 2 miesiące, ale warto nie czekać na ostatnią chwilę, przypominają jak co roku eksperci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

PIT wypełni za nas urząd skarbowy. Koniec ze ślęczeniem nad deklaracją

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2017 12:20
Podatnicy od 15 marca mogą skorzystać z rozliczenia PIT przez urząd skarbowy, będą też mogli wchodzić na stronę portalu podatkowego za pośrednictwem własnego internetowego konta w banku lub SKOK-u.
rozwiń zwiń