Gospodarka

Ponad 58 tys. zł kary za jazdę na gapę. To rekord

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2017 08:46
Ponad 58 tys. zł kary za jazdę bez biletu ma do zapłacenia mieszkanka województwa pomorskiego. W sumie do rejestru dłużników BIG InfoMonitor wpisanych jest niemal 35 tysięcy gapowiczów, a ich dług przekracza 27 mln zł - poinformował BIG InfoMonitor.
Liczba gapowiczów w ciągu roku obniżyła się z 38,3 tys. do 34,7 tys. osób
Liczba gapowiczów w ciągu roku obniżyła się z 38,3 tys. do 34,7 tys. osóbFoto: Kzenon/Shutterstock.com

Blisko 24 tys. zł kary musi z kolei zapłacić gapowiczka z kujawsko-pomorskiego, a ok. 22 tys. zł - mieszkanka zachodniopomorskiego - wynika z rejestru dłużników BIG InfoMonitor.

Poprawa sytuacji

W rejestrze dłużników BIG InfoMonitor zaobserwowano poprawę sytuacji - liczba gapowiczów w ciągu roku obniżyła się z 38,3 tys. do 34,7 tys. osób. Długi gapowiczów z całej Polski warte są w BIG InfoMonitor 27,2 mln zł, średnio na jednego przypada 783 zł.

Także dane warszawskiego Zarządu Transportu Miejskiego (ZTM) wskazują, że w ubiegłym roku mimo większej liczby przejazdów, liczba osób, którym wystawiono kary za brak biletu, zmniejszyła się. Opłatę karną otrzymało 128 tys. osób - o jedną czwartą mniej niż rok wcześniej. Według statystyk stołecznego ZTM za 2015 r., kary zapłaciło wówczas 52 proc. gapowiczów.

Zaległości mieszkańców Warszawy z powodu kar za jazdę bez ważnego biletu przekroczyły 740 tys. zł.

Najwięcej gapowiczów w województwie mazowieckim

Jak wynika z bazy BIG InfoMonitor, najwięcej nieuczciwych pasażerów mieszka w województwie mazowieckim. Tuż za Mazowszem plasują się województwa: wielkopolskie, śląskie i pomorskie. Największy średni dług przypada na województwa: kujawsko-pomorskie i zachodniopomorskie.

Największą grupę ryzykantów bez biletu stanowią osoby w wieku 35-44 lata, zdecydowanie przeważają też mężczyźni. Czterech na pięciu gapowiczów to właśnie panowie.

Jednak pierwsze miejsce w gronie dłużników-gapowiczów przypada kobiecie. Za swój dług w kwocie 58 tys. zł mogłaby kupić niezły samochód, od Opla, przez Suzuki, Citroena po Mazdę. A także, jeśli korzysta z komunikacji miejskiej, pełnopłatny bilet miesięczny (107 zł) w Gdańsku na ponad 542 miesiące, czyli ponad 45 lat - wskazał BIG InfoMonitor.

BIG InfoMonitor zaznaczył, że gapowicze, którzy w porę nie uregulują opłaty za brak biletu, trafiają do rejestru dłużników, co np. uniemożliwia wzięcie kredytu, czy podpisanie umowy na telefon czy internet. Muszą także zapłacić wysoką karę – zaznaczył, cytowany w komunikacie, wiceprezes BIG InfoMonitor Mariusz Hildebrand.

PAP, awi

Zobacz więcej na temat: długi
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

KRD: seniorzy coraz bardziej zadłużeni. Średni dług - 12,3 tys. zł

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2017 17:59
Niewystarczające dochody, zapożyczanie się na rzecz młodszych członków rodziny i śmierć współmałżonka - to najczęstsze powody zadłużania się emerytów. W Krajowym Rejestrze Długów figuruje ponad 233 tys. osób w wieku emerytalnym; średni dług to 12,3 tys. zł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Coraz więcej osób spłaca długi średniej i małej wartości. Efekt 500+?

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2017 18:12
Zadłużenie konsumentów notowanych w Krajowym Rejestrze Długów wzrosło w ubiegłym roku o ponad 12 procent i obecnie wynosi blisko 32 i pół miliarda złotych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Długi telekomunikacyjne: blisko 488 tys. niezapłaconych rachunków telefonicznych

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2017 07:57
Ponad 354 tys. osób ma blisko 488 tys. niezapłaconych rachunków telefonicznych - wynika z raportu Krajowego Rejestru Długów. Ich łączna wartość, to ponad 822 mln zł. Największe zaległości mają mieszkańcy małych miasteczek i wsi.
rozwiń zwiń